Kominek_w_salonie_aranzacja_salonu_z_kominkiem (11)
5
(2)

Kominek jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko ze względów aranżacyjnych, ale też jako dodatkowe źródło cieplne naszego w domu. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie. W projektach nowych domów miejsce na kominek najlepiej wyznaczy architekt, który weźmie pod uwagę naszą wizję wymarzonego wnętrza, wymagania prawne a także warunki montażowe.

Jeżeli nie możemy zdecydować się na klasyczny kominek opalany drewnem, dobrym rozwiązaniem będzie również wybór biokominka. Miejsce dla tego urządzenia możemy wybrać samodzielnie i zmieniać je w trakcie użytkowania. Radzimy, gdzie doskonale sprawdzi się kominek a kiedy wybrać biokominek.

Salon z kominkiem – gdzie umieścić kominek?

Usytuowanie kominka w centralnym punkcie domu to najlepsze rozwiązanie, jeżeli bierzemy pod uwagę jego funkcję grzewczą. Możliwe będzie wówczas naturalne, równomierne rozprowadzenie ciepła na całą powierzchnię salonu. Jeżeli chcemy wybrać inne miejsce dla kominka powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • kominek powinien znajdować się blisko komina, ponieważ przewód odprowadzający spaliny musi mieć jak najmniej załamań;
  • podłoże powinno wytrzymać obciążenie do nawet 900 kg (zależnie od specyfiki wkładu i obudowy)
  • pod podłogą, w miejscu gdzie stoi kominek nie mogą również znajdować się instalacje elektryczne czy grzewcze.

Szczególnie dobrym rozwiązaniem będzie umiejscowienie kominka naprzeciwko dużych przeszkleń bądź też między oknami. Pomieszczenia te bowiem najszybciej się wychładzają, a dzięki kominkowi można zminimalizować straty ciepła. Bardzo częstym rozwiązaniem jest także montaż kominka na granicy dwóch pomieszczeń lub w rogu pokoju. W takich przypadkach świetnie sprawdzają się wkłady z podwójnym a nawet z potrójnym przeszkleniem, dzięki czemu można podziwiać migoczący ogień z każdej strony.

  Czarno na białym. Męsko- damska łazienka.

Biokominek w nowoczesnym salonie w bloku

Wymagania techniczne niestety uniemożliwiają mieszkańcom bloków i apartamentowców posiadanie kominka. Chodzi tu głównie o dostęp do komina. Jednak nie oznacza to, że posiadanie kominka w bloku jest wykluczone. Komfort przyjemnego ciepła i wizja prawdziwego ognia jest możliwa dzięki alternatywie, jaką jest biokominek. Jeśli nie ma możliwości zainstalowania tradycyjnego kominka, urządzenie zasilane ekologicznym biopaliwem będzie idealnym dopełnieniem salonu w bloku.

Zalety biokominków można wymieniać bardzo długo, przede wszystkim jednak nie wymagają one żadnej instalacji, gdyż nie produkują dymu ani sadzy. Znikoma ilość dwutlenku węgla i pary wodnej przez nie produkowana nie wymaga specjalnego odprowadzaniaPaliwo spala się całkowicie i bezzapachowo. Biokominki są ponadto wygodne w obsłudze i kwestiach czyszczenia. Dziś na rynku są dostępne zarówno modele wolnostojące, jak i wiszące czy pod zabudowę, a więc jest to urządzenie, które można wykorzystać w nawet najbardziej niestandardowych wnętrzach.

Jaki rozmiar i kształt kominka?

Wybór rozmiarów i kształtów jest tak duży, że niektóre z nich mogą stanąć w centrum pokoju, a inne mogą być postawione na szafce lub powieszone na ścianie. Biokominki dają ponadto możliwość stworzenia niebanalnej aranżacji, zarówno w salonie, jak i sypialni, łazience, a także na tarasie lub balkonie.

Kominek ozdobą każdego wnętrza

Kominek i biokominek pomimo swoich dodatkowych funkcji spełnia jedną, zasadniczą kwestię – aranżacyjną. Salon z kominkiem, w którym trzaska wesoło ogień wydaje się bardziej przyjemny. Niezwykłe właściwości dekoracyjne ma również sama rama kominka. Na rynku można kupić piękne, gipsowe ramy do przymocowania na ścianie. Ustawienie zamiast paleniska dużych świec daje podobny efekt, co trzaskający w kominie ogień.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. Długo myślałam: kominek czy biokominek w salonie? I w końcu kupiliśmky biokominek. Z perspektywy czasy nie żałuję :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here