Wybór kina domowego
5
(3)

Spis treści artykułu:

Artykuł sponsorowany

Oglądanie filmów ze świetną jakością obrazu i dźwięku już dawno przestało być wyłączną domeną sieci kinowych oraz kin studyjnych. Dzięki bogatej ofercie elektroniki z segmentu kina domowego każdy może urządzić sobie pełnoprawny seans filmowy i cieszyć się ulubionymi produkcjami — a wszystko to pod dachem domu czy mieszkania i bez podróży do jakiegokolwiek kina. Warto dowiedzieć się, jaki sprzęt jest wart kupna podczas wyboru najlepszego kina domowego dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

Jakie jest odpowiednie miejsce kina domowego?

W zależności od dostępnej przestrzeni warto, aby jak najmniej bodźców, umeblowania i innych czynników zewnętrznych miało wpływ na proces oglądania. Puryści polecają przeznaczenie całego pokoju wyłącznie na potrzeby tego celu.

Choć wydaje się to rozwiązaniem idealnym, nie każdy użytkownik może sobie na to pozwolić. Kompromisem jest zorganizowanie bezprzewodowego kina domowego lub sprzętu podobnego rodzaju w wielofunkcyjnym i możliwie obszernym pokoju, takim jak pracownia czy salon. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na ogólną jakość odbioru, ale także emisję dźwięku czy łatwiejszy dobór odpowiedniego oświetlenia.

Elementy kina domowego — w co warto się zaopatrzyć?

Posiadając ogólną koncepcję miejsca, w którym można zorganizować seanse filmowe w mieszkaniu lub domu, trzeba zastanowić się nad odpowiednim wyborem poszczególnych elementów kina.

Ekrany i rzutniki

Planowanie zakupów można rozpocząć od sprzętu do wyświetlania, a do wyboru w tej kategorii mamy dwie zasadnicze kategorie produktów, czyli rzutniki oraz ekrany. Jest to kwestia zarówno smaku (niektórzy cenią sobie maksymalne upodobnienie do „oryginalnej” kinowej technologii wyświetlania filmów), jak i funkcjonalności.

Rzutnik, choć z reguły zapewnia mniejszą szczegółowość obrazu niż ekran, jest w stanie wykorzystać większą przestrzeń w celu jego wyświetlania. Można zatem bardziej komfortowo cieszyć się ulubionymi filmami np. w większej grupie osób biorących udział w seansie w przestrzennym pomieszczeniu. Ekran telewizora jest zaś bardziej satysfakcjonujący pod względem odwzorowywania kolorów, kontrastu oraz rozdzielczości.

  Niedrogie akcesoria, które odmienią Twoje wnętrze

Amplituner

Zarówno w bezprzewodowym kinie domowym, jak i jego okablowanym wariancie, centrum całego układu jest właśnie to urządzenie. Odpowiada ono za przesyłanie audio i wideo z urządzeń wejścia do urządzeń wyjścia — przekazuje obraz i dźwięk np. z czytnika płyt Blu-Ray na ekran kina domowego, działając na zasadzie wzmacniacza. Bez amplitunera kino domowe nie istnieje, a zamiast niego użytkowany jest zwyczajny napęd płytowy podłączony do nagłośnionego kolumnami telewizora.

Z reguły jest to dość kosztowny sprzęt w przypadku modeli wielokanałowych (odpowiadających za nagłośnienie przestrzenne), choć dostępne są także tańsze egzemplarze obsługujące stereo, czyli odmiany dwukanałowe. Ten element jest tak samo istotny przy tanim, jak i najlepszym kinie domowym, zatem warto poświęcić najwięcej czasu na lekturę jego specyfikacji, a także standardów obsługi audio i wideo, jakie wspiera.

Kolumny oraz czytniki płyt

Wybór głośników jest zarówno kwestią gustu, jak i konkretnych parametrów technicznych. Podstawową decyzją, częściowo uzależnioną od funkcjonalności amplitunera, jest wybór systemu stereo lub przestrzennego, z większą ilością głośników.

Uznaje się, że system 5.1 jest minimalną specyfikacją, która pozwala na odniesienie wrażenia prawdziwej przestrzenności. Warto też wyposażyć się w dobry czytnik płyt Blu-Ray, który obsługuje standardy UHD 4K oraz HDR. Dzięki temu nabywca zyska pewność maksymalnego wykorzystania potencjału każdego elementu kina domowego.

Popularność kin domowych

W związku z nieustającym zainteresowaniem klientów zestawami kina domowego w sieci można odnaleźć wszystkie najważniejsze jego elementy — od odtwarzaczy, poprzez specjalistyczne amplitunery, aż po urządzenia dźwiękowe. Dzięki burzliwemu rozwojowi tej technologii możliwe jest odnalezienie sprzętu idealnie skrojonego pod potrzeby posesji, domu czy niewielkiego mieszkania.

2 KOMENTARZE

  1. jeśli mamy ścianę na ktorej możemy wyświetlać z rzutnika to w połączeniu z dobrym nagłośnieniem robi to robotę mega!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here