Materac jednoosobowy
0
()

Dobór idealnego materaca jednoosobowego przebiega z oczywistych względów nieco inaczej niż w przypadku dużego modelu do sypialni małżeńskiej. Łóżko jednoosobowe pozwala na zdecydowanie większą swobodę doboru materaca do spania i nie powoduje praktycznie żadnych ograniczeń. W trakcie zakupu nie musimy w końcu brać uwagę preferencji osoby, z którą dzielimy sypialnię. Na rynku akcesoriów do sypialni można obecnie znaleźć szeroki wybór modeli materacy różniących się od siebie rozmiarami, stopniem twardości oraz materiałami, z jakich je wykonano. Aby zapewnić sobie najwyższy poziom komfortu podczas codziennego wypoczynku, przed wybraniem materaca należy wziąć pod uwagę rozmiar samego łóżka, a także osobiste preferencje co do poziomu twardości powierzchni do spania. Czym różnią się poszczególne typy materacy i jakie wymiary powinien mieć optymalny materac jednoosobowy?

Jakie wymiary materaca dla jednej osoby?

Najważniejszą kwestią w momencie wyboru odpowiedniego materaca jednoosobowego jest jego rozmiar w stosunku do wymiarów łóżka. Zbyt mały materac może przemieszczać się podczas sporadycznych ruchów w trakcie snu, co zdecydowanie nie zapewni stabilnej przestrzeni do wypoczynku. Materac o zbyt dużym rozmiarze, zwyczajnie nie zmieści się w ramie łóżka, co zazwyczaj skutkuje jego uszkodzeniem lub odkształceniem.

Podstawowymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę, są szerokość i długość, dobierane według wymiarów ramy łóżka oraz wzrostu samego użytkownika. Szerokość materaca jest zdecydowanie ważniejszym z czynników, bo bezpośrednio przekłada się na ilość dostępnej powierzchni do spania. Warto dodać, że w celu zapewnienia wystarczającej ilości miejsca, materac powinien być o ok. 15-20 cm dłuższy od wzrostu użytkownika. Nie bez znaczenia jest także grubość samego materaca, która powinna być o kilka centymetrów wyższa od ramy łóżka.

  Jaki rozmiar materaca wybrać do łóżka?

Najczęściej spotykanymi rozmiarami materacy dla jednej osoby są materace 80×200 cm, 90×200 cm oraz 100×200 cm. Dla osób wymagających nieco więcej miejsca podczas snu poleca się również materace 120×200 cm, które mogą się sprawdzić również w przypadku dwóch osób.

Jakie są rodzaje materacy jednoosobowych?

Poza rozmiarem, podstawowym czynnikiem wyróżniającym poszczególne modele materacy jest rodzaj ich wypełnienia. Do najbardziej popularnych modeli materacy zaliczają się materace z wkładem kieszeniowym, piankowym, lateksowym, a także hybrydowym, będącym połączeniem kilku wariantów wkładu.

Wypełnienie materacy kieszeniowych, stanowią solidne, pracujące niezależnie od siebie sprężyny, zapewniające doskonałe podparcie w kluczowych miejscach sylwetki.

Materace piankowe są z reguły nieco bardziej elastyczne, a wykorzystanie w nich różnego rodzaju, niezwykle komfortowych materiałów sprawia, że idealnie dopasowują się do sylwetki. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto indywidualnie przetestować dany produkt w salonie, co zagwarantuje optymalny poziom wygody podczas codziennego wypoczynku.

Jaki stopień twardości w materacu jednoosobowym?

Stopień twardości powierzchni do spania jest kwestią czysto indywidualną. Dobór odpowiednio twardego lub miękkiego materaca do łóżka jednoosobowego nie jest zazwyczaj zbyt skomplikowany, gdyż nie musimy sugerować się preferencjami partnera. Pomimo tego, przed zakupem warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które mogą ułatwić znalezienie idealnego produktu do swojej sypialni.

Najważniejszymi czynnikami decydującymi o optymalnej twardości materaca jest waga, wzrost oraz wskazania zdrowotne samego użytkownika. Osoby niskie oraz o większej masie ciała powinny z reguły wybierać pośród materacy twardszych, natomiast osobom wysokim i o smukłej sylwetce wskazane są modele miękkie. W przypadku występowania dolegliwości układu kostnego i krążenia warto skonsultować decyzję o wyborze produktu z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here