Szukasz idealnego okapu kuchennego nad wyspę? Radzimy, gdzie go kupić.
4.6
(5)

Czym powinien się charakteryzować dobry okap? Sprawdź u nas!

W Polsce ze stałą sprzedażą okapów kuchennych mamy do czynienia od ok. 30 lat. Trzy dekady to stosunkowo niedużo biorąc pod uwagę to, jak długo w naszych domach funkcjonują inne urządzenia AGD. Producenci okapów od początku lat 90. dokładają wszelkich starań, by cechowały się wydajnością, cicho pracowały, były energooszczędne oraz wykonane z wytrzymałych materiałów. W naszym kraju wiele osób nadal jednak nie odczuwa specjalnej potrzeby posiadania skutecznego wyciągu kuchennego. W krajach europejskich oraz na całym świecie zakup wyciągu kuchennego jest dla wielu użytkowników tak samo oczywisty jak wybór nowych szafek, pralki czy zmywarki.

Przedstawiamy główne powody, dla których każdy powinien mieć w domu okap kuchenny.

Spis treści artykułu:

Czyste i zdrowe powietrze

Głównym zadaniem okapów kuchennych jest usuwanie wszelkiego rodzaju oparów kuchennych i wyprowadzanie ich poza kuchnię. Dobry okap dokładnie wentyluje pomieszczenie, w którym przygotowujemy posiłki. Powstrzymujemy dzięki temu rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych i szkodliwych zapachów.
WAŻNE: użytkownicy kuchenek gazowych podczas gotowania narażeni są na wdychanie szkodliwych substancji powstających w wyniku spalania gazu. Okapy kuchenne eliminują wilgotne i brudne powietrze oraz niebezpieczne substancje, które wytwarzane są podczas przygotowywania posiłków.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na innowacyjny filtr plazmowy – rozwiązanie, które dopiero od niedawna spotkać można na naszym rynku. Powoduje on, że powietrze w naszym domu jest bezpieczne dla osób cierpiących z powodu alergii – pozostanie ono sterylnie czyste. Filtr plazmowy likwiduje również odzwierzęce substancje, które mogą uczulać. Jest to bardzo dobra wiadomość dla alergików – mieszkanie z ukochanym pupilem staje się możliwe!

Ochrona mebli

Kiedy w domu brakuje odpowiedniej wentylacji, następuje osadzanie się różnych substancji i zapachów na powierzchniach płaskich. Zadaniem okapu jest wyciąganie powietrza na zewnątrz i usuwanie nieprzyjemnych zapachów. Znakiem, który wskazuje na to, że w pomieszczeniu panuje zbyt wysoka wilgotność jest skraplanie się pary wodnej na szybach.

Sprzyja to niestety rozwojowi grzybów, bakterii oraz pleśni. Najczęściej spotykane objawy to powstawanie mokrych i ciemnych plam w górnych rogach kuchni bądź też w drobnych szczelinach (np. w fugach). Dobry okap kuchenny pozwoli uniknąć takich problemów. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza z tłuszczu i pary wodnej, a tym samym pomoc w utrzymaniu estetycznego wyglądu pomieszczenia.

Regularnie użytkując okapy kuchenne wyeliminujemy także osadzanie się tłustego osadu na szafkach. Dzięki dobrej jakości okapowi ominie nas kosztowny remont. Kuchnia zdecydowanie rzadziej będzie wymagała malowania ścian i sufitów, tapetowania oraz wymiany mebli.

  Na co zwrócić uwagę przy doborze kuchenki gazowej?

Jak i po co wybierać dobry okap do Twojej kuchni? Radzimy.

Okap zabezpieczy jasne i ciemne powierzchnie w kuchni: okap skośny GLOBALO LARTO

Wsparcie dla alergików

Oprócz codziennego gotowania powietrze w naszym mieszkaniu zanieczyszczają także liczne alergeny, roztocza, kurz, pyłki, bakterie oraz wirusy. Często powodują one reakcje alergiczne. Okapy kuchenne oczyszczają powietrze, dzięki czemu szkodliwe substancje zostają wyeliminowane. Nowoczesne modele mają dodatkowe funkcje, które, oprócz standardowego usuwania nieczystości poza kuchnię, czynią nasze powietrze jeszcze czystszym.

Dobrym przykładem jest technologia E.ion System włoskiej firmy FALMEC. Powoduje ona wytwarzanie jonów, które nie tylko eliminują nieprzyjemne zapachy, ale także przywracają optymalną równowagę jonową w pomieszczeniach. Świetnie wpływa to na energię i samopoczucie ludzi i zwierząt a nawet roślin.

Zobacz, gdzie kupić designerskie i funkcjonalne okapy do kuchni.

Opatentowany przez firmę FALMEC E.ion System

Cichy i mocny silnik

Nowoczesne modele okapów kuchennych posiadają zredukowany silnik, który sprawia, że pracują one o wiele ciszej niż okapy starszego typu. Polska marka GLOBALO jest na razie jedynym rodzimym producentem, który wspiera ten trend – twierdzi Krzysztof Błażowski ze Sklepu OkapyKuchenne.pl, który kompleksowo doradza w wyborze tych urządzeń. Badania wykazały, że właściciele okapów najczęściej używają ich na niższych biegach tzn. na I i II. Konstruktorzy marki doszli do wniosku, że urządzenie powinno chodzić najciszej właśnie na tych biegach. Z tego powodu ich najnowsze modele osiągają wydajność rzędu ok. 200 m3/h przy zachowaniu głośności pracy poniżej 50 dB. Jest to kierunek, w którym najprawdopodobniej będą szły również inne firmy. Wynika on z bezpośredniej analizy potrzeb użytkowników, które są najważniejszą wskazówką dla inżynierów projektujących sprzęt AGD do kuchni.

Energooszczędne oświetlenie

W okapach starszego typu stosowano tradycyjne żarówki, które zostały wyparte przez oświetlenie halogenowe. W chwili obecnej najbardziej energooszczędnym oświetleniem jest technologia LED, która znacznie wpływa na obniżenie rachunków za prąd, emituje mniej energii cieplnej oraz zapewnia przyjemne światło rozjaśniające płytą grzewczą. Okapy kuchenne pracujące na LED-owym źródle światła znajdują się najczęściej w tzw. grupie energetycznej A, czyli tej, która zużywa najmniej prądu.

Marzy ci się okap skośny? Zobacz, gdzie go kupić!

Okap skośny FALMEC QUASAR TOP A+

Nowoczesna technologia

Nowoczesne okapy wyposażone są w elementy znacznie ułatwiające sterowanie tymi urządzeniami. Wystarczy lekkie dotknięcie wyświetlacza opuszkiem palca bądź delikatne przyciśnięcie guzików dołączonego do urządzenia pilota. Codzienne życie ułatwia sensor pary, który uruchamia okap automatycznie, gdy tylko wyczuje wilgoć. Czujnik wymiany filtra w okapie pilnuje poziomu zabrudzenia i daje nam sygnał, że nadszedł czas na jego wymianę. Timer pozwala ustawić czas wyłączenia okapu, kiedy nie mamy możliwości aktualnie przebywać w kuchni.

  Jakie meble do kuchni wybrać? Przegląd materiałów na fronty meblowe

Szukasz designerskiego okapu przyściennego? Radzimy, gdzie go kupić.Okap przyścienny ELICA LOOP wyposażony w sensor pary

Design

Okapy kuchenne to obecnie coś więcej niż urządzenia AGD do kuchni. Futurystyczne wzornictwo lub nawiązujące do stylu rustykalnego to szeroki wybór modeli, które są istotnym czynnikiem wpływającym na wyposażenie naszego wnętrza. Dodatkowe oświetlenie wpływa na przyjemny nastrój podczas wspólnego gotowania z najbliższymi. Okapy sufitowe niejednokrotnie trudno odróżnić od nowoczesnych lamp, a okapy blatowe dyskretnie komponują się z meblami przy wyspie kuchennej. Okapy projektują uznani na świecie twórcy, którzy korzystają z wiedzy związanej z materiałoznawstwem oraz ekologicznymi i bezpiecznymi dla środowiska tworzywami. Okap kuchenny może być efektowną częścią naszej kuchni bądź salonu, w którym z chęcią będziemy chcieli urządzać spotkania towarzyskie.

Szukasz designerskiego okapu wyspowego? Wiemy, gdzie go kupić.

Czarny okap wyspowy GLOBALO ARGENTELO

Wytrzymałe materiały

Trwałość okapu zależy przede wszystkim od materiałów, z których został on wyprodukowany oraz sposobu jego użytkowania. Często stosowanym tworzywem jest stal nierdzewna INOX. Ten szlachetny surowiec jest bardzo wytrzymały, mało podatny na zabrudzenia oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne. Innym materiałem chętnie wykorzystywanym do produkcji okapów jest szkło hartowane – gięte lub proste.

Szukasz okapu ze stali nierdzewnej? Zobacz, gdzie kupić ten nowoczesny okap.

Okap GUTMANN SOMBRA – połączenie szkła i stali nierdzewnej

 8 powodów, dla których warto mieć okap kuchenny:

1. Zapewnia zdrowe i czyste powietrze w kuchni, salonie oraz reszcie domu.

2. Zabezpiecza meble przed uszkodzeniami, otłuszczeniem, a ściany przed pleśnią i grzybem.

3. Eliminuje uczulające substancje, dzięki czemu alergicy mogą spać spokojniej

4. Wiodący producenci redukują moc silnika na I i II biegu na rzecz cichej pracy urządzenia.

5. Dzięki okapowi zaoszczędzisz pieniądze wydawane na rachunki za prąd – sprawi to energooszczędne oświetlenie i wydajny silnik

6. Dodatkowe funkcje ułatwią gotowanie – timer, minutnik, sensor pary.

7. Bywają świetnym elementem dekoracyjnym, który można dowolnie dostosować do charakteru naszego wnętrza (styl nowoczesny, rustykalny).

8. Stosowanie najnowocześniejszych materiałów sprzyja ochronie środowiska naturalnego.

www.okapykuchenne.pl – kompleksowe doradztwo w wyborze okapu

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.6 / 5. Ilość ocen: 5

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

  1. Tak – plazmowe filtry działają na zasadzie technologii jonizacyjnej, zwalczają skutecznie; roztocza, wirusy i bakterie.Co prawda działają w trybie pochłaniacza ale maja kilkuletnią gwarancję.Nie trzeba teraz zmawiać firmy jonizującej mieszkanie wystarczy zainwestować w porządny filtr.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here