styl skandynawski
0
(0)

Moda na rozwiązania architektoniczne i designerskie nawiązujące stylistyką do kultury krajów skandynawskich zapanowała na dobre wśród rodzimych projektantów. Inspirację znalazła w sztuce lat trzydziestych ubiegłego wieku, rozwijającej się przede wszystkim w Szwecji i Danii. Obok prowansalskiego stanowi obecnie najpopularniejszy styl „regionalny”. Co go wyróżnia?

styl skandynawskiStyl skandynawski

W aranżacjach pomieszczeń dominują naturalne, surowe materiały, takie jak kamień, drewno, skóry zwierzęce oraz wełna. Przywiązanie do nich wynika z chęci podkreślenia pewnej surowości, wręcz dzikości występującej w Europie Północnej. Mieszkania urządzone na styl skandynawski to przede wszystkim prostota. Przeważa kolorystyka bieli, szarości i brązu – barw natury najczęściej występujących w tym regionie. Oszczędna aranżacja stwarza jednak wrażenie ładu i domowego spokoju pośród śnieżnych masywów górskich i fiordów – inaczej zatem niż choćby w stylu industrialnym.

Sposób wykonania i używane materiały

Podłoga i meble wykonane są z drewna (brzoza, buk) lub kamienia, nieco rzadziej z metalu. Unika się przy tym malowania tych materiałów, aby podkreślić ich naturalność. Również oświetlenie powinno być jak najmniej sztuczne. Duże okna, bez zasłon lub przysłonięte materiałem łatwo przepuszczającym promienie słoneczne, mają nadawać pomieszczeniom wrażenie jasności i przestronności; sprawiać, by dom stanowił jakby integralną, delikatnie wtopioną część dzikiego otoczenia. Z kolei lampy, metalowe bądź szklane, cechuje minimalizm – mają być jedynie użytecznym dodatkiem, w żaden sposób nie wyróżniającym przestrzeni. Ze stylistyką mebli i podłóg bardzo dobrze komponują się ponadto kominki – następny stały element w domach na północy.

Jeśli natomiast chodzi o dodatki, to poza wspomnianymi już skórami zwierzęcymi i wełną spotyka się inne naturalne tkaniny – głównie len i bawełnę. Jako okrycia mebli nadają pomieszczeniom ciepłą, budzącą dobre skojarzenia atmosferę. Atrakcyjnym uzupełnieniem wystroju są także elementy ozdobne – oszczędne w formie, choć przy tym wyraziste: wazony, świeczniki, ramki na zdjęcia, gliniane naczynia, zastawa kuchenna. Wiele ciekawych propozycji można znaleźć na stronie popularnego dystrybutora designerskich mebli i akcesoriów do wnętrz – firmy Le Pukka. Zachęcamy do jej odwiedzenia, gdyż znajdują się tam naprawdę ciekawe pomysły i inspiracje na urządzenie domu w stylistyce skandynawskiej.

  Skandynawska prostota

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here