Ustawienie telewizora w salonie ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu. Zobacz jak zaaranżować przestrzeń wokół niego.
4
(4)

Dziś trudno wyobrazić sobie wnętrze bez telewizora. Zwykle to on zajmuje centralne miejsce w naszym salonie a niekiedy nawet w sypialni. Nie wszyscy są jednak zwolennikami telewizora w pokojach dziecinnych. Niezależnie od upodobań ważne jest jednak jego ustawienie. Gdzie zatem ustawić telewizor w salonie? Jakie są zasady?

Gdzie powinno być miejsce na telewizor?

Wybór miejsca dla telewizora istotny jest ze względu na trwałość odbiornika, jaki i nasz komfort i bezpieczeństwo a także aranżację salonu. Telewizora nie należy ustawiać naprzeciw silnych źródeł światła, zarówno naturalnego jak i sztucznego. Odległość między ekranem a kanapą powinna wynosić trzykrotność, pięciokrotność a nawet dziesięciokrotność przekątnej ekranu.

Zatem 1ca l= 10cm dystansu. Telewizor 32 calowy powinniśmy umieścić 3 metry od sofy.

Warto wiedzieć, że filmy HD zmniejszają ten dystans o połowę. Trudno jednak tego przestrzegać, bo telewizory są coraz większe a metrów w mieszkaniach nie przybywa.

Telewizor na ścianie

By obraz był w centrum uwagi wiele osób decyduje się na zawieszenie telewizora na ścianie. Służą do tego specjalne konstrukcje, ważne by wybrać odpowiednią do ciężaru i wielkości modelu.

Telewizor musi wisieć tak, by obraz na ekranie można było oglądać bez zadzierania głowy, tak, by środek ekranu znajdował się na wysokości oczu oglądającego. Dlatego ważne są takie kwestie jak wielkość telewizora, wysokość kanapy, wzrost domowników.

Przyjmuje się jednak, że średnia wysokość to 110cm. Ważny jest też kąt widzenia, który wynosi nawet 178 stopni. Tak duży kąt pozwala na relaks przy telewizorze w większym gronie.


Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

  Kamień na ścianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here