Aktualizacja: 15-04-2022
Spis treści artykułu:
Czy można położyć panele podłogowe na ścianie?
Przyklejanie paneli ściennych czy też zwykłych paneli podłogowych wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie trzeba mieć szczególnej wiedzy na ten temat, wystarczą odpowiednie narzędzia, specjalny klej montażowy, panele ścienne i oczywiście zamiłowanie do majsterkowania w domu. Ważny jest też odpowiedni wybór paneli podłogowych – aczkolwiek montaż paneli podłogowych nie odbiera od montażu typowych paneli ściennych
Czym przykleić panele podłogowe do ściany?
Oprócz oczywistego, czyli paneli podłogowych, potrzebować będziesz kleju montażowego (polecam te kleje). Wybierając klej kontaktowy warto zwrócić uwagę, czy jest on przeznaczony do materiału, z którego zrobiony jest panel. Dobre kleje wiążą się zarówno ze szkłem, powierzchnią ściany i tworzywem sztucznym. Może też być to klej do drewna.
Warto również wybierać te o zwiększonej przyczepności. Powinny wiązać błyskawicznie, tak by nie trzeba było stosować dodatkowego mocowania elementów lub podpierania, lecz także by móc zostawić sobie kilka minut na poprawę ustawienia przyklejanej rzeczy. Pod ręką powinny się także znaleźć ręczniki kuchenne, podkładka do obcięcia gwintu kartusza oraz ostry nóż, może to być tzw. tapeciak. Niezbędny jest też oczywiście wyciskacz do kartuszy.
Oczyszczanie niezbędne przy klejeniu panelu na ścianie
Pierwszym etapem przyklejania czegokolwiek do ściany czy podłogi jest oczyszczenie podłoża. Dotyczy to każdego rodzaju kleju, niezależnie od szybkości wiązania oraz nakładanej ilości. Na przyklejanej powierzchni nie powinno być żadnych zabrudzeń, pozostałości po kleju, tapecie, kurzu, tłustych osadów.
Czasem wystarczy tylko przemycie mokrą szmatka, a czasem przygotowanie podłoża to praca na dłużej i wymaga np. przetarcia go papierem ściernym. Dobrze oczyszczona powierzchnia zwiększy przyczepność i pozwoli na jeszcze lepsze działanie kleju.
Przyklejanie paneli ściennych na ścianie
Przygotowanie do przyklejenia paneli podłogowych lub typowych paneli ściennych należy zacząć od przygotowania kleju. Na opakowaniu zwykle podana jest dokładna instrukcja, w której znajdziemy sposób jego otworzenia. Zwykle należy obciąć ostrym nożem końcówkę kleju. Warto mieć specjalną drewnianą podkładkę, która zabezpieczy powierzchnię przed zniszczeniem, jeśli robimy to w warunkach np. kuchennych.
Następnie należy wycisnąć kilka centymetrów kleju, ponieważ najprawdopodobniej ten znajdujący się u wejścia opakowania nie ma dobrych właściwości klejących. Następnie mocujemy dozownik, który także należy odciąć na wysokości, gdzie jego średnica wynosi około 6 mm. Po umieszczeniu kartusza w wyciskaczu można przystąpić do klejenia. Równomiernym i zdecydowanym ruchem należy nanieść klej na panel paskami o równych odstępach. Ważne jest, by nanosić go, równocześnie nie spłaszczając pasków.
Natychmiast należy przyłożyć panel do ściany i mocno przycisnąć. Wtedy sprawdzamy ułożenie. Mimo, że będzie to klej błyskawiczny, jego działanie jest takie, by móc przeprowadzić odpowiednią korektę. W ten sposób możemy przyklejać nie tylko panele, ale też drewniane półki, do ściany, listwy, obklejać meble fornirem lub tworzyć całkowicie nowe rzeczy.
Czy panele winylowe można położyć na ścianę?
Oczywiście można montować panele winylowe na ścianie. Należy jednak zaznaczyć, że płaszczyzna, w tym przypadku ściana, musi być bardzo równa. W takim wypadku panele winylowe układa się na klej montażowy przystosowany do tego celu.
Panele podłogowe na ścianie – czy to nadal modne?
Tak, jest to cały czas popularne rozwiązanie na ozdobienie ściany. Dodatkowo zamontować panele podłogowe można samemu, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność i obniża koszt takiego rozwiązania. Na popularności zyskują też panele laminowane, które charakteryzują się większą wytrzymałością i równie łatwym montażem.
Przeczytaj inne nasze artykuły na takie tematy jak: jak polozyc panele winylowe na sciane, klej do paneli sciennych, montaż paneli pcv na klej, paneli winylowych, montaż paneli winylowych, panele winylowe samoprzylepne
Fajna porada, ale mam pytanie – czy klejem montażowym dam radę nakleić panele ścienne (np krono) na sufit?
oooo, fajne info, troche wiedzialem a troche nie