Każdy, kto buduje dom, prędzej czy później zacznie się zastanawiać nad zamontowaniem kominka. Na etapie wyboru sprzętu pojawiają się jednak kolejne pytania. Jakie wkłady kominowe wybrać? Jakie są rodzaje kominków? Gdzie umieścić palenisko? I czy da się ogrzać kominkiem dom? Spróbujemy odpowiedzieć przynajmniej na niektóre z nich.
Kominek tradycyjny – jakie są jego zalety?
Najpopularniejszymi kominkami do domu są kominki konwekcyjne. Działają one w taki sposób: przez otwór w dolnej części komory do środka dostaje się chłodne powietrze. W znajdującym się wewnątrz wkładzie kominkowym powietrze się nagrzewa i wydostaje na zewnątrz przez kratki wylotowe, zlokalizowane na górze.
W ten sposób kominki konwekcyjne wytwarzają duże ilości gorącego powietrza, ogrzewając pokój, w którym się znajdują. Z tym typem kominka związana jest DGP, czyli dystrybucja gorącego powietrza. Pozwala ona przetransportować rozbudowanymi kanałami ciepło do innych pomieszczeń w domu.
Kominek może być także z płaszczem wodnym. Wówczas ogrzana w kominku woda przepływa do innych pomieszczeń rurami. To popularne rozwiązanie wśród osób, które chcą nie tylko ogrzewać dom, ale również mieć gorącą wodę do potrzeb technicznych i higienicznych.
Zarówno kominki z DGP, jak i płaszczem wodnym w zupełności mogą pokryć zapotrzebowanie na ciepło w domu. Muszą być jednak wyposażone w odpowiednie wkłady kominkowe, które spełnią wymagania techniczne co do ogrzania określonej powierzchni domu.
Nowoczesny kominek w domu
Co jednak, jeśli kominek w domu jest niemożliwy do zamontowania? Albo jeśli mamy nie dom, tylko mieszkanie. A w mieszkaniach zainstalowanie przewodu kominowego jest nie tylko niewykonalne, ale również bezprawne. Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z kominka? Nie. Rozwiązaniem będą kominki ekologiczne – znane również jako biokominki.
Nowoczesny kominek, aby działać, nie potrzebuje skomplikowanej instalacji. Nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego. Dlatego nie musi mieć pozwolenia na montaż.
Biokominek nie wykorzystuje tradycyjnego opału (czyli drewno albo węgiel). Potrzebuje biopaliwa – płynu na bazie alkoholu etylowego. Płyn ten nie ma zapachu, więc kominek w trakcie działania nie emituje woni spalenizny ani dymu. Produkuje jedynie CO2, który jest porównywalny do produkcji układu oddechowego dorosłego człowieka.