Jakie cechy powinien mieć czajnik na gaz?
5
(4)

Najważniejsze cechy czajnika na gaz

Czajnik do gotowania wody powinien spełniać kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim urządzenie musi być wygodne w użytkowaniu oraz funkcjonalne, a także powinno jak najlepiej prezentować się w pomieszczeniu. Spore znaczenie mają także oszczędności na prądzie lub gazie oraz czas, w którym możliwe jest zagotowanie wody na kawę lub herbatę. Czajnik na gaz to urządzenie tradycyjne, z gwizdkiem, informującym o zagotowaniu się wody. Do najważniejszych cech takiego czajnika można zakwalifikować następujące:

  • niskie koszty użytkowania (gaz jest tańszy niż prąd),
  • niska cena urządzenia,
  • możliwość zakupu czajnika o wyglądzie retro, co świetnie prezentuje się w kuchniach w stylu prowansalskim,
  • czajnik jest ładnym elementem wystroju,
  • niektóre modele pasują zarówno na płytę gazową, jak i elektryczną oraz indukcyjną,
  • możliwość zakupu czajnika w różnych wzorach, kolorach,
  • zdrowy sposób na gotowanie wody,
  • wymaga częstego czyszczenia,
  • czas do zagotowania wody jest dłuższy niż w przypadku czajnika elektrycznego (nawet trzykrotnie).

Decydując się na zakup czajnika na gaz, warto wziąć pod uwagę różne parametry techniczne. Przede wszystkim spore znaczenie ma pojemność urządzenia, która jest zwykle większa niż w przypadku czajników elektrycznych. Okazuje się, że łatwo można znaleźć modele gazowe o pojemności dwóch, a nawet trzech litrów, co świetnie sprawdza się w dużych rodzinach. Kolejnym parametrem jest wykonanie czajnika, ponieważ można znaleźć modele zarówno ze stali nierdzewnej, jak i tworzywa sztucznego. Warto wziąć pod uwagę także typ czajnika, jego kolor i design.

Rodzaje czajników na gaz

Można wyróżnić dwa główne rodzaje czajników na gaz: wykonane ze stali nierdzewnej i emaliowane. Pierwszy typ charakteryzuje się tym, że szybko się nagrzewa, jednak powstają na nim zabrudzenia. Z kolei czajniki emaliowane są uznawane za najzdrowsze, ponieważ emalia to powłoka szklana, która może stykać się z każdym rodzajem napoju oraz żywności, bez szkodliwego wpływu na zdrowie.

  W jakich wnętrzach sprawdzą się hokery tapicerowane?

W sklepach można znaleźć ręcznie produkowane czajniki emaliowane, które są wyjątkowe i wyglądają wspaniale w kuchniach w stylu retro. To właśnie naczynia emaliowane od pewnego czasu przeżywają swoisty renesans, zwłaszcza że wiele lat temu często pojawiały się w kuchniach mam i babć.

Proponowane modele czajników na gaz

Każdy, kto poszukuje czajnika na gaz, może zauważyć, że w sklepach dostępnych jest sporo modeli tych urządzeń. Na szczególną uwagę zasługują wspomniane wcześniej modele emaliowane, które wyglądają tak jak czajniki retro, znane ze zdjęć sprzed kilku dekad. Takie urządzenia posiadają zwykle gwizdek, informujący o zakończeniu procesu gotowania wody, co jest bardzo przydatną funkcją.

Dobrym pomysłem jest także zakup czajnika na gaz, wykonanego ze stali nierdzewnej wysokiej jakości. Osoby, które nie chcą decydować się na model gazowy lub nie posiadają takiej kuchenki, mogą wybrać urządzenie elektryczne, na przykład czajnik Tefal lub czajnik Philips.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here