Płytki klinkierowane
0
()

Płytki klinkierowe to materiał, który może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Czym dokładnie są płytki klinkierowe i w jaki sposób je wykorzystać, aby oryginalnie zaaranżować przestrzeń posesji oraz wnętrza domu?

Płytki klinkierowe – co to takiego?

Płytki klinkierowe stosowane są zazwyczaj jako okładzina ścian elewacyjnych. Jednak mają one o wiele szersze zastosowanie i coraz częściej można je zobaczyć również jako dekorację we wnętrzu domu. Elementy tego typu są wyrabiane ręcznie lub przy pomocy specjalnych maszyn, co pozwala uzyskać bardzo ciekawy efekt wykończenia. Warto podkreślić, że dostępne są one w różnych kolorach, dzięki czemu można idealnie dopasować je do innych elementów znajdujących się na posesji czy wewnątrz domu.

Omawiając płytki klinkierowe, nie sposób nie wspomnieć o ich wyjątkowych właściwościach. Są one bardzo trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Jest to możliwe dzięki temu, że wypalane są w temperaturze około 1000℃.

Jak wykorzystać płytki klinkierowe do dekoracji elewacji?

Duża popularność płytek klinkierowych jako elementu wykończenia elewacji wynika z ich właściwości. Wysokiej jakości glina, z której są produkowane, po obróbce cieplnej jest nie tylko wysoce odporna na uszkodzenia – staje się też niskonasiąkliwa oraz mrozoodporna. Płytki z klinkieru najczęściej wykorzystywane są do podkreślenia wybranego fragmentu elewacji, np. cokołu czy okolic drzwi i okien. Niekiedy w ten sposób dekorowane są wnęki lub wykusze oraz lukarny. Rzadziej można spotkać się z sytuacją, w której płytka klinkierowa wykorzystywana jest do wykończenia całej elewacji budynku.

Jeżeli chcesz nadać elewacji nowoczesnego wyglądu, wybierz płytki w kolorze antracytowym lub czarnym i zestaw je z tynkiem lub farbą o barwie śnieżnej bieli. Natomiast do tradycyjnych aranżacji posesji wybierz te w odcieniach brązu lub czerwieni.

  Karnisze pojedyncze czyli gorące trendy w dekoracjach okiennych

Płytki klinkierowe w domu – sprawdź, jak odmienią twoje wnętrza

Jeżeli we wnętrzu domu czy mieszkania chcesz stworzyć ciekawą aranżację, możesz również wykorzystać do tego płytki klinkierowe. W zależności od tego, jaki efekt cię interesuje, wybierz te formowane ręcznie (doskonale imitujące stare cegły) lub maszynowo (idealnie równe).

Płytki tego rodzaju będą szczególnie dobrze prezentowały się we wnętrzach loftowych lub industrialnych o dużej powierzchni. Możesz wówczas postawić na produkty w ciemniejszych kolorach, np. brązowym, ciemnoczerwonym czy antracytowym, a do wykończenia użyć kontrastowych lub zbliżonych barwą spoin. Jeżeli chcesz wykorzystać płytki w niewielkich pomieszczeniach, wybierz jaśniejsze odcienie lub pokryj nimi jedynie fragment ściany, np. wnękę, okolice kominka czy przestrzeń za kanapą lub stołem w jadalni.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here