Jaki stół do małego salonu?
5
(3)

Stoły drewniane to elementy wyposażenia, których nie powinno zabraknąć w żadnym mieszkaniu. To właśnie dzięki nim zyskujemy przestrzeń, przy której możemy komfortowo spożyć każdy posiłek, a także miło pogawędzić ze wszystkimi domownikami. Właściciele niewielkich mieszkań zastanawiają się najczęściej, jaki stół do małego salonu okaże się najlepszym wyjściem. Praktycznych rozwiązań jest oczywiście kilka. Dziś dokładnie je wam opiszemy i pokażemy, że nieduża powierzchnia nie jest żadną przeszkodą! Sprawdźcie, jeśli szukacie funkcjonalnego mebla do swojego wnętrza!

Zacznijmy od podstaw, czyli jaki stół zajmuje najmniej miejsca?

Niezależnie od tego, czy wybieramy stoły drewniane do kuchni o niewielkich wymiarach, czy też do niedużego salonu, musimy wiedzieć, jakie rozwiązanie zajmuje w praktyce najmniej miejsca. Patrząc obiektywnie, najlepiej w takim przypadku wybrać blat prostokątny. Dlaczego? Jest on bardzo zgrabny i łatwo wpisać go w pozostałą część aranżacji. Zawsze możemy taki stół dosunąć także do ściany lub umieścić w kącie pomieszczenia. Wtedy optymalnie wykorzystamy całą dostępną przestrzeń. Mając małe mieszkanie, możemy zatem zdecydować się na takie rozwiązanie.

Trzeba jednak wtedy pamiętać, że taki blat zajmuje małą ilość miejsca, ale jednocześnie oferuje nam także niezbyt dużą powierzchnię użytkową. Planując zakup mebla, lepiej najpierw zastanowić się nad tym, czy zależy nam bardziej na zgrabnym, czy komfortowym rozwiązaniu. Nie zawsze bowiem te najmniejsze elementy wyposażenia okazują się najlepsze do salonu o skromnych wymiarach. 

Jaki stół do małego salonu wybrać?

Wiemy już, jaki stół zajmuje najmniej miejsca. Nie możemy jednak zamykać się wyłącznie na prostokątny blat. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele ciekawych modeli, które z pewnością będą idealnym rozwiązaniem do niedużych przestrzeni. Musimy tylko pamiętać o kilku ważnych aspektach. Jakich? Rozmiarze i kształcie odpowiadającym na potrzeby domowników, umiejscowieniu w salonie oraz dopasowaniu do aranżacji. Najpierw skupimy się na tym pierwszym czynniku. Dwa kolejne opiszemy w dalszej części artykułu. Sprawdźmy zatem, jakie drewniane stoły możemy wybrać do małego pomieszczenia. 

Stoły prostokątne

Wspominaliśmy już o stołach prostokątnych, dlatego też właśnie one idą na pierwszy ogień. Dlaczego warto wybrać je do małego salonu? W teorii zajmują bowiem najmniejszą ilość miejsca. Łatwo również dopasować je do ścian, kątów czy wszelkiego rodzaju wnęk.

Musimy jednak pamiętać, że taki blat najlepiej sprawdzi się, gdy w naszym lokalu mieszka tylko kilka osób. Jeśli mieszkanie służy 2-3 domownikom, takie wyjście będzie rozsądne i praktyczne. Kłopoty mogą pojawić się jednak w momencie, gdy zapragniemy przyjąć gości. Wtedy usytuowanie ich przy stole będzie wręcz niemożliwe. Dlaczego? Blaty prostokątne czy kwadratowe dają nam bardzo małe pole do manewru.

Z użycia odpadają nam bowiem kanty. Nikt nie chce przecież siedzieć na rogu. Miejsce to jest mało komfortowe i spożywanie przy nim posiłków staje się wręcz niemożliwe. Do tego kanty wyglądają dość topornie i mogą optycznie przytłoczyć naszą przestrzeń. Stoły drewniane prostokątne najlepiej wybrać zatem, gdy zależy nam na tylko kilku miejscach siedzących lub w sytuacji, gdy nasze mieszkanie naprawdę można zaliczyć do tych najmniejszych z możliwych. 

  Tropiki w środku zimy? Motywy roślinne we wnętrzach

Porada: aby stół drewniany prostokątny pasował do niewielkiego wnętrza, musi cechować się także odpowiednimi wymiarami. Do tych najmniejszych salonów rekomendujemy np. rozmiar 110×80 cm. Wybór należy jednak dopasować do metrażu pomieszczenia, a także pozostałej części aranżacji. 

Stoły owalne

Pewną alternatywą dla stołów prostokątnych mogą okazać się te owalne. W tym przypadku blat jest bowiem delikatnie zaokrąglony. Zajmuje zatem niewielką ilość miejsca i w każdej chwili możemy dosunąć go lekko do ściany. Przy okazji znikają nam mało estetyczne kanty, a co za tym idzie – zyskujemy dodatkowe miejsca siedzące. Rogi nie “wypadają” nam bowiem z użycia. Możemy przy nich usadowić gości czy domowników. Mimo to musimy liczyć się z tym, że stół owalny o podobnych rozmiarach do tego prostokątnego, będzie zajmował nieco większą ilość miejsca. Nie jesteśmy także w stanie idealnie wypełnić nim kątów w pomieszczeniu. Zawsze między ścianą a blatem pozostanie nam skrawek wolnej przestrzeni. Warto jednak postawić na takie rozwiązanie, ponieważ owalny mebel sprzyja komfortowej rozmowie oraz dodaje lekkości naszemu salonowi.

Co ciekawe, blaty o takim kształcie wspaniale sprawdzają się także jako stoły drewniane do ogrodu czy na taras. Gwarantują dużą przestrzeń użytkową oraz subtelną aranżację. 

Stoły okrągłe

Teraz nadszedł czas na stoły drewniane okrągłe. Co ciekawe, to właśnie na takie rozwiązanie często decydują się właściciele niewielkich mieszkań. Dlaczego? Blat ten wygląda bardzo subtelnie i dodaje lekkości całemu wnętrzu. Do dyspozycji mamy także całą jego powierzchnię. Na raz przy takim stole może zasiąść naprawdę spora ilość osób. Tego typu stoły wybierane są zatem w przypadku dużych rodzin lub gdy często przyjmowani są goście. Jedyną przeszkodą przy małych mieszkaniach mogą okazać się problemy z usytuowaniem takiego blatu w salonie. Trzeba znaleźć bowiem odpowiedni kącik i tak ustawić stół oraz krzesła, by te nie tarasowały przejścia. Wszystko jest jednak możliwe! Musimy tylko dobrze zapoznać się ze swoim wnętrzem. 

Stoły drewniane rozsuwane

Co zrobić natomiast w sytuacji, gdy np. mieszkamy we dwoje i na co dzień zależy nam na zgrabnym blacie, jednak często przyjmujemy także gości? Wtedy z pomocą mogą przyjść nam stoły drewniane rozkładane do salonu. Dlaczego? W każdej chwili jesteśmy bowiem w stanie je rozsunąć, zyskując nawet dwukrotność wyjściowej powierzchni użytkowej. Podczas spotkań z rodziną czy znajomymi spokojnie uda nam się komfortowo usadzić wszystkich przybyszy. Na co dzień będziemy mieć natomiast do dyspozycji niewielki blat, który nie zajmuje dużej ilości miejsca i jest wystarczający dla kilku osób. Oczywiście stoły drewniane rozkładane dostępne są w kilku wersjach. Tym samym możemy wybrać klasyczny mebel prostokątny, jak i np. okrągły, który po rozsunięciu zamieni się w ten owalny. 

  9 sposobów na wyczyszczenie białych mebli

O czym należy pamiętać, wybierając stół z litego drewna do małego salonu?

Dokładnie opisaliśmy zalety poszczególnych kształtów blatów, jednak nie możemy zapomnieć jeszcze o ich rozmiarze. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszy z nich to oczywiście dopasowanie do wnętrza. Należy dokładnie obliczyć, jak duży stół zmieści się do naszego salonu. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu odpowiednich odległości między innymi elementami wyposażenia, a także o zostawieniu komfortowego przejścia. Jeśli to możliwe, powinniśmy także trzymać się zasady, by na każdą osobę siedzącą przypadała powierzchnia blatu o wymiarach ok. 60×40 cm. Przy stołach okrągłych postarajmy się natomiast nie ustawiać krzeseł zbyt blisko siebie. Każda osoba siedząca musi mieć bowiem pełną swobodę ruchów. Za każdym siedziskiem powinniśmy natomiast zadbać o ok. 70 cm powierzchni. Po co? Wtedy możliwe będzie komfortowe odsunięcie krzesła. 

Gdzie umieścić stół w małym salonie?

W przypadku małego salonu, oprócz kształtu i rozmiaru stołu, kluczowe może okazać się także umiejscowienie blatu. Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na mebel prostokątny, owalny czy okrągły, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad postawieniem go w kącie pomieszczenia. Wtedy zyskamy przytulną przestrzeń, która przy okazji nie będzie zajmowała zbyt dużej ilości miejsca.

Do tego w razie potrzeby będziemy mogli dosunąć blat do ściany. Przy salonie połączonym z kuchnią ciekawym rozwiązaniem okaże się natomiast wyznaczenie za pomocą stołu delikatnej bariery między tymi dwoma pomieszczeniami. Pamiętajmy jednak, by zachować odpowiednie przejście oraz 70 cm przestrzeni za każdym z krzeseł. Starajmy się także na różny sposób eksperymentować, ponieważ każde wnętrze jest inne i czasem ciężko wskazać jedno uniwersalne rozwiązanie. 

Jak dopasować stół do pozostałej części aranżacji?

Na koniec została nam jeszcze kwestia dopasowania stołu do pozostałej części aranżacji. Gdy mamy małe mieszkanie, musimy zachować pełną spójność. Wybierzmy więc taki sam kolor oraz fakturę jak w przypadku reszty elementów wyposażenia. Blat “wtopi” się wtedy w nasz salon i nie będzie rzucał się w oczy. Dzięki temu nie stanie się elementem dominującym. Wtedy niestety mógłby przytłoczyć całe mieszkanie. Jeśli to możliwe, wszystkie meble powinny być także jasne. Takie barwy zawsze działają na korzyść niewielkich przestrzeni, a przy okazji bywają niezwykle praktyczne. Nie widać bowiem na nich chociażby kurzu.

Jaki stół do małego salonu zatem wybrać? Gdy w mieszkaniu przebywa na co dzień tylko kilka osób, świetnie sprawdzi się blat prostokątny. Dla większych rodzin polecamy natomiast wersję owalną. Przy częstych spotkaniach towarzyskich niezastąpiony będzie natomiast stół okrągły lub rozkładany. Do tego dobierzmy wielkość mebla do potrzeb domowników oraz specyfiki wnętrza, a także pamiętajmy o dopasowaniu go do reszty elementów wyposażenia i eksperymentowaniu z ułożeniem blatu we wnętrzu. W końcu znajdziemy wyjście idealne!

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. Najgorsze co można zrobić to dać duży, okrągły stół do małego salonu czy jadalni. Wtedy całe wnętrze wypełnione i wygląda to strasznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here