5
(3)

Parametry techniczne telewizora istotnie wpływają na decyzję dotyczącą zakupu danego modelu. Wiele osób jednak zapomina, że niezwykle ważnym aspektem jest też zapewnienie prawidłowej odległości od telewizora, od której zależy nasz komfort podczas korzystania ze sprzętu.

Co jest ważne w doborze telewizora?

Odpowiednia odległość od telewizora pozwala uniknąć szybkiego zmęczenia wzroku podczas długiego oglądania filmu czy grania w gry. Od dystansu, jaki będzie nas dzielił od urządzenia, będzie również zależeć, czy będziemy mogli cieszyć się ostrym obrazem o żywych barwach. Wielkość telewizora oraz odległość między ekranem a widzem ma zatem decydujące znaczenie w kwestii wygody użytkownika tak w małych, jak i dużych pomieszczeniach.

Jak dobrać telewizor do wielkości wnętrza? 

Dopasowując telewizor do konkretnego wnętrza, trzeba wziąć pod uwagę trzy podstawowe parametry: przekątną ekranu, rozdzielczość oraz przeznaczenie pomieszczenia. Na podstawie przekątnej ekranu, a tym samym wielkości wyświetlacza, ustala się optymalną odległość telewizora od kanapy, fotela czy innego siedziska.

Rozdzielczość natomiast determinuje liczbę pikseli wyświetlanych na ekranie, a także jakość obrazu. W obecnie dostępnych na rynku telewizorach coraz częściej stosuje się dodatkowe technologie, które podwyższają rozdzielczość. Istotne jest też przeznaczenie danego wnętrza – przykładowo w pokojach dziennych jasność ekranu powinna być na tyle wysoka, by światło słoneczne nie przyczyniało się do obniżenia nasycenia kolorów.

Jak dobrać wielkość ekranu telewizora do wielkości pomieszczenia?

Oglądanie seriali czy filmów lub granie w gry wideo nie będzie należało do komfortowych zarówno w przypadku zbyt dużej, jak i zbyt małej odległości od telewizora. Jeśli wybierzemy duży model i ustawimy go zbyt blisko siedziska, wymusi to na nas podążanie wzrokiem za zmieniającymi się scenami. To z kolei będzie skutkowało szybszym zmęczeniem oczu, a niekiedy nawet bólami głowy.

  Moda na lastryko we wnętrzach

By tego uniknąć, producenci telewizorów zalecają, by odległość od ekranu była nie mniejsza niż dwukrotność szerokości ekranu, a przy tym nie większa niż jej czterokrotność. A zatem, kupując przykładowo telewizor o wielkości 55 cali, powinniśmy mieć możliwość ustawienia go w odległości od 2,2 do 4,4 m od kanapy czy fotela.

Telewizor do małego pomieszczenia – jaki wybrać?

Z reguły najwięcej problemów sprawia właściwy dobór telewizora do niewielkich wnętrz. Z takimi wyzwaniami często mierzą się mieszkańcy bloków, w których mieszkania mają ograniczony metraż.

W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zakup telewizora o wysokiej rozdzielczości ekranu, dzięki której możliwe jest ustawienie urządzenia bliżej widza. Wybierając telewizor 4K w dobrej cenie, można wygodnie oglądać ulubione programy między innymi w sypialni czy innym małym pomieszczeniu.

Przykładowe odległości

Jak to wygląda w praktyce?

Optymalny dystans dla materiałów w jakości 4K w przypadku telewizorów o przekątnej 20 cali wynosi 0,3 m. Model o wielkości 40 cali można ustawić już w odległości 0,7 m od siedziska, natomiast 50 cali – 0,9 m.

Odległości te nie będą znacznie większe nawet przy większych telewizorach – optymalny dystans przy modelach 60 cali wynosi 1,1 m, zaś przy 70 calach około 1,3 m.

Jaki telewizor do salonu 20 m?

Jeśli Twój salon ma powierzchnię 20 metrów kwadratowych, to warto zastanowić się nad zakupem większego telewizora. Najlepiej postawić na model o przekątnej ekranu między 50 a 60 cali. Dzięki temu, będziesz miał pewność, że telewizor nie będzie zbyt mały, a obraz będzie idealnie odwzorowany.

Jaki telewizor do oglądania z 3 metrów?

Dla osób, które oglądają telewizor z odległości około 3 metrów, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu o przekątnej ekranu między 43 a 49 cali. Dzięki temu, obraz będzie idealnie widoczny, a nie trzeba będzie nadmiernie skupiać się na detalach.

  Jak dobrać kolor mebli do salonu?

Jaki telewizor odległość 2 metry?

Jeżeli jesteś zwolennikiem telewizyjnych maratonów i uwielbiasz oglądać seriale z odległości 2 metrów, to polecamy Ci zakup mniejszego telewizora o przekątnej ekranu między 32 a 40 cali. Dzięki temu, będziesz w stanie obejrzeć wszystko bez przeszkód, a obraz nie będzie zbyt rozciągnięty.

Ranking telewizorów – który najlepszy?

Jeżeli zastanawiasz się który telewizor wybrać, warto przejrzeć rankingi, które publikowane są na stronach branżowych. W ten sposób będziesz miał pewność, że wybrany model spełni Twoje wymagania i będzie posiadał wiele funkcji, które przyciągną Twoją uwagę.

Telewizor dla dzieci i graczy

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem telewizora dla dzieci lub graczy, warto postawić na model o większej częstotliwości odświeżania obrazu, który zwiększa płynność i eliminuje zacięcia podczas dynamicznych scen. Dobrym wyborem będą telewizory z funkcją Smart TV, które pozwalają na korzystanie z aplikacji i rozszerzonej rzeczywistości.

 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here