basen - woda
0
()

Wkopywane w ziemię baseny są coraz częściej spotykane w przydomowych ogrodach. Rozwiązanie to ma wiele zalet – nie tylko daje możliwość ochłodzenia się w gorące dni, ale też podnosi wartość nieruchomości. Plastikowy basen do wkopania w ziemię, w porównaniu z murowanym, drewnianym lub stalowym odpowiednikiem, ma stosunkowo niską cenę. Do jego zalet należy również łatwość montażu. Jednak czy samodzielna instalacja faktycznie jest tak prosta, jak zapewniają producenci?

Czy do montażu basenu w ogrodzie potrzebne jest pozwolenie na budowę?

W przypadku niektórych zmian wprowadzanych w zagospodarowaniu terenu należy dostać zgodę od odpowiedniego urzędu. Uzyskanie pozwolenia na budowę basenu konieczne jest jedynie wtedy, gdy jego powierzchnia ma ponad 50 m2 – w innym przypadku nie ma potrzeby, by zgłaszać zamiar zmiany ogrodowej aranżacji organom administracyjnym. Dlatego też przed zdecydowaniem się na zakup oraz instalację dużego basenu ogrodowego należy dokładnie sprawdzić jego wymiary i dokonać odpowiednich formalności, jeśli są one wymagane.

Jakie dodatkowe akcesoria warto dokupić do basenu?

Ogrodowy basen powinien składać się nie tylko z niecki, ale też dodatkowych części – na przykład drabinek z antypoślizgowymi stopniami czy poręczy – których obecność podwyższa komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania. Z kolei akcesoria takie jak pompa filtrująca do basenu należą do elementów wyposażenia pomagających utrzymać przydomowe kąpielisko w czystości. Może być ona samodzielnym urządzeniem lub elementem większego systemu służącego do filtrowania wody.

Podstawowe etapy samodzielnego montażu basenu plastikowego wkopywanego

Do podstawowych etapów samodzielnego montażu basenu plastikowego wkopywanego należy:

  • zrobienie wykopu o wymiarach nieco większych od niecki,
  • zabezpieczenie wykopanego dołu przed osiadaniem i przesuwaniem gruntu,
  • wypoziomowanie dna wykopu oraz osadzenie w nim niecki,
  • instalacja osprzętu basenowego,
  • podłączenie orurowania,
  • obsypanie boków basenu oraz wykończenie otoczenia niecki.
  Otwierane zadaszenia – wyjątkowy relaks na tarasie

Przed rozpoczęciem prac należy się zapoznać z instrukcją – w takim dokumencie można znaleźć bardziej szczegółowe i przydatne informacje. Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie ekipy budowlanej, która zajmie się instalacją przydomowego. Niektóre sklepy oraz producenci oferują zakup razem z montażem. Wiele osób woli zostawić takie zadanie w rękach specjalistów, by na pewno było wykonane poprawnie. Ten sposób może być jednak nieco bardziej kosztowny, a także zająć więcej czasu niż samodzielne zamontowanie przydomowego basenu.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here