Oświetlenie do domu
5
(2)

Nowoczesne oświetlenie ogrodu – jak je uzyskać?

Osiągnięcie ładnego i zadowalającego oświetlenia w ogrodzie to wyzwanie, które zaprząta głowy nie tylko prywatnym właścicielom czy architektom krajobrazu, ale również producentom oświetlenia, którzy obie grupy zaopatrują w niezbędne lampy i akcesoria. Na rynku pojawia się coraz więcej lamp i akcesoriów zewnętrznych, jednak nie wystarczy sam ich zakup, aby odpowiednio oświetlić ogród. Należy zacząć od wybrania konkretnych sfer, które chcemy rozjaśnić lub podkreślić, a także od ustalenia jaki efekt pragniemy uzyskać. Bycie na bieżąco z nowinkami w kategorii oświetlenia zewnętrznego z pewnością ułatwi zaprojektowanie przestrzeni nie tylko modnej, ale także funkcjonalnej.

Istotną cechą oświetlenia zewnętrznego jest dopasowanie go do estetyki domu – nawet najnowocześniejsze oświetlenie zestawione ze staromodnym budownictwem nie sprawi, że będzie to wyglądać dobrze. Warto sięgnąć wtedy po nowoczesne oświetlenie w stylu retro.

Na co zwracać uwagę wybierając oświetlenie zewnętrzne?

Nawet jeżeli nasz dom nie jest zbudowany w ostatniej dekadzie i pragniemy, aby ogród charakteryzował się nowoczesnym i modnym stylem, musimy zadbać, aby oświetlenie realizowało kluczowe założenia:

  1. umożliwiało bezpieczne poruszanie się,
  2. gwarantowało wygodę w wykonywaniu czynności na zewnątrz,
  3. stanowiło efekt dekoracyjny.

Idealną drogą do osiągnięcia opisanego efektu końcowego jest zastosowanie oświetlenia, które sprawi, że ogród, który pragniemy stworzyć da nam szansę odpoczynku i relaksu, a także będzie mógł cieszyć oko swoją nietuzinkowością i pięknem.

Jak profesjonalnie i efektownie oświetlić ogród?

Nie należy zapominać o tym, że oświetlenie ogrodowe to oświetlenie zewnętrzne, które przede wszystkim musi być odporne na takie sytuacje jak na przykład zalanie czy zmienne warunki atmosferyczne. Lampy ogrodowe powinny charakteryzować się wytrzymałością i trwałością, dlatego też poza efektem wizualnym, powinny posiadać specjalne oprawy. Warto również zwrócić uwagę na takie cechy jak oszczędność prądu czy ładowanie akumulatora lampy energią słoneczną, co znacząco wpłynie na opłacalność użycia danego modelu.

  Plusy i minusy szkła na ścianie w kuchni.

Podobnie jak w przypadku oświetlenia domowego, również w przypadku planowania oświetlenia ogrodowego musimy dokładnie przemyśleć rozmieszczenie światła, aby uzyskać pożądany efekt. Lampy ogrodowe pojawiają się w różnych miejscach – na ścieżkach, przy kostce brukowej, przy podjeździe czy w przestrzeni zielonej, którą zdobią kwiaty i różne roślinne aranżacje.

Oświetlenie ogrodowe możemy podzielić na:

  • oświetlenie ścieżek, szczególnie tych z kostki brukowej,
  • oświetlenie wjazdu na posesję,
  • oświetlenie ogrodzenia,
  • oświetlenie wejścia do domu,
  • oświetlenie tarasu,
  • oświetlenie przestrzeni zielonej.

Każde z tych miejsc wymaga odpowiedniego zaplanowania przestrzennego i wykorzystania innego rodzaju lamp.

W przypadku kostki brukowej wybór jest niezwykle szeroki. Znajdą tu zastosowanie między innymi lampy: najazdowe, dogruntowe, solarne, a także liniowe. Ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie oświetlenia w kostce – taki efekt to gwarancja wyróżnienia podjazdu lub miejsca parkingowego. Jeśli pragniemy nowatorskiego i efektownego oświetlenia, doskonale sprawdzi się tak zwana oprawa najazdowa, czyli lampy montowane w podłożu, po których można nie tylko chodzi, ale także jechać samochodem.

Jak oświetlić wjazd na posesję?

Nie od dzisiaj wiadomo, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie wjazdu na posesję. Nie jest to tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i bezpieczeństwa. Szeroki wybór lamp na rynku z pewnością pozwoli na to, aby odpowiednio oświetlić zarówno naszą bramę, jak i cały podjazd. Sprawdzą się tutaj lampy o przeróżnych kształtach i wielkościach, dlatego najważniejszym czynnikiem, który zdecyduje o wyborze konkretnego modelu jest dopasowanie oświetlenia do domu i ogrodu. Jeśli zależy nam na wygodzie, idealnie sprawdzi się oświetlenie na pilota, dzięki któremu dowolnie można ustalić siłę i rodzaj światła. Wspomniane wcześniej lampy zamontowane w nawierzchni sprawdzą się również w przypadku podjazdu, czyli de facto miejsca stale użytkowanego przez samochód.

Co w przypadku oświetlenie wejścia do domu?

Nie należy zapominać o oświetleniu najczęściej użytkowanej przestrzeni, czyli wejścia do domu. Można tutaj zastosować tradycyjną, wieszaną lampę – potrzebny jednak jest do tego daszek nad drzwiami – lampy stojące lub kinkiety. W przypadku oświetlonego chodnika lub ścieżki prowadzącej wprost do drzwi wejściowych można zrezygnować z dodatkowego oświetlenia, gdyż wejście do domu będzie wystarczająco widoczne. Trzeba jednak pamiętać, że jak żadna inna lampa to właśnie oświetlenie drzwi do domu pozwala na zbudowanie atmosfery przytulności i ciepła.

  Aranżacja salonu z dużymi oknami - jakie pomysły się sprawdzą?

Jak wybrać oświetlenie tarasowe?

Niezwykle często sercem przestrzeni na zewnątrz domu jest taras, dlatego warto zainwestować w jego oświetlenie. Nierzadko kupując lampy na taras, nie bierzemy pod uwagę tego, że tutaj również potrzebne są lampy dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych.

oświetlenie na tarasie
Oświetlenie na tarasie

Mnogość dostępnych lampionów czy girland bywa niedostosowana do pozostawiania ich na zewnątrz, dlatego należy pamiętać, aby przy wyborze oświetlenia kierować się w równym stopniu czynnikami estetycznymi i praktycznymi. Na rynku dostępne są lampy żeliwne i stalowe, które doskonale sprawdzą się w trudnych warunkach na zewnątrz, nadając przestrzeni ciepły i przytulny klimat. Dzięki temu będziemy w stanie stworzyć przestrzeń piękną, bez konieczności codziennego zwijania i rozwijania girland czy chowania lampionów do domu.

Doświetlenie krzewów, drzewek i innych nasadzeń

Oświetlenie przestrzeni zielonych to nie lada zadanie. Z pewnością Ci, których pasją są prace ogrodowe i tworzenie roślinnych aranżacji zdają sobie sprawę, że architektura krajobrazu jest sztuką niełatwą, w której liczy się nawet najmniejsza decyzja.

Oświetlenie ogrodu - oświetlenie roślin
Oświetlenie roślin w ogrodzie

Lampę dogruntową można zastosować na przykład tuż przy koronie drzewa – takie rozwiązanie wyeksponuje jego obrys. lampy montowane w podłożu sprawdzą się również w przypadku wszelkiego rodzaju skalniaków – dzięki temu zostaną podkreślone rośliny i ich kompozycje, nadając im efektowności. Zarówno w przypadku niższych, średnich czy wysokich roślin doskonale sprawdzą się lampy stojące – w zależności od pożądanego efektu, możemy zdecydować się na ich różną wielkość.

Oświetlenie ogrodu to nie lada zadanie. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, odpowiednie oświetlenie ogrodowe to kombinacja praktyczności, stylu i efektywności, dlatego zanim przystąpimy do realizacji, dokładnie rozważmy w jaki sposób chcemy oświetlić naszą ogrodową przestrzeń.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here