image001
2
(1)

Fototapety stały się częstym gościem zarówno w mieszkaniach, jak i innych wnętrzach. To, co wyróżnia nowe wyroby to odporność na wilgoć, zabezpieczenie przed pożarem i łatwość montażu. Ponadto, istnieje możliwość przygotowania wybranego zdjęcia w dowolnej kolorystyce.

Spis treści artykułu:

Cechy charakterystyczne nowoczesnych fototapet

Urzekającą cechą fototapet jest ich zdolność do wizualnego powiększania przestrzeni. Szczególnie jest to widoczne w przypadku zdjęć z perspektywą. Park jesienią, alejka lub biegnąca w dal droga mogą stworzyć zadziwiający efekt.

Niesamowicie prezentują się zdjęcia niewielkich obiektów w powiększeniu, takich jak, kropla wody, liść czy motyl. Wszystkie te zdjęcia mogą bez zbędnych wysiłków stać się centralnym elementem wnętrza.

Fototapety przestawiające ruch wniosą do pomieszczenia dynamikę i energię, np. lot samolotu, galopujące konie lub poruszające się samochody. Ponadto, w stworzeniu iluzji ruchu z powodzeniem pomogą geometryczne kształty, ułożone w sposób szczególny.

Producenci oferują szeroką gamę motywów osobom, które preferują styl urbanistyczny. Czarno-białe obrazy można obecnie spotkać w wielu mieszkaniach, jak i również w pomieszczeniach pracowniczych lub biurach.

Imitacja otwartego okna lub drzwi może wyglądać bardzo realistycznie. Dzięki nowoczesnym technikom nanoszenia rysunku można uzyskać wspaniałe wnętrze pokoju z wizerunkiem, np. jasnobłękitnego nieba z biało śnieżnymi chmurami za oknem.

Fototapety mogą zajmować zarówno część ściany, jak i całą jej powierzchnię. Dzięki temu połowa pokoju może zamienić się w zdumiewający ogród z rajskimi ptakami. Obrazy przedstawiające wodospad z pewnością pobudzą wyobraźnię. W tym przypadku realistyczne odwzorowanie ma ogromne znaczenie.

Popularnym posunięciem stosowanym przez projektantów jest naniesienie na fototapetę własnej fotografii. Taki sposób dekoracji spowoduje, że pomieszczenie będzie jedyne w swoim rodzaju. Umiejętnie przygotowane zdjęcie można zamienić w dzieło sztuki lub przenieść z rodzinnego albumu na ścianę bądź sufit. Jeszcze jedną zaletą fototapet jest to, że można je przykleić na dowolną powierzchnię: sufit, ściana, podłoga, nierówne okrągłe miejsca, takie jak np. kolumny, łuki, wnęki.

  Świąteczne inspiracje

Fototapety doskonale sprawdzą się przy strefowaniu pomieszczenia. Wybierając motyw obrazu można wyróżnić strefę wypoczynku lub jadalną. Naklejając je na sufit również można oddzielić strefy w pokoju. Zarządzanie przestrzenią za pomocą kolorów i wzorów – to stare i dość często polecane przez projektantów rozwiązanie. Małe i ciemne pomieszczenie z łatwością można przekształcić i wpuścić do niego więcej światła.

Jak wykorzystać fototapety w różnych pomieszczeniach

Fototapety można wykorzystać w dowolnym pomieszczeniu. Jasny i przestronny salon tylko zyska na odpowiednim doborze dekoracji. W zależności od oczekiwań należy zastanowić się nad wyborem koloru i motywu.

Realistyczne pejzaże wniosą do pokoju romantyczną atmosferę. Nie muszą to być jednak pospolite zagajniki lub motywy morskie. Warto skupić się na niesamowitym wyglądzie górskich szczytów, przystrojonych śnieżnymi czapami lub egzotycznych drzewach na odległej wyspie na oceanie.

Nie mniej efektownie prezentują się zdjęcia kwiatów i różnych obiektów w powiększeniu. Przy takiej aranżacji należy jednak unikać zbyt jaskrawych przedmiotów, ponieważ to obraz powinien przyciągać całą uwagę. Silniejszy efekt można uzyskać przy pomocy podświetlenia.

Ciekawie prezentują się fototapety imitujące rysunki wykonane ołówkiem lub węglem. Takim wzorem można pokryć zarówno jedną ścianę salonu lub przedpokoju, jak i wszystkie ściany. Jeśli rysunek przedstawia bajkowych bohaterów lub popularne postacie z kreskówek, wówczas taka dekoracja doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym. Warto pokusić się jednak o jak najbardziej żywe i kolorowe wizerunki.

Jeśli chodzi o kuchnię, tutaj nie ma ograniczeń odnośnie tematyki fototapet. Nie mniej jednak kwestią decydującą jest ich materiał. Najlepiej, jeśli wybór padnie na tapety wodoodporne, wówczas specyficzne warunki panujące w kuchni zminimalizują ryzyko ich uszkodzenia.

W sypialni fototapety powinny zachęcać do odpoczynku i relaksu. Spokojne odcienie i jak najmniejsza ilość gwałtownych przejść form i kolorów sprawią, że wnętrze będzie bardziej przytulne i delikatne. Najprostszym rozwiązaniem w sypialni staną się fototapety z wizerunkiem gwieździstego nieba. W pokoju utrzymanym w stylu klasycznym najlepiej sprawdzą się tapety przedstawiające obrazy wielkich mistrzów. Takie reprodukcje nadadzą pomieszczeniu szyku i skoncentrują na sobie uwagę wszystkich gości.

  Najlepsze prześcieradło do sypialni

Większość producentów oferuje swoim klientom kolekcje uniwersalnych motywów dla fototapet. Dzięki, którym pomieszczenie stanie się bardziej żywe i niezwykłe. Przy pomocy fototapet można stworzyć w pomieszczeniu dwa różne światy, które będą harmonijnie przeplatały się ze sobą, jednocześnie nie przeszkadzając w uzyskaniu przytulnej atmosfery i komfortu, potrzebnego mieszkańcom mieszkania.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 2 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here