Zdjęcie 20
5
(1)

W XVIII wieku w całej europie panowała bardzo duża fascynacja kulturą Chin, fascynacja to przejawiała się m.in. w aranżacji ogrodów w stylu „chinoiserie”. Stanisław August Poniatowski stworzył taki ogród w 1780 roku w Łazienkach Królewskich. Powstał wtedy m.in. stylowy chiński most. Z biegiem burzliwej historii ślad po nim zaginął. Na fundamenty mostu natrafili w 2012 roku archeolodzy.

Po ponad 200 latach w 2014 roku otwarto ponownie Ogród Chiński w Łazienkach. Nie byłoby to możliwe gdy nie wsparcie dużych podmiotów gospodarczych zarówno z Polski jak i z Chin. Dwa pawilony i most powstały w najlepszej chińskiej pracowni i po dotarciu w częściach do Warszawy zostały tutaj ponownie złożone.

Obecnie Ogród Chiński cieszy się bardzo dużym zainteresowanie spacerowiczów.

Więcej informacji nt. obiektu znajdziecie Państwo na stronie Łazienek Królewskich.

Czym charakteryzuje się ogród w stylu chińskim?

Ogród w stylu chińskim to harmonijne połączenie natury i sztuki, które ma na celu wprowadzenie wrażeń estetycznych i duchowych. W przeciwieństwie do ogrodów europejskich, gdzie symetria i geometria są kluczowe, ogrodzenia w stylu chińskim są zaprojektowane w taki sposób, aby wydawały się naturalnym ciągiem krajobrazu.

Podstawowe elementy ogrodu w stylu chińskim to pagody, mostki, kamienie, wodospady, oczka wodne i rośliny. Wszystkie te elementy mają swoje symboliczne znaczenie, np. mostki są postrzegane jako transcendentne połączenie z naturą, kamienie symbolizują stabilność i mądrość, a wodospady – siłę i przepływ.

Most chiński w Łazienkach

Głównym elementem ogrodu chińskiego w Łazienkach Królewskich jest piękny most chiński. Ten niezwykły most został zbudowany w XVIII wieku na zamówienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wykonany z drzewa dębowego, o pięknym łukowym kształcie oraz żelaznych elementach, krzyżuje kanał na linii Wazy, łącząc Łazienki z pobliskim Parkiem Ujazdowskim. Widok mostu na tle malowniczych krajobrazów stał się jednym z symboli Warszawy.

  Jesienne wiosny początki: jak zadbać o ogród przed zimą, by oczarował nas wiosną?

Ile hektarów mają łazienki królewskie?

Łazienki Królewskie to kompleks 80 hektarów przepięknych parków i ogrodów, gdzie znajdują się liczne pałace, pawilony, rzeźby i fontanny.

Ogrody projektowane były z myślą o zapewnieniu królowi i jego gościom relaksu i odpoczynku w otaczającej przyrodzie, a dziś są jednym z najpiękniejszych miejsc na mapie Warszawy, które przyciąga rzesze turystów z całego świata.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here