5
(1)

Urządzanie wnętrz jednym sprawia gigantyczną radość i wiąże się z satysfakcją, drugim spędza sen z powiek, a jeszcze innym jest obojętnym zadaniem do wykonania. Niewątpliwie jest to jednak sztuka, która z roku na rok staje się coraz trudniejsza. Dlaczego? Różnorodne trendy, które mieszają się w dzisiejszych stylistykach mogą być zbyt wyszukane lub przekombinowane, aby użyć ich we własnym domu.

Problem pojawia się szczególnie w przypadku łazienki, gdyż jest to miejsce wymagające dużej dozy wyobraźni, by nie dać się złapać w sidła sztampy i banału. Na szczęście w sukurs przychodzi nam styl retro, inaczej zwany vintage, który w kilku punktach obala dzisiejsze dążenie do „eleganckiego miszmaszu”, dodatkowo inspirując wyjątkowymi pomysłami.

Czym jest styl retro w łazience?

Zanim jednak zaczniemy rzucać się w wir urządzania łazienki w tym stylu, warto go co nieco poznać. Trudno powiedzieć, aby estetyka retro narodziła się w konkretnym momencie. Wypływa ona z pewnością z docenienia tego, co minęło. Wiąże się z chęcią przywrócenia jakości i piękna, jakie rządziły w dekadach dawno minionych.

Styl retro to styl międzywojenny?

Zwykle przyjmuje się, że styl retro nawiązuje do okresu międzywojnia, jednak równie ciekawa, o ile nie ciekawsza, jest stylistyka lat 50-tych oraz 60-tych. Styl retro wraca do estetycznych i eleganckich zdobień z tamtego okresu. Zatrzymuje się przy szyku i klasie, jaka biła z wielu budynków czy pomieszczeń, skupia się na ciekawych rozwiązaniach architektonicznych tamtych dekad. Słowem – wyjmuje materię tego, co najlepsze i umieszcza ją w dzisiejszym świecie.

Jak to się robi w łazience?

Łazienkowy styl retro to przede wszystkim ceramika. Stylowy design zakłada liczne zaokrąglenia. Doskonale pasuje tu słowo ‘subtelny’, gdyż właśnie taka jest łazienka w tej estetyce. Umywalki przypominają dawne misy, wanny występują na widocznych czterech nóżkach, często zdobionych. Obok umywalki możemy pozwolić sobie na marmur lub elegancką, rzeźbioną toaletkę.

  Rzecz o miskach WC w stylu retro

Generalnie drewno doskonale komponuje się z ceramiką w stylu retro. Co do armatury, dominują kolory miedzi, mosiądzu, srebra czy chromu. Co ciekawe, możemy tu łączyć pejzaże jak ze zdjęć, decydując się na czerń podłogi i biel ceramiki wraz z kontrastującymi czarnymi elementami armatury. Jeżeli nie mamy miejsca na wannę, warto zainstalować nietypowy prysznic. Taka fuzja coraz częściej występuje we współczesnych realizacjach tej estetyki. Warto postawić na miedziane wykończenia, które nadadzą klasy i charakteru naszej łazience.

Co z tymi kolorami?

Choć zdjęcia lat 50-tych i 60-tych zaczynają być na Zachodzie kolorowe, to wciąż króluje czerń i biel. Nie oznacza to jednak, że czasy te były takie same. Kolory, które możemy wykorzystać w stylu vintage, są różnorodne, choć z pewnością niekrzykliwe. Na plan pierwszy wysuwa się biel, która przyćmiewa czerń. Biel wiąże się przede wszystkim z wszechobecną ceramiką. Obok tego, na ścianach, doskonale wyglądają lekko wypukłe, zaokrąglone kafelki w tym kolorze. Ciekawym rozwiązaniem byłoby zestawienie bieli z brązowym oraz ciemnoczerwonym. W stylu retro zawsze warto wziąć pod uwagę użycie sztukaterii. Jednak styl lat dawno minionych uwielbia także zabawę akcesoriami. Możemy więc szafować mydelniczkami, dozownikami, pojemnikami na papier czy finezyjnymi lustrami. Osobną kwestią jest też wybór właściwego oświetlenia, które powinno podkreślać intymność miejsca i imitować blask świec.

Urządzanie łazienki w stylu retro jest trudnym, ale niezwykle satysfakcjonującym zadaniem. Nie tylko ze względu na samo zaprojektowanie jej, ale także ze względu na piękno, jakim potrafi nas cieszyć przez wiele lat. Warto jednak zadbać o najmniejszy szczegół, aby każdy element łazienki był dopasowany do siebie i stanowił jedność. W przeciwnym wypadku bardzo łatwo zepsuć efekt „wow” i zagracić miejsce, które powinno zachwycać nas swoją elegancją oraz estetyką. Ważne, aby łazienka była utrzymana w jednej epoce, a nie stała się muzeum dla wielu.

  Wanna z parawanem - praktyczne rozwiązanie do twojej łazienki!

Łazienka retro aranżacje

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here