Sprawdź co będzie lepsze do Twojego wnętrza. Rolety czy żaluzje?
4
(6)

Takie aspekty wpływają bowiem nie tylko na estetykę, ale również funkcjonalność naszych pomieszczeń. Wybór może okazać się utrudniony, szczególnie w sytuacji gdy nie posiadamy fachowej wiedzy. Co okaże się lepsze do naszego mieszkania – rolety czy żaluzje? Która dekoracja okien we wnętrzu będzie dodatkowo bardziej funkcjonalna? Może warto zastanowić się nad jeszcze innym rozwiązaniem? Sprawdźmy!

Rolety i żaluzje – podobieństwa

Rolety, jak również żaluzje mają pełnić taką samą funkcję, a więc blokować bądź ograniczać dostęp promieni słonecznych. Możemy je dopasowywać do okien o różnym kształcie i wielkości, gdyż występują w licznych rozmiarach. Dużym plusem jest ponadto bogaty wybór kolorystyczny. Najczęściej kupowane są żaluzje w odcieniach bieli i beżu, nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby wybrać nieco bardziej wyraziste odcienie. W tradycyjnych domach spotykamy się raczej z innym rozwiązaniem, czyli zawieszeniem firan oraz zasłon. Ich funkcja estetyczna może przeważać lecz jeżeli chodzi o samą funkcjonalność, to trzeba przyznać że zarówno rolety okienne, jak i żaluzje sprawdzą się nieco lepiej, głównie z uwagi na możliwość zwiększenia bądź zmniejszenia dostępu promieni słonecznych do wnętrza naszego mieszkania. Oczywiście, mogą one stanowić uzupełnienie dla dekoracyjnych zasłon, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Mountain house with window and drapes – rendering

Rolety czy żaluzje – na co się zdecydować?

Wybierając pomiędzy roletami okiennymi Mardom, a żaluzjami, warto skupić się na ich funkcjonalności. Podstawa to materiał, z jakiego zostały wykonane. Klasyczne rolety produkuje się przeważnie z wysokiej jakości tkanin, do których zalicza się bawełnę i len. Czasami możemy również znaleźć rolety wykonane z włókien syntetycznych, najczęściej będzie to poliester. Zdecydowana większość z nich pokryta została specjalną apreturą, co sprawia, że są odporne na zabrudzenia, wilgoć, płowienie, a nawet deformacje. Dzięki specjalnej warstwie perłowej nawet ciemne rolety nie będą się nagrzewać. To znaczna przewaga nad żaluzjami, które do tej pory produkowane były przede wszystkim z aluminium. Tego rodzaju rozwiązanie okazało się zupełnie niepraktyczne, ponieważ modele aluminiowe szybko nagrzewały się na słońcu, ich czyszczenie  mogło przysporzyć wiele problemów, gdyż łatwo osiadał na nich kurz. W efekcie zastąpiły je wyroby drewniane bądź wykonane z tworzyw sztucznych i materiałów skóropodobnych.

  Kolorowe firany, czyli jak ożywić nowoczesne wnętrze?
Rolety dzień-noc

To zdecydowanie najlepszy wybór, jaki mamy obecnie do dyspozycji. Rolety okienne wewnętrzne z funkcją dzień-noc stworzone są z dwóch rodzajów materiałów w formie poziomych pasów, które są ułożone naprzemiennie. Jedne z nich przepuszczają promienie słoneczne podczas gdy drugie je blokują. Wystarczy więc rozsunąć rolety aby uzyskać efekt rozproszenia światła bądź zwinąć w celu zablokowania dopływu światła, dzięki czemu w kilka sekund w pomieszczeniu zapadnie mrok. Możemy zatem regulować natężenie światła wedle naszych upodobań.

Zastosowanie rolet okiennych wydaje się być znacznie lepszym rozwiązaniem aniżeli wybór żaluzji. Poza funkcjonalnością, na ich korzyść przemawia również design. Współczesne rolety prezentują się o wiele estetycznej i znacznie bardziej pasują do nowoczesnych wnętrz.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4 / 5. Ilość ocen: 6

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here