na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-kose-spalinowa-rtv-euro-agd-110_ml-2
3
(2)

Na rynku dostępnych jest wiele modeli kos i można je podzielić na dwie zasadnicze grupy – elektryczne i spalinowe. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, są zasilane za pomocą energii elektrycznej sieciowo lub akumulatorowo. Są one lżejsze i mniej wydajne niż ich odpowiedniki zasilane za pomocą silnika spalinowego. To właśnie te drugie, czyli kosy spalinowe są urządzeniami, które pozwolą Ci skutecznie pielęgnować nawet rozległą posesję.

Kosa spalinowa – zastosowanie

Tego typu urządzenie wykorzystasz wszędzie tam, gdzie nie może wjechać tradycyjna kosiarka. Innymi słowy – kosa umożliwi Ci wygodne przycięcie trawy w trudno dostępnych miejscach np. w pobliżu krawężników, pod większymi roślinami czy przy płocie. Jej zastosowanie sprawi, że twój trawnik będzie prezentował się doskonale na całej posesji. Wybierając sprzęt, który będziesz stosował na swojej posesji, powinieneś zwrócić uwagę na następujące parametry.

na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-kose-spalinowa-rtv-euro-agd-313_m-3

Moc

Moc silnika to podstawowy aspekt, na który należy zwrócić uwagę. Od tego, jaką mocą będzie dysponował silnik kosy zależy, jak długo i efektywnie będzie mogła ona pracować. Kosa spalinowa może mieć moc nawet 3 kW, jednak jeśli chcesz przycinać jedynie źdźbła trawy przy krawężniku czy ścieżkach ogrodowych, nie musisz decydować się na urządzenia o takiej mocy. Tego typu kosy sprawdzą się dobrze, jeśli będziesz nimi kosił duże powierzchnie oraz miejsca, gdzie występują chwasty o grubych łodygach.

Średnica cięcia

Średnica cięcia oznacza, jak duży fragment trawy możesz wykosić przy użyciu kosy. Im większa średnica tym szybciej przytniesz trawę do pożądanych rozmiarów, jednak wbrew pozorom, zasada im więcej tym lepiej, wcale nie sprawdza się w każdym przypadku. Otóż kosę zazwyczaj jest kupowana jako sprzęt uzupełniający dla kosiarki i jeśli ma się dobrze sprawdzać w trudno dostępnych miejscach, urządzenie o dużej średnicy cięcia nie będzie się dobrze sprawdzało w tej roli.

  Pigwa to samo zdrowie

na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-kose-spalinowa-rtv-euro-agd-13_m-1

Rodzaj silnika w kosie do ogrodu

Kosy spalinowe są wyposażone w dwa rodzaje silników dwu- lub czterosuwowy. W pierwszym przypadku, aby urządzenie działało, jego zbiornik musisz napełnić specjalnie przygotowaną mieszanką benzyny oraz oleju. Zaletą tego typu urządzeń jest to, że mogą pracować w każdej pozycji, niestety silnik dwusuwowy jest bardzo głośny w pracy i generuje wibracje, które są odczuwalne na rękojeści kosy. Z kolei silniki czterosuwowe działają dzięki uzupełnieniu ich zbiornika olejem napędowym i są znacznie cichsze w użytkowaniu.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Kosa powinna być wyposażona w wymienny osprzęt tnący tzn. głowicę z żyłką oraz noże tnące. Dzięki temu będziesz mógł wymieniać swobodnie te elementy i np. w razie potrzeby ściąć za pomocą noży grube chwasty rosnące przy twojej posesji. Istotnym parametrem będzie również ciężar kosy – najcięższe urządzenia mogą osiągać wagę nawet do 10 kg, dlatego warto mieć na uwadze wygodę swojej pracy i wybrać lżejszy model.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 3 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here