Spis treści artykułu:
Narzędzia do mierzenia, odkręcania i wbijania
Precyzja działania to klucz do sukcesu każdego przedsięwzięcia. Dlatego majsterkowicz powinien wyposażyć swój warsztat w miarę, młotek, klucze oraz odpowiednie śrubokręty. W sprzedaży znajdują się narzędzia w różnych rozmiarach oraz typach – zamiast za każdym razem dokupować kolejny śrubokręt warto wyposażyć się w praktyczny organizer z najbardziej typowi zestawami narzędzi.
Nigdy nie wiesz, kiedy klucze nasadowe, trzpieniowe, sztorcowe czy narzędzia do pracy przy naprawie samochodu ci się przydadzą. Oczywiście ich ilość warto uzależnić od intensywności majsterkowania. Jeśli dopiero zaczynasz, wystarczy ci podstawowy zestaw kluczy, jeśli zaś każde wolne popołudnie spędzasz na konstruowaniu – wersje z maksymalną ilością narzędzi są ci niezbędne.
Choć wydaje się, że wszystkie narzędzia są takiej samej jakości, to jednak materiał wykonania ma znaczenie. Przy kluczach lub śrubokrętach zwróć uwagę na te modele, które zostały wykonane ze stali chromowo-wanadowej. Materiał jest trwały i przede wszystkim zabezpieczony przed uszkodzeniem czy korozją.
Sprawdź, jak wybrać odpowiednie narzędzia i zobacz nasze inspirujące porady dla majsterkowiczów.
Narzędzia dla majsterkowiczów do obróbki drewna
Naprawienie cieknącego kranu czy złożenie mebli to cenne umiejętności, które z pewnością docenią twoi bliscy. Jednak jeśli chcesz tworzyć w drewnie, musisz zaopatrzyć się w narzędzia do jego obróbki. Nie łatwo być amatorem – stolarzem pracującym z ręcznymi narzędziami. Dłutowanie, szlifowanie czy piłowanie drewnianych elementów jest o wiele łatwiejsze przy pomocy elektronarzędzi. Jakie elektronarzędzia powinieneś mieć? Wybór zależy od zdolności finansowych, ale także stopnia zaawansowania prowadzonych prac. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, sprawdź elektronarzędzia w sklepie euro.
Pilarka tarczowa
To jedno z podstawowych narzędzi do obróbki drewna. Pozwoli ci skrócić deski, listwy czy słupki. Dzięki pilarce będziesz mógł wykonywać cięcie wzdłużne, poprzeczne lub pod kątem. Warto także wyposażyć się w prowadnicę do ostrego cięcia. Możesz zainwestować w urządzenie ręczne lub stołowe, które będzie od niego droższe.
Szlifierka oscylacyjna
Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie jest niezbędne przy nadawaniu drewnianej powierzchni gładkości i usuwania „zadziorów”. Dzięki niemu osiągniemy o wiele lepszy rezultat niż korzystając z papieru ściernego. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, a materiał ścierny można wymieniać, co pozwala na długie użytkowanie szlifierki.
Tokarka do drewna
Z tym urządzeniem możesz nadać drewnu odpowiedni kształt – na przykład stożka. Jednak jego stosowanie wymaga doświadczenia i kompetencji. Amatorom polecamy łatwiejsze w obsłudze urządzenie – frezarkę górnowrzecionową do obróbki powierzchni płaskich.
Wymienione wyżej narzędzia dla majsterkowiczów to absolutny must have, jeżeli chcemy zająć się pracami domowymi różnego rodzaju.