Jak dbać o przydomowy basen?
5
(1)

Jaka chemia do basenu zaraz po napełnieniu go wodą?

Oczyszczanie basenu przeprowadzane jest zwykle w kilku krokach. Po odessaniu, wypuszczeniu czy wyparowaniu pozostałości należy zająć się dokładnym wyczyszczeniem ścian basenu. Nie należy również zapominać o uprzątnięciu wszelkich elementów niepożądanych znajdujących się na samym spodzie zbiornika – gałęzi, liści, ziemi, piachu i innych pozostałości. Ważne, aby dokładnie usunąć wszelkie środki chemiczne, które były wykorzystywane do czyszczenia wnętrza przydomowego basenu – nie chcemy, aby znalazły się w uzupełnionej wodzie.

Po nalaniu wody do basenu należy sprawdzić jej stan kwasowości. Zbyt duża zasadowość może działać negatywnie na skórę, podobnie jak zbyt niski poziom pH. W tym celu przydatna będzie chemia do basenu w postaci testerów kwasowości. Mogą być one w formie papierków lakmusowych bądź ręcznych testerów.

Nie zawsze będziemy mieć do czynienia z idealnie czystą wodą. Jak zadbać o napełniony basen?

Sytuacja, w której basen uzupełniany jest nową wodą to najbardziej optymalne wyjście. Można wtedy zadbać o uprzednie wyczyszczenie zbiornika, sprawdzenie poziomu pH, po czym uzyskuje się gwarancję, że woda w basenie jest bezpieczna dla kąpiących się użytkowników. Często jednak przydomowy basen będzie już uzupełniony wodą, a wypompowanie jej byłoby problematyczne. Jak w takim przypadku zadbać o higienę i bezpieczeństwo?

Przede wszystkim powinno się zadbać o skuteczną dezynfekcję wody. Każda osoba, która wchodzi do basenu, wnosi do niego jednocześnie tysiące bakterii. Po wielorazowym wykąpaniu się basen staje się prawdziwym siedliskiem drobnoustrojów. Chemia do basenu umożliwia zdezynfekowanie wody w basenie, co stanowi skuteczny oręż przeciwko mikroorganizmom namnażającym się w jego wnętrzu.

  Oświetlamy dom i ogród

Środki czystości do basenu

Chemia do basenu – dezynfekcja chlorowa oraz tlenowa

Jedną z najbardziej znanych metod oczyszczania wody jest zastosowanie tabletek z chlorem. Ta metoda charakteryzuje się łatwością w przeprowadzeniu oraz stosunkowo niskim kosztem preparatów. Chlor błyskawicznie zabija wszelkie drobnoustroje, oczyszczając wodę z niepożądanych cząstek. Niestety, po chlorowaniu woda zyskuje specyficzny, drażniący zapach, który może być nieprzyjemny dla domowników.

Innym sposobem jest niechlorowe oczyszczanie basenu. Polega ono na dozowaniu preparatów z aktywnym tlenem (np. w formie tabletek) do specjalnych pływaków unoszących się na wodzie. Substancja zostaje co jakiś czas dozowana do oczyszczanej wody. Do dbania o przydomowy basen może zostać wykorzystane także ozonowanie, będące popularnym procesem dezynfekcyjnym, używanym także w motoryzacji czy hotelarstwie.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here