malowanie ścian
5
(1)

Malowanie ścian to popularny sposób odświeżenia wnętrza. To stosunkowo tania metoda, która może zmienić wygląd pomieszczenia. Warto zatem zadbać o staranne wykonanie prac, aby cieszyć się jak największą estetyką wnętrza. Wybór danej techniki oraz koloru może wpłynąć na charakter całego pomieszczenia – wpływa również na koszt malowania.

Koszt malowania ścian jest zależny od kilku czynników. Łączna powierzchnia ścian, rodzaj farby oraz stan ścian wpływają na wartość procesu malowania. W tym momencie zadajesz sobie pytanie, ile kosztuje malowanie ścian i sufitów w 2023 roku? Przychodzimy Ci z pomocą – w artykule przedstawimy, czego możesz się spodziewać podczas prac malarskich oraz jaki jest przybliżony cennik malowania w 2023 roku? Nie przestawaj czytać.

Ile kosztuje malowanie ścian? 

Cennik malowania ścian jest zmienny i zależy od kilku czynników. Najważniejszym jest łączna wielkość powierzchni ścian, które mają zostać pomalowane. Inaczej cena malowania będzie kształtować się przy malowaniu powierzchni o wielkości 8 metrów kwadratowych, a inaczej przy powierzchni 30 metrów kwadratowych. W tym przypadku dużo zależy również od charakterystyki pomieszczenia – pomalowanie kuchni będzie dużo trudniejsze niż pomalowanie przestronnego salonu. Przed nałożeniem kolejnej warstwy farby, czas oczekiwania jest taki sam, jak w przypadku dużych powierzchni.

Na cenę malowania wpływa również stan ścian i sufitów – koszty mogą wzrosnąć, jeśli ściany wymagają szpachlowania, gładzenia czy też innych prac przygotowawczych. Wybór konkretnego rodzaju farby wywiera wpływ na koszt malowania ścian. Ze wszystkich kolorów biała farba jest zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem.

Malowanie pokoju

Duży wpływ na koszt całości ma sposób malowania ścian i sufitów oraz dostępność powierzchni. Malowanie natryskowe czy artystyczne jest droższe niż w przypadku użycia tradycyjnych metod. Co więcej, jeśli chcemy pomalować trudniej dostępne powierzchnie czy nieregularne kształty, takie jak sufity czy schody, cena wzrasta.

Oprócz tego, należy również przeprowadzić prace przygotowawcze, które umożliwią podjęcie właściwego malowania. Zakres prac przygotowawczych (niektóre nie będą wymagane) kształtuje kosztorys całego procesu malowania ścian. W dalszej części przedstawimy, ile kosztują prace przygotowawcze i na czym mogą polegać?

Cennik prac przygotowawczych

Przed podjęciem procesu malowania, należy ocenić stan istniejącej powierzchni, oraz wykonać wszelkie odpowiednie prace przygotowawcze. Istotnym jest, aby zabezpieczyć powierzchnie podłogi, mebli oraz wyposażenia  folią ochronną w celu uniknięcia zabrudzeń. Jeżeli to konieczne, powinniśmy usunąć starą farbę. Kolejnym etapem jest proces mycia, który ma na celu usunięcie zabrudzeń i odtłuszczenie powierzchni malowanej. W przypadku gdy powłoka została uszkodzona i nie nadaje się do ponownego przemalowania, warto użyć gładzi szpachlowej. Dzięki niej załatamy wszelkie ubytki i pozbędziemy się nieprzyjemnych dla oka defektów. Ostatnią z czynności, jaką podejmujemy przed malowaniem, powinno być gruntowanie. Odpowiednie środki pozwolą nam zwiększyć przyczepność i wytrzymałość powłoki malarskiej.  

taśma malarska przy malowaniu ścian

Chcesz nająć kogoś do odnowienia mieszkania? Szykuj się na niemały wydatek. Koszty prac przygotowawczych kształtują się w następujący sposób:
– zabezpieczenie innych powierzchni folią – 12,5 zł – 17,5 zł,
– usunięcie starych powłok tj. farb oraz tapet – 8,5 zł – 17 zł zł,
– mycie ścian – 11 zł – 14 zł,
– nakładanie gładzi – 29 zł – 45 zł,
– gruntowanie – 5 zł – 7,5 zł.

  Farby do drewna na zewnątrz - czym się powinny charakteryzować?

Usługi malarskie oblicza się na podstawie przeliczenia na 1 metr kwadratowy. Dbałość o prawidłowe wykonanie prac przygotowawczych wpływa na estetykę końcowego efektu malowania ścian.

Cennik malowania ścian

Proces malowania właściwego polega na nanoszeniu farby na przygotowane wcześniej w odpowiedni sposób powierzchnie, takie jak: elewacje, ramy okienne, ściany czy drzwi. Ceny malowania i podobnych usług kształtują się w następujący sposób:
– za malowanie elewacji trzeba zapłacić od 34 zł do 45 zł za metr kwadratowy. Jest to czasochłonny proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania ścian zewnętrznych budynku;
– malowanie mieszkania nierzadko wymaga potrójnego pomalowania ścian. W takim wypadku koszty będą się przedstawiać na poziomie od 14,5 zł do 20,5 zł za metr kwadratowy;
-W przypadku gdy odnowienie mieszkania wymaga bardziej kompleksowych prac remontowych, możemy zdecydować się na malowanie framugi. Koszt malowania ram okiennych jest uzależniony od wielkości oraz materiału, z którego zrobione są okna. Taki proces będzie kosztować od 110 zł do 167 zł. Cena w tym przypadku liczona jest od sztuki;
– malowanie drzwi może odmienić wygląd wnętrza – najczęściej polega na renowacji i pomalowaniu powierzchni farbą. Cena takiego malowania wyniesie od 72,5 zł do 110 zł za metr kwadratowy.

malowanie ścian

Malowanie artystyczne to specyficzna technika malarska, która pozwala stworzyć dekoracje na powierzchni ściennej przy użyciu farby. Umożliwia nadanie unikalnego i charakterystycznego wyglądu, który będzie dostosowany do indywidualnych preferencji klienta. Cena malowania artystycznego kształtuje się na poziomie od 50 zł do 60 zł za metr kwadratowy do nawet kilkuset złotych. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania prac oraz areału malowanych powierzchni.

artystyczne malowanie ścian

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego malowania jest malowanie natryskowe. Najczęściej wykonywane jest przez ekipy remontowe. Malowania natryskowego można dokonać przy użyciu agregatu lub pistoletu.

  Jakie drzwi zewnętrzne do minimalistycznego domu?

Ile kosztuje malowanie natryskowe ścian i sufitów?

Malowanie natryskowe to sposób, który pozwala w szybki i bezproblemowy sposób odświeżyć wnętrze i nadać mu nowego wyglądu. Najczęściej wykorzystywane przez firmy budowlane w przypadku większych remontów. Zyskuje także popularność w przypadku drobnych, domowych remontów. Odrobina wprawy wystarczy, aby w skuteczny sposób pomalować wybraną powierzchnię. Co więcej, ten sposób malowania jest skuteczniejszy niż tradycyjne malowanie przy użyciu pędzla i wałka – głównie z uwagi na szybkość oraz łatwość malowania.

warstwy farby

Koszt malowania natryskowego jest większy niż w przypadku tradycyjnych metod. Wynika to głównie z konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Można skorzystać z agregatu malarskiego bądź pistoletu. Agregaty malarskie to wydajne urządzenia z pomocą, których pomalujesz ściany, a niekiedy nawet elewację oraz dach.

Najlepszą opcją jest wynajem – koszt wynajęcia agregatu jest uzależniony od modelu oraz długości planowanego najmu. Stawka najmu najpopularniejszych modeli tj. Titan 540 oraz Titan 440 Impact wynosi 130 zł za dobę i zmniejsza się wraz z długością najmu. Dodatkowo należy uiścić zwrotną kaucję w wysokości 2000 zł. Samo malowanie możesz wykonać samemu bądź możesz zdecydować się na skorzystanie z ekipy remontowej, co wpłynie na wzrost kosztów.

Podsumowanie

Całkowity koszt malowania ścian i sufitów w 2023 r. uzależniony jest od wielu czynników. Prezentowane wartości mają na celu, jak najbardziej wymiernie przedstawić koszt malowania. Przedstawiony w powyższym tekście aktualny cennik usług malarskich jest uśredniony. Koszty robocizny są zależne od lokalizacji, zaś coraz więcej osób decyduje się na samodzielne malowanie ścian w celu redukcji kosztów. Warto dodać, że cennik usług malarskich obejmuje jedynie wykonaną pracę – oprócz tego, należy doliczyć jeszcze koszt farby oraz innych wymaganych materiałów. W przypadku chęci wykonania remontu, należy przeliczyć wszystkie wartości w celu oszacowania oraz wyboru opcji najlepiej opłacalnej.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here