mieszkanie a`la loft
5
(7)

 


Prostota, nietypowe i nowoczesne pomysły, stalowe schody, windy towarowe, ceglane lub betonowe ściany czy fabryczne detale to najbardziej charakterystyczne cechy, określające loftowe wnętrze. Przestrzeń jest głównym wyznacznikiem stylu industrialnego.

Styl loftowy tylko w dużych pomieszczeniach?

Wnętrze takie powinno być przestronne, dlatego dominuje zasada : brak podziałów. Loftowy chłód oraz surowość wprowadzi nam neutralna kolorystyka bieli, szarości oraz czerni. Typowym zabiegiem w mieszkaniach a`la loft jest zastosowanie różnych faktur oraz materiałów np. betonu czy cegły. Reguła im mniej, tym lepiej świetnie odnosi się do dodatków – należy zdecydować się na kilka, lecz wyrazistych elementów. 

Loft Bolko-Loft, należący do Przemo Łukasika z Medusa Group jest jednym z pierwszych loftów i chyba najbardziej znanym w Polsce. Znajduje się na terenie kopalni w starej lampiarni Zakładów Górniczo-Hutniczych ”Orzeł Biały” w Bytomiu. Koszt modernizacji i adaptacji wyniósł 120 tysięcy złotych w 2002-2003 roku.

Jak urządzić loft w pofabrycznym mieszkaniu?

mieszkanie a`la loft

Dwukondygnacyjne mieszkanie w surowym klimacie utrzymane jest w monochromatycznej kolorystyce bieli, czerni i szarości. Domowego ciepła dodają tu drewniane podłogi, jednak w odcieniach szarości. Jak urządzić loft w mieszkaniu za pomocą modnych dodatków? Dodatki to przede wszystkim mocne i odważne akcenty: czarne, błyszczące drzwi, niemal graficzna, czarno-biała kuchnia oraz grafitowe zabudowy w przedpokoju. Schody pełnią już nie tylko funkcję użytkową, materiał oraz ich kolor dopełnia całej loftowej stylizacji.

Jakie kolory w loftowym stylu?

Betonowa kolorystyka szarości i surowe ściany, zdecydowanie przybliża nas do osiągnięcia wymarzonego efektu. Ściana RTV została ozdobiona czarnymi, trójwymiarowymi panelami przypominającymi wielkie głośniki. Stanowią tło dla fabrycznej, metalowej szafki. Jest to element ciekawy, pomysłowy i nowoczesny – przykuwa uwagę w strefie wypoczynku.

  Zalety i wady domów prefabrykowanych

Jakie dodatkowe elementy w lofcie?

Naprzeciwko szafki została ustawiona wygodna sofa z intrygującym stolikiem kawowym. Jest to kolejny wyrazisty element w tej przestrzeni. Designerskie meble dopełniają całą stylistykę – są niezbędnym wyznacznikiem tego stylu. Mówiąc o loftach, nie należy zapomnieć o wysokich oknach, które nawiązują do fabrycznych wielkich okien i przeszklonych dachów.

Elementy niezastępowalne w lofcie

Typowa sceneria loftów to także plątanina kabli, rur, instalacji. Ciekawym i często stosowanym rozwiązaniem jest antresola, która doskonale sprawdza się w wysokich pomieszczeniach.

I tak schody utrzymane w loftowym charakterze prowadzą nas do sypialni, która również stylem i kolorystyką nawiązuje do części dziennej mieszkania. Jedna ze ścian została ozdobiona płytami imitującymi beton które nawiązują do ścian, które możemy spotkać w starych fabrykach. Stanowi to idealne tło dla łóżka z czarnym, skórzanym zagłówkiem. Nowoczesnego wzornictwa możemy  doszukiwać się w oświetleniu – każda lampa stanowi tu idealny wyznacznik designu.

Jeśli chcecie nieco ocieplić wnętrze kolorem – wybierajcie tzw. „przybrudzone” barwy- może być to wypalona cegła lub ciemna żółć. Możemy wprowadzić je w postaci delikatnych akcentów.

Loftowy, industrialny styl nie dla wszystkich

Mówiąc o lofcie, pamiętajmy o przestrzeni – nie ma tu miejsca na ciasnotę i zagracenie. Kierujmy się starą zasadą im mniej tym lepiej. Postawmy raczej na jakość niż ilość sprzętów. Materiały jakich powinniśmy używać do wystroju to cegła, drewno, beton, stal, szkło. Techniczne oświetlenie oraz duże dekoracyjne lampy, będą idealnym wykończeniem całości. Jeżeli nadal nie macie pomysłu jak urządzić loft w mieszkaniu pofabrycznym, zachęcamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 7

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here