4.7
(3)

Ostatnio bardzo modne stało się surowe wykończenie wnętrz. Do łask zatem wrócił styl industrialny, a więc aranżacja wyjęta z fabryk, gdzie główne role grają surowe, nieobrobione drewno, metal, najlepiej w czarnym kolorze, a także ściany i podłogi w chłodnych barwach. Można tu zatem wykorzystać modne płytki ścienne. Warto zastanowić się, na jakie wykończenie ścian się zdecydować.

Spis treści artykułu:

Gresy imitujące beton – najlepsze wykończenie w stylu industrialnym

Choć najczęściej gresy wykorzystuje się do wykończenia podłóg, to równie dobrze można zdecydować się na pokrycie nimi ścian. Oczywiście nie trzeba tu wybierać grubego gresu technicznego i można sobie pozwolić na każdy rodzaj gresu, gdyż ścieralność czy wytrzymałość na obciążenie nie ma tutaj znaczenia, tak jak w przypadku podłóg. Bardzo istotna jest za to higroskopijność, zwłaszcza dla osób, które cierpią na alergie, gdyż nadmiar wilgoci jest oddawany przez co powietrze może być mniej suche. Gresy polerowane są mniej jednorodne i bardziej się brudzą. Z tego powodu, a także dla zachowania surowego charakteru salonu warto na ściany wybierać gresowe płytki ścienne matowe. Te imitujące beton, także w rdzawym odcieniu, doskonale komponują się z wykończeniem podłogi w wylewce betonowej, czy betonie dekoracyjnym, które doskonale sprawdza się w industrialnej aranżacji, a także z podłogą z żywic poliestrowych i epoksydowych. Do tego świetnie wyglądają meble z ciemnego drewna z widocznymi sękami o matowej strukturze. Równie dobrze można wykorzystać wielkoformatowe płytki ścienne. Spieki kwarcowe świetnie nadają się do przestronnych salonów i podobnie jak klasyczne modne płytki ścienne gresowe mogą imitować wiele materiałów, w tym beton, czy też kamień. Warto zauważyć, że również kamienne wykończenie jest odpowiednie dla industrialnego stylu.

Wykończenie ścian w kamieniu – idealnie pasujące do poprzemysłowej aranżacji salonu

Nie tylko ceramiczne płytki ścienne, które nawiasem mówiąc stworzone są z kamiennych kruszyw, świetnie nadają się do wykończenia ścian w aranżacji salonu w industrialnym stylu. Można wykorzystać również granit, marmur, a także łupki kwarcytowe. Sprawdzi się klasyczny szary odcień granitu, w połączeniu z białym lub beżowym, matowym gresem podłogowym. Dobrze może również prezentować się zestawienie brązowych marmurowych płytek ściennych oraz drewnianych paneli w surowym stylu. Klimat urbanistycznego wnętrza bardzo dobrze oddaje łupek kwarcytowy, który swoją strukturą i cieniowanymi barwami przypomina cegłę.

  Jakie meble pasują w nowoczesnych wnętrzach?

Betonowe ściany i kamienne podłogi – urbanistyczny design, który zachwyca

Wybierając styl poprzemysłowy do salonu ma się wiele możliwości, jeśli chodzi o wykończenie ścian i podłóg. Jedną z nich jest wybór betonu dekoracyjnego na ściany oraz kamiennych podłóg. Można również wykonać odwrotne zestawienie. Oczywiście należy dobrać odpowiednią mieszankę betonu dekoracyjnego, nieco inną na ściany niż na podłogi. Dużą zaletą takiego wykończenia jest to, że brud jest na nim niewidoczny i może dobrze się prezentować przez wiele lat. Podobnie zresztą jak kamień, który po odpowiedniej impregnacji jest wysoce odporny na wilgoć, a także osiadanie kurzu.

Mozaiki ścienne i drewniane podłogi – efektowne wykończenie salonu

Kolejną możliwością wykończenia salonu w industrialnym stylu jest wybór modnych płytek ściennych, które tworzą swoiste obrazy, dzięki dopasowaniu różnych odcieni oraz drobnej strukturze. Mozaiki ścienne, bo o nich mowa mogą występować w zróżnicowanej kolorystyce, również takiej, pasującej do stylu industrialnego, może być to brudny odcień beżu, bądź szarości, a także odcienie rdzawo-brązowe. Mozaikę można wykorzystać na jednej ze ścian w salonie, a resztę tradycyjnie pomalować dobrej jakości farbą akrylową. W ten sposób nie tworzy się przytłaczającego wrażenia i można dopełnić wnętrze minimalistycznymi drewnianymi meblami z metalowymi wstawkami.

W aranżacji w stylu industrialnym niezwykle istotne jest tło, a więc wykończenie ścian i podłóg. Ono głównie buduje klimat wnętrza i na tej bazie dobiera się minimum wyposażenia, aby stworzyć funkcjonalny salon. Wybór płytek ściennych może być dobrą alternatywą dla malowania ścian w chłodnym odcieniu. Przede wszystkim takie wykończenie jest trwalsze i nie wymaga tak częstego odnawiania, jak w przypadku malowanych powierzchni. Ponadto lepiej można oddać charakter wnętrza w urbanistycznym stylu.

5 KOMENTARZE

  1. Nie w każdym wnętrzu się sprawdzi. Do nowoczesnych aranżacji jak najbardziej. Zawsze można to później pomalować farbą jak sie znudzi :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here