4.7
(3)

Spis treści artykułu:

W ciągu zabudowy

Musi być pakowna, ładna i pasować do reszty wy(stroju). To cechy idealnej damskiej torebki, a także…kuchni. W kuchni przygotowujemy i spożywamy posiłki, co wymaga odpowiednio rozplanowanej przestrzeni do przechowywania i prac kuchennych. Na wszystko musi znaleźć się miejsce. W optymalizacji przestrzeni kuchennej pomagają systemy meblowe do zabudowy.

W koncepcji aranżacji wnętrza kuchennego z zabudową meblową większość rzeczy potrzebnych do gotowania, jedzenia i utrzymywania czystości przechowujemy w licznych szafkach i szufladach. Tworzą one spójny ciąg, dający wrażenie ujednoliconej harmonii wizualnej i konsekwencji stylistycznej. Kuchnie urządzone w takiej koncepcji czasem postrzegane są jako mało przytulne, ascetyczne i chłodne.

Wrażenie to można zniwelować poprzez wprowadzenie drewnianych frontów szafek, blatów lub podłóg. Kolejnym zabiegiem stylistycznym zwiększającym przytulność pomieszczenia jest zastosowanie ciepłych barw. Mogą one pojawić się w kolorystyce frontów meblowych lub na ścianach. Kuchnię wizualnie ożywi i zdynamizuje użycie wzorów na płytkach podłogowych lub ściennych (w tym w formie mozaiki). Atutem kuchni wykorzystującej systemy do zabudowy jest również większa łatwość utrzymywania jej w porządku i czystości. Pochowane rzeczy nie są tak narażone na zabrudzenia i pokrycie kurzem, a niezastawione przedmiotami blaty szybciej się sprząta.

W mocnym sercu szafki

Szafki nad okap tworzą koncepcyjną całość z resztą zabudowy. Są wykonane z tego samego materiału co pozostałe meble – z drewna lub płyt MDF. Najczęściej kuchnie w tej konwencji mają styl minimalistyczny, ale zabudowa jako koncepcja projektowa sprawdza się również we wnętrzach bardziej klasycznych – prowansalskich, angielskich, pałacowych.

Szafki nad okap wieszane są w jednej linii pionowej z płytą grzewczą lub gazową. Umieszczone tuż nad nią zapewniają okapowi do zabudowy najlepszą lokalizację do pochłaniania oparów. Szafki nad okap mieszczą w sobie okap do zabudowy (tzw. podszafkowy), dostosowany produkcyjnie do wymogów zabudowy. To urządzenie o kompaktowej budowie. Jego zmniejszone w stosunku do innych typów okapów gabaryty nie wpływają jednak ujemnie na prezentowaną przez niego moc absorpcji.

  Czerń i biel w kuchni – pomysły na modną aranżację wnętrza

 

Szafka nad okap jest często elementem bardzo przestronnych kuchni, połączonych z salonem i jadalnią. Montowany w niej okap musi mieć zatem bardzo dobre parametry techniczne i funkcjonalne. Pomimo, iż szafka nad okap zabudowuje prawie całość urządzenia, okapy podszafkowe wykonane są w większości przypadków z bardzo trwałych i szlachetnych materiałów – stali nierdzewnej, stali lakierowanej i szkła hartowanego.

To materiały bardzo ładnie się prezentujące, co powoduje że dno szafki na okap zyskuje ciekawy akcent wizualny.

Okapy do zabudowy mają najczęściej wymiar 60 cm i 80 cm. Montowane są w szafce poprzez wycięcie w niej otworu skorelowanego z wielkością okapu. Należy zadbać o bardzo dużą precyzję dopasowania rozmiaru otworu do okapu, inaczej oprócz oczywistych defektów estetycznych, okap będzie pracował głośniej przez niestabilne zamocowanie.

Komplet do skomplementowania

Na rynku pojawiło się niedawno rozwiązanie pozwalające na zakup całego zestawu. Szafka nad okap dostępna jest w komplecie z kilkoma modelami okapów do wyboru. Front, wielkość szafki i jej dodatki w postaci m.in. uchwytów można wybrać z rozbudowanego wachlarza opcji w konfiguratorze. Stworzyła go renomowana, ceniona przez klientów, polska marka okapów GLOBALO i portal meble.pl.

W intuicyjnie zaprojektowanym konfiguratorze dobieramy wymiary, materiały, kolorystykę oraz akcesoria i w czasie rzeczywistym otrzymujemy wizualizację zestawu. Do wyboru jest w nim 100 kolorów płyt meblowych, kilkanaście płyt akrylowych, płyt z wysokim połyskiem, w głębokim macie oraz płyty Crystal. Konfigurator pozwala na wdrożenie nawet mocno zindywidualizowanych koncepcji wnętrzarskich – fronty, korpusy, przednie krawędzie oraz półki i uchwyty można łączyć i zestawiać zgodnie z osobistymi potrzebami estetycznymi.

W standardowym wyposażeniu jest: okap do zabudowy, szafka oraz gotowy zestaw montażowy z rurami okrągłymi, łącznikiem oraz kolankiem. W komplecie do wyboru są aż trzy modele okapów GLOBALO o bardzo dobrych atrybutach technicznych, funkcjonalnych i estetycznych. Charakteryzują się różną mocą absorbcji, stylistyką i ceną, zapewniając bogatą w opcje bazę wyjściową pod wybór sprzętu.

  Jak wybrać najlepszy piekarnik?

Koncepcja aranżacji w oparciu o systemy do zabudowy ma walory praktyczne i estetyczne. Szafki nad okap są integralną częścią zabudowy kuchennej i wpisują się w jej atuty. Okap do zabudowy pomimo mniejszych gabarytów, skutecznie spełnia zadania eliminacji tłuszczu, wilgoci i zapachów powstających podczas gotowania, przez co kuchnia ma jeszcze wyższe walory użytkowe.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.7 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here