5
(1)

Rodzaj drzwi zależny od umiejscowienia

Zanim przejdziesz do oceniania, czy dany model jest ładny, czy nie, musisz określić, jakich drzwi potrzebujesz. Nazewnictwo ma kluczowe znaczenie dla jakości, grubości, trwałości itd. drzwi.

Pod względem umiejscowienia wyróżniamy:

  1. Drzwi wejściowe zewnętrzne – są to drzwi, których będziesz potrzebował, jeśli posiadasz dom, przybudówkę, magazyn lub jakikolwiek budynek, z którego wychodzi się bezpośrednio na dwór. Ponieważ ich funkcja polega na zabezpieczeniu budynku przed wtargnięciem intruzów, są solidniejsze i grubsze od pozostałych typów. Ponadto posiadają warstwę ochronną, z racji iż są wystawione na różnorakie warunki atmosferyczne.
  2. Drzwi wejściowe wewnątrzklatkowe – kolejne drzwi prowadzące do Twojego domostwa, te jednak zamontujesz w mieszkaniu w bloku. Nadal są mocniejsze w porównaniu z drzwiami wewnętrznymi, jednak słabsze od zewnętrznych. Są również tańsze od poprzedniego typu, bo nie muszą mieć ochrony przed deszczem czy śniegiem.
  3. Drzwi wewnętrzne – są to te drzwi, które otwierasz i zamykasz najczęściej. Znajdziesz je na wejściu do salonu, sypialni, łazienki czy kuchni. To po prostu drzwi umiejscowione wewnątrz domu. Występują w czterech typach:

     

  • rozwierane – popularny model, który otworzysz poprzez przyciągnięcie skrzydła do siebie lub popchnięcie go w drugą stronę. Drzwi mogą być prawe (gdy ciągniesz skrzydło ku sobie, zawiasy znajdują się po stronie prawej) bądź lewe (gdy ciągniesz skrzydło ku sobie, zawiasy znajdują się po stronie lewej),
  • składane – model łamany lub harmonijkowy. W łamanym pomiędzy elementami występują zawiasy, w harmonijkowym zaś każdy panel zaczepiony jest o prowadnicę,
  • przesuwne – te drzwi także wymagają zamontowania prowadnicy. Są wygodne dla osób niepełnosprawnych,
  • wahadłowe – złożone z jednego bądź dwóch skrzydeł. Zawiasy umożliwiają otwarcie ich w obie strony. Wymagają sporej wolnej przestrzeni.
  Projekty domów tanich

Gdzie kupować drzwi wejściowe i wewnętrzne?

Zarówno mocniejsze drzwi wejściowe, jak i eleganckie oraz dopasowane do aranżacji wnętrza wewnętrzne znajdziesz wielu miejscach, nie tylko sklepach. W przypadku niestandardowych wymiarów możesz zamówić ich wykonanie w specjalizującej się w tym zakresie firmie. Pamiętaj jednak, że zaprojektowane dla Ciebie drzwi będą dużo droższe od tych dostępnych w sklepach. Jeśli nie chcesz przepłacić i zadowala Cię to, co dostępne w powszechnej ofercie, przejrzyj katalog, który udostępnia najbliższy market budowlany – fizycznie lub on-line.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania drzwi w markecie budowlanym?

Jeśli zdecydujesz się na zakup gotowych drzwi, pamiętaj o różnicach w jakości materiału, z którego zostały wykonane. W drzwiach zewnętrznych mogą to być: drewno, materiały drewnopodobne, metal bądź tworzywa sztuczne. Wewnątrzklatkowym wystarczy, aby były drewniane lub z pochodnych drewna, materiał wewnętrznych zaś nie gra roli – te drzwi mają głównie ozdabiać pokoje.

Jeśli masz taką potrzebę, upewnij się, że drzwi do kuchni będą zatrzymywały zapachy, do sypialni tłumiły dźwięki, do łazienki zaś umożliwiały wymianę powietrza dzięki dolnemu podcięciu.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here