Przyklejanie paneli ściennych nie jest trudne, a tworzy niepowstarzalny efekt. Zobacz jak to zrobić.
4
(61)

Przyklejanie paneli ściennych wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie trzeba mieć szczególnej wiedzy na ten temat, wystarczą odpowiednie narzędzia, specjalny klej montażowy, panele ścienne i oczywiście zamiłowanie do majsterkowania w domu.

Co będzie potrzebne?

Oprócz oczywistego, czyli panelu, potrzebować będziesz kleju montażowego (polecam te kleje). Wybierając klej kontaktowy warto zwrócić uwagę, czy jest on przeznaczony do materiału, z którego zrobiony jest panel. Dobre kleje wiążą się zarówno ze szkłem, powierzchnią ściany i tworzywem sztucznym. Może też być to klej do drewna. Warto również wybierać te o zwiększonej przyczepności. Powinny wiązać błyskawicznie, tak by nie trzeba było stosować dodatkowego mocowania elementów lub podpierania, lecz także by móc zostawić sobie kilka minut na poprawę ustawienia przyklejanej rzeczy. Pod ręką powinny się także znaleźć ręczniki kuchenne, podkładka do obcięcia gwintu kartusza oraz ostry nóż, może to być tzw. tapeciak. Niezbędny jest też oczywiście wyciskacz do kartuszy.

141829751134354700Oczyszczanie niezbędne

Pierwszym etapem przyklejania czegokolwiek do ściany czy podłogi jest oczyszczenie podłoża. Dotyczy to każdego rodzaju kleju, niezależnie od szybkości wiązania oraz nakładanej ilości. Na przyklejanej powierzchni nie powinno być żadnych zabrudzeń, pozostałości po kleju, tapecie, kurzu, tłustych osadów. Czasem wystarczy tylko przemycie mokrą szmatka, a czasem przygotowanie podłoża to praca na dłużej i wymaga np. przetarcia go papierem ściernym. Dobrze oczyszczona powierzchnia zwiększy przyczepność i pozwoli na jeszcze lepsze działanie kleju.Przyklejanie paneli ściennych

Przygotowanie do przyklejenia paneli należy zacząć od przygotowania kleju. Na opakowaniu zwykle podana jest dokładna instrukcja, w której znajdziemy sposób jego otworzenia. Zwykle należy obciąć ostrym nożem końcówkę kleju. Warto mieć specjalną drewnianą podkładkę, która zabezpieczy powierzchnię przed zniszczeniem, jeśli robimy to w warunkach np. kuchennych. Następnie należy wycisnąć kilka centymetrów kleju, ponieważ najprawdopodobniej ten znajdujący się u wejścia opakowania nie ma dobrych właściwości klejących. Następnie mocujemy dozownik, który także należy odciąć na wysokości, gdzie jego średnica wynosi około 6 mm. Po umieszczeniu kartusza w wyciskaczu można przystąpić do klejenia. Równomiernym i zdecydowanym ruchem należy nanieść klej na panel paskami o równych odstępach. Ważne jest, by nanosić go, równocześnie nie spłaszczając pasków. Natychmiast należy przyłożyć panel do ściany i mocno przycisnąć. Wtedy sprawdzamy ułożenie. Mimo, że będzie to klej błyskawiczny, jego działanie jest takie, by móc przeprowadzić odpowiednią korektę. W ten sposób możemy przyklejać nie tylko panele, ale też drewniane półki, do ściany, listwy, obklejać meble fornirem lub tworzyć całkowicie nowe rzeczy.

Polecamy:  Panele ścienne 3D - jak przebiega prawidłowy montaż?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4 / 5. Ilość ocen: 61

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here