kanapa rozkładana
5
(1)

Umeblowanie wnętrza o niewielkim metrażu może być sporym wyzwaniem. Do najważniejszych elementów, które powinny znaleźć się w każdym salonie, należą meble wypoczynkowe. Nieduży pokój dzienny czasem służy też jako sypialnia dla gości, więc podczas kompletowania wyposażenia do niego warto postawić na rozkładaną kanapę albo wersalkę. Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze takiego mebla do małego pomieszczenia?

Rozkładane kanapy czy wersalki z pojemnikiem na pościel?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, co będzie lepszą opcją – kanapa czy wersalka? Choć wydają się one bardzo podobne, to między tymi meblami wypoczynkowymi występują znaczące różnice, wpływające na komfort ich codziennego użytkowania. Kanapy przeważnie są nieco większe – na większości z nich swobodnie usiądą więcej niż trzy osoby. Mechanizm rozkładania w modelach z funkcją spania najczęściej bazuje na złożeniu oparcia z równoczesnym wysunięciem siedziska, dzięki czemu można uzyskać komfortową przestrzeń do nocnego wypoczynku.

Z kolei wersalki zazwyczaj charakteryzują się stosunkowo niewielkimi rozmiarami, gdyż mogą z nich korzystać tylko dwie lub trzy osoby jednocześnie. Charakterystyczny jest ich mechanizm rozkładania (tzw. system klik-klak) polegający na tym, że siedzisko należy unieść i przyciskać do oparcia aż do momentu, gdy da się usłyszeć kliknięcie, po którym można opuścić rozłożoną całość. Wszystkie meble tego rodzaju są wersalkami rozkładanymi z pojemnikiem na pościel – wynika to ze specyficznej budowy, składającej się z dwóch ram tapicerowanych oraz prostokątnej skrzyni, połączonych metalowymi łącznikami.

Warto zastanowić się nad tym, które z tych rozwiązań uważa się za wygodniejsze i dokonać wyboru na podstawie własnych preferencji.

Jak wybrać pasującą do małego pokoju wersalkę lub kanapę z funkcją spania?

Przy dobieraniu wersalki albo kanapy do małego pokoju trzeba zwrócić szczególną uwagę na elementy takie jak:

  • rozmiar – należy zmierzyć dostępną przestrzeń, by wiedzieć, jakie mogą być maksymalne wymiary mebla (przede wszystkim jego szerokość oraz głębokość),
  • kształt i konstrukcję – w niektórych przypadkach najlepszym wyborem może okazać się na przykład nowoczesny narożnik na nóżkach,
  • kolor – w niewielkim pomieszczeniu lepiej sprawdzą się jaśniejsze barwy.
  Jak tanio urządzić mieszkanie?

Warto też pamiętać, że wersalka lub kanapa z funkcją spania to meble, jakie da się kupić przez internet. Działające w sieci sklepy meblowe oferują możliwość dostosowania wymiarów swoich produktów na indywidualne zamówienie, co stanowi przydatne rozwiązanie przy urządzaniu wnętrz o nietypowym rozmiarze albo kształcie.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here