oświetlenie tarasu - porady
5
(1)

Oświetlenie tarasu w dużej mierze decyduje o jego charakterze. Wpływa zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność tej przestrzeni. Precyzyjnie rozmieszczone oświetlenie o optymalnej barwie oraz mocy okazuje się niezbędne zawsze wtedy, gdy planujesz uczynić taras miejscem wieczornych spotkań lub strefą solowego relaksu w nastrojowym anturażu. Poznaj nasze wskazówki związane z projektowaniem oświetlenia tarasu!

Lampy wiszące – nadaj tarasowi blasku

Jednym z najciekawszych wyborów, gdy chodzi o oświetlenie tarasu, są lampy zewnętrzne wiszące. Wśród tego typu produktów znajdziesz propozycje współgrające z wieloma stylami wnętrzarskimi. Lampy wiszące to zatem zarówno proste, dość surowe modele przeznaczone do wnętrz (i zewnętrz) industrialnych, jak i opcje uniwersalne pasujące do aranżacji nowoczesnych.

Przeglądając propozycje producentów, trafisz też na ozdobne modele stylizowane na lampy z minionych epok. Lampy wiszące to m.in. lampiony czy girlandy. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość instalacji w wielu różnych miejscach – na gałęziach, meblach, hakach czy elementach konstrukcyjnych domu. Jeśli zatem zależy Ci nie tylko na optymalnym oświetleniu tarasu, ale i nadaniu mu oryginalnego stylu – z pewnością warto rozejrzeć się wśród tego typu źródeł światła.

Linie świetlne i łańcuchy lampek – proste, efektywne rozwiązania na taras

Skoro powiedzieliśmy tyle o lampach wiszących, wypada również wspomnieć, że dużym zainteresowaniem ze strony osób urządzających tarasy cieszą się proste łańcuchy LED. Są zaskakujące łatwe w montażu, energooszczędne, a do tego można je zawiesić w dowolnym miejscu.

Co więcej, występują w wielu wersjach kolorystycznych. Minusem jest ich niewielka moc, dlatego powinny być traktowane raczej w charakterze dekoracji. Plus to natomiast fakt, że wiele ledowych lamp czy lampionów zasilana jest na baterie. Zatem obejdzie się bez kabli i przedłużaczy!

  Na co zwrócić uwagę, wybierając kosę spalinową?
Łańcuch lampek na taras

Lampy stojące – funkcjonalność, wygląd i duże możliwości

Na przeciwległym biegunie względem lamp wiszących znajdują się lampy tarasowe stojące. Ich najpopularniejszym rodzajem są lampy słupkowe, które równomiernie oświetlają swoje otoczenie. Jednak pełnią też funkcję ozdobną jako oświetlenie punktowe.

Warto podkreślić, że są one nie mniej barwną i zróżnicowaną kategorię od lamp wiszących. Na tarasach urządzonych w zgodzie z inspiracjami tradycyjnymi sprawdzają się m.in. lampy w klasycznej metalowej oprawie ze zdobieniami oraz kolorowymi przeszkleniami.

Przestrzenie nowoczesne, te, którym bliżej raczej do minimalizmu czy skandynawskiego poczucia estetyki, ozdobią prostopadłościenne lub walcowate modele o prostym, ale eleganckim designie. Jeśli masz ochotę na nieco szaleństwa – wybierz propozycje, które w swej nowoczesności zahaczają o futuryzm!

Lampy solarne – praktycznie, oszczędnie i ekologicznie

Koniecznie musimy pochylić się nad różnego rodzaju lampami tarasowymi zasilanymi energią słoneczną. Lampy solarne ogrodowe to zarówno proste, lecz bardzo funkcjonalne, reflektory zintegrowane z oświetleniem LED, jak i nowoczesne kinkiety wyposażone w czujniki ruchu.

Większość lamp solarnych zewnętrznych cechuje się łatwością montażu, mobilnością i, co bardzo ważne, wytrzymałością na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Sprzyjają też oszczędnościom!

Oświetlenie podłogowe – nowoczesność w niecodziennym wydaniu

Pisaliśmy już o lampach wiszących, lampach stojących czy oświetleniu ściennym. To jednak nie wszystko. Coraz częstszym widokiem na tarasach czy w ogrodach okazuje się oświetlenie podłogowe. To oczywiście niejedno ma imię. Zwiedzając designerskie tarasy świata, zobaczymy zarówno prostokątne i okrągłe lampy najazdowe, jak i świetliste kule czy różnego rodzaju oprawy wpuszczane w podłoże.

Podłogowe oświetlenie tarasowe pozwala stworzyć przytulną atmosferę, zapewnia przestrzeni luksusowy charakter, a ponadto chroni domowników i gości przed potknięciami.

jakie lampki na taras?

Czy któryś z opisanych trendów Cię przekonuje? Na zakończenie warto dodać, że spektakularne efekty osiągniesz, dbając o subtelne oświetlenie mebli (zwłaszcza stołu, przy którym spotykasz się z przyjaciółmi), a także roślin ogrodowych, ozdobnych kamieni czy donic. Z mody tarasowej nie wychodzą oczywiście rozwiązania najprostsze, czyli świeczki oraz różnego rodzaju przenośne latarnie. Urządzanie tarasu pod względem oświetlenia pozwala każdemu dać wyraz swojemu indywidualnemu poczuciu stylu. To bardzo wdzięczny, ale też wymagający, etap projektowania domu!

  Ogrodzenia metalowe – wady i zalety

Zdjęcia: Komfort.pl

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here