Remont Domu Kostki w konstrukcji stalowej - zobacz czym jest lekki szkielet stalowy.
0
()

Dzięki nowej technologii pochodzącej z Nowej Zelandii, a wprowadzanej z dużym powodzeniem na całym świecie można przypuszczać, że lekki szkielet stalowy będzie coraz popularniejszy w budowie domów. W Europie pierwsza wprowadziła ten system z wielkim powodzeniem Wielka Brytania. Nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie budownictwo zdominowane jest przez szkielet drewniany, technologia ta znalazła swoje lobby i jest stosowana na coraz szerszą skalę. Stal ma ogromny potencjał, szczególnie przy obecnej, rosnącej świadomości ekologicznej, potrzebie oszczędzania energii, rozwijającemu się w szybkim tempie budownictwu zgodnemu z zasadami zrównoważonego rozwoju. Coraz większą uwagę przywiązujemy do oszczędzania energii, emisji szkodliwych substancji, emisji dwutlenku węgla, nie tylko na placu budowy, ale przede wszystkim podczas produkcji materiałów, przy ich transporcie do miejsca przeznaczenia i później podczas eksploatacji budynków. I choć sama konstrukcja budynku to tylko część, warto przyjrzeć się również jak ta konstrukcja wpływa na kolejne etapy budowy i użytkowanie obiektu. Lekki szkielet stalowy stał się podstawą patio w remontowanym Domu Kostce.

Lekki szkielet stalowy: budowa domu z materiałów do recyklingu

Stal jest najbardziej przetwarzanym materiałem na świecie. W procesie produkcji stali wymagana jest domieszka złomu. Sama technologia SCS jest dodatkowo bardzo efektywna pod względem zużycia materiału. Jedynymi odpadami są wycięcia na otwory instalacyjne w profilach. Całkowicie wyeliminowana jest potrzeba zagospodarowania odpadów na placu budowy, gdzie dostarczane są gotowe elementy, wyprodukowane na wymiar z milimetrową dokładnością. Nie ma worków po cemencie, resztek piasku i żwiru. Nie trzeba oddawać pustych palet po zużytych materiałach. Nie istnieje problem niewykorzystanych resztek, które potem zalegają w ogródkach, przenoszone z miejsca na miejsce, bo szkoda wyrzucić, bo kiedyś się przydadzą.




Lekki szkielet stalowy, a właściwie elementy konstrukcji z dużą łatwością mogą zostać użyte powtórnie przy zmianach sposobu użytkowania. Przesunięcie nawet całej nienośnej ściany nie stanowi problemu. Budynki biurowe, wystawowe, handlowe, produkcyjne to przestrzenie podlegające częstemu przearanżowaniu wraz ze zmianą najemców. Technologia SCS przyspiesza przeprowadzenie tych zmian. Panel ścienny dzięki sposobowi łączenia profili polegającemu na stworzeniu w profilu głównym swego rodzaju gniazd do osadzenia profili bocznych jest sztywną kratownicą, całościowym elementem. Można go w całości przesunąć, ale może też zostać skrócony, zmodyfikowany. Wszystkie niewykorzystane przy modernizacji elementy konstrukcji podlegają ponownemu przetworzeniu.

  Bezinwazyjne osuszanie budynków.

Kolejne zalety, czyli krótki czas wykonania i łatwość montażu

Szybko zbudowany dom murowany często kojarzy się z domem zbudowanym byle jak. Ignorowanie warunków atmosferycznych, skrócenie przestojów technologicznych wpływa na obniżenie jakości konstrukcji w technologii murowanej. Zastosowanie technologii SCS pozwala na budowanie w niskich temperaturach, przestoje technologiczne nie istnieją. Jest to technologia sucha, przez co nie potrzebne jest zabezpieczanie czasu na schnięcie przed przystąpieniem do prac wykończeniowych. Czas budowy jest znacznie skrócony, co ma znaczący wpływ na jej finansowanie. Opłaty za wynajem lokalu podczas oczekiwania na ukończenie inwestycji są zawsze dużym obciążeniem. Im szybciej wprowadzamy się na swoje, tym większe są nasze oszczędności. Sam szkielet przeciętnego domu o powierzchni 150m2 może powstać w tydzień. Dwie osoby mogą z łatwością przenosić elementy ścian. W niskich budynkach nie potrzeba dźwigów, podnośników. Daje to ogólny niższy koszt i dodatkowy komfort pracy dla ekip budowlanych. Montaż elementów wymaga zaledwie zastosowania wiertarek i nitownic; jest więc prosty, stąd przeszkolenie pracowników do tej technologii jest bardzo łatwe. Technologia SCS może stać się doskonałą alternatywą dla poszukujących zatrudnienia i inspiracji biznesowych ludzi z branży budowlanej. Kolejne etapy budowy, przy sprawnej ekipie można mierzyć dniami, a nie tygodniami. W 4 miesiące można zbudować dom pod klucz. Z pewnością jednak technologia, która nie daje nam technologicznych przestojów w trakcie prac budowlanych wymaga bardzo dobrej organizacji pracy, szczegółowego harmonogramu. Żeby zbudować szybko, trzeba wszystko dobrze zorganizować i zaplanować przed rozpoczęciem inwestycji. Tempo prac budowlanych jest potem tak szybkie, że nieekonomiczne jest odwlekanie decyzji na czas budowy.

Innowacyjność produkcji – sterowanie komputerowe

Nowoczesna linia produkcyjna systemu SCS wyposażona jest w sterowanie numeryczne, gwarantujące precyzję wykonania i najwyższą jakość. Każdy projekt może zostać wprowadzony do odpowiedniego oprogramowania, które generuje szkielet budynku w konstrukcji metalowej. Model zostaje następnie przeniesiony do programu sterującego maszynami produkcyjnymi. Od tego momentu ma miejsce tylko mechaniczna praca. Wstęga stali wyginana jest na zimno w profile o odpowiednich długościach. Znakowanie i składanie wg instrukcji jest procesem łatwym, czystym. Innowacyjność technologii SCS polega na zintegrowaniu procesu projektowania z produkcją. Projektanci modelują obiekt pod konkretne zamówienie produkcyjne. Wnikliwa analiza planów architektonicznych odbywa się przed uruchomieniem produkcji.

  Remont trwa!

Rozbudowa domu kostki wykonana została przez firmę Stalart.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here