jak dopasować panele ogrodzeniowe
5
(1)

Panele ogrodzeniowe to rozwiązanie, które warto poważnie rozważyć przy planowaniu ogrodzenia wokół posesji. Są wytrzymałe i tańsze od większości konkurencyjnych materiałów. A do tego mogą bardzo dobrze się prezentować. Do tego trzeba jednak dobrać je odpowiednio do aranżacji domu i posesji. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Kiedy wybrać panele proste, a kiedy trójwymiarowe?

Panele ogrodzeniowe różnią się między sobą wieloma parametrami i cechami. Z wizualnego punktu widzenia najważniejsza jest jednak różnica w kształcie przęseł. Do wyboru masz panele 2D oraz 3D.

W budownictwie indywidualnym zdecydowanie popularniejsze są panele ogrodzeniowe 3D. Wyróżniają się charakterystycznym przetłoczeniem drutów – patrząc z boku, tworzy ono kształt litery “V”. Przetłoczenie może być jedno lub więcej.

Panele 3D są ozdobnym rozwiązaniem, ale jednocześnie uniwersalnym. Pasują do większości domowych aranżacji. Najlepiej sprawdzają się w nowoczesnych projektach, ale nie należy się ich obawiać także wokół domów postawionych w tradycyjnym stylu. Przetłoczenie nadaje im lekkości, faktycznie są też wykonane z nieco cieńszego drutu.

Panele 2D składają się z prostych, prostopadle ułożonych drutów. Są masywniejsze od trójwymiarowych paneli, a dzięki temu również stabilniejsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu często można je spotkać w roli ogrodzenia wokół firm czy instytucji.

Ale sprawdzą się też na indywidualnej posesji. Powinny dobrze prezentować się wokół domów opartych na prostej bryle i odpowiednio wysokich – przy niskich mogą nieco przytłaczać otoczenie. Panele 2D będą dobrym uzupełnieniem industrialnych aranżacji, powinny sprawdzić się także na posesjach urządzonych w modernistycznym stylu.

Zielony panel ogrodzeniowy Siatkopol
Panel ogrodzeniowy 3D, źródło zdjęcia: oficjalny sklep Siatkopol

Jak dobrać kolor paneli ogrodzeniowych?

Możliwość wyboru odpowiedniego koloru to jedna z zalet paneli ogrodzeniowych z drutu. By z niej skorzystać, trzeba zdecydować się na panele pokryte powłoką PCV.

  Ukryte funkcje kosiarek, czyli jaki tryb koszenia sprawdzi się w twoim ogrodzie?

Paleta kolorów jest dość szeroka. Można zdecydować się na dość ekstrawaganckie barwy, ale dominują przęsła czarne, zielone czy też szare. By dobrze dopasować kolor do posesji, najlepiej dobierać go pod elewację. Jeśli panele będą do niej pasować, to bez względu na inne elementy całość będzie spójna wizualnie.

Jeśli wokół domu znajduje się duży ogród, można też dopasować kolor paneli do niego. W takim wypadku najczęściej wybiera się ogrodzenie w kolorze zielonym.

Jak wielkość oczek przęseł wpływa na aranżację posesji?

Przy doborze paneli ogrodzeniowych do posesji warto też wziąć pod uwagę rozstaw drutów w przęsłach, czyli wielkość oczek. Ten parametr będzie wpływać na przejrzystość ogrodzenia. Jeśli nie chcemy, by wysuwało się na pierwszy plan, warto postawić na większe oczka, najlepiej połączone z cienkim drutem. Przy mniejszym rozstawie drutów, zwłaszcza w przypadku paneli 2D, ogrodzenie będzie w znaczący sposób przesłaniać posesję.

Podsumowanie: jak dobrać panele ogrodzeniowe do domu i posesji? 

Przy doborze paneli ogrodzeniowych do aranżacji posesji kluczowe znaczenie ma kształt przęseł i ich kolor. Można wybierać między panelami 2D i 3D, bardziej uniwersalne są te drugie. Kolorów jest więcej, ale najpopularniejsze to czarny, zielony i szary. Warto też zwrócić uwagę wielkość oczek w przęsłach.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here