Mieszkanie w industrialnym stylu
5
(4)

Marzy ci się mieszkanie w prawdziwym industrialnym stylu? Z zainteresowaniem i zazdrością oglądasz loftowe aranżacje mieszkań w czasopismach poświęconych aranżacjom? Skorzystaj z naszych gotowych rad, jak wyczarować we wnętrzu industrialny klimat.

Charakterystyka stylu industrialnego

Kiedyś industrial zarezerwowany był jedynie dla fabryk i firm, w których pracowali ludzie. Z czasem zaczęto doceniać bezpretensjonalność i i atrakcyjność wizualną tego stylu. Trend, który do dziś nie wykazuje żadnych oznak wygasania, zaczęto stosować zarówno w wielomilionowych rezydencjach, jak i w przebudowanych niewielkich mieszkaniach na poddaszu. Meble przemysłowe – minimalistycze i użyteczne – o silnych, czystych liniach i bez cienia przesady, brak zbędnych elementów dekoracyjnych i surowość na ścianach i podłodze to cechy charakterystyczne tego stylu.

Historia stylu industrialnego i loftów

Na początku styl industrialny zobaczyliśmy w loftach. Te pierwsze powstały w latach 50. XX wieku w Nowym Jorku. W wyniku recesji opustoszało wtedy wiele budynków fabrycznych czy magazynów. W ich wnętrzach powstawały mieszkania, pełne niespotykanych wcześniej możliwości aranżacji. Początkowo domy artystów, piękne przestronne wnętrza szybko zjednały sobie licznych wielbicieli. Moda na lofty i ich klimat szybko przeniosła się do Europy, w końcu trafiając także to Polski.

Pierwsze lofty powstały u nas w latach 90., ale ich klimat pozostaje modny do dzisiaj. Nie musimy mieszkać w wielkiej fabryce, żeby go wyczarować. Wystarczy pamiętać tylko o kilku prostych zasadach aranżacji.

Jak stworzyć wnętrze w stylu industrialnym?

Inspiracja fabrycznym designem i urbanistycznym stylem powinna odgrywać kluczową rolę w aranżacji wnętrza loftu. Nieodłącznymi elementami aranżacji loftów są bowiem widoczne materiały konstrukcyjne: cegła, beton czy drewno. Niewykończone, nieotynkowane, betonowe ściany to wizytówka loftu. Podobnie jak odkryte instalacje. Kable, przewody, rury i instalacje elektryczne mogą zostać puszczone na zewnątrz podkreślając tym samym charakter wnętrza. Odpowiednio zaprojektowane wnętrze może jedynie zyskać na uroku, kiedy panuje w nim fabryczny klimat.

  Jak powstają podłogi ręcznie postarzane?

Kable od lamp luźno puszczone po suficie, miedziane rury na ceglanej, czy też białej gładkiej ścianie, przewody elektryczne od telewizora – wszystko to na widoku powoduje, że wnętrze nabiera autentycznej surowości, co w stylu industrialnym jest niekwestionowanym plusem. Przemysłowe, fabryczne rysy to, to czego oczekujemy od wnętrz w tym stylu. I wystarczy naprawdę niewiele, by taki klimat stworzyć.

Oświetlenie w stylu industrialnym

Oświetlenie w stylu industrialnym, to bardzo ważna kwestia w każdym wnętrzu. Ważne jest jednak nie tylko to, w jaki sposób ustawimy oświetlenie w pomieszczeniu, ale też sam wygląd lamp. Coraz bardziej popularne są lampy industrialne, które idealnie pasują do surowych wnętrz. Doskonale wpisują się w klimat loftowych, industrialnych pomieszczeń. Oczywiście będą też stanowić ozdobę we wnętrzach monochromatycznych, ale nie nawiązujących swoim klimatem do stylu pofabrycznego.

Lampy industrialne doskonale sprawdzą się także w nowoczesnych biurach czy firmach, jak salony fryzjerskie.

Salon w stylu industrialnym

Jeżeli marzymy o wnętrzu w stylu industrialnym, musimy pamiętać, że styl ten lubi przede wszystkim duże przestrzenie. Właśnie dlatego im większy salon tym lepiej. Idealnym rozwiązaniem jest na przykład mieszkanie z antresolą, które daje poczucie tej przestrzeni poprzez podwyższony sufit.

Jeżeli nie mamy do wyboru zbyt dużej ilości miejsca możemy wprowadzić styl loftowy do wnętrza za pomocą elementów aranżacyjnych, jak wspomniane już wcześniej lampy w surowym stylu. Bazą dla salonu loftowego mogą być betonowa podłoga lub ściana, biała lub czerwona cegła na ścianie. Takie tło nie wymaga już wielu dodatków i właśnie dlatego proste białe stoły, stoliki czy regały doskonale wpiszą się w klimat tego industrialnego wnętrza. Jednym z ważniejszych elementów surowego stylu, który również jest cechą charakterystyczną dla loftów, są umiejscowione na widoku instalacje. Aby nieco ożywić wnętrze możemy pokusić się o kolorowe dodatki, szczególnie w żywych odcieniach żółci i zieleni.

  Najlepsze wnętrza 12. sezonu Dekoratorni: spektakularna metamorfoza

Styl industrialny w kuchni

Pasująca do całości aranżacji kuchnia również powinna zostać urządzona w industrialnym stylu. Idealnym rozwiązaniem będą tu głównie białe proste fronty szafek. nad blatem mogą pojawić się charakterystyczne dla stylu loftowego cegła i beton lub też, niedoceniana jeszcze farba tablicowa. Zamiast klasycznych szafek kuchennych możemy pokusić się o designerskie kubiki, a klasyczny blat zamienić na betonowy. Aby dodatkowo podkręcić klimat kuchni w stylu industrialnym wyciągnijmy na wierzch instalacje elektryczne i wodne.

Sypialnia w stylu industrialnym

Fabryczny klimat nie wybacza nadmiaru – również za sypialnianymi drzwiami. Nie nadużywajmy więc takich tekstyliów, jak zasłony, firanki czy miękkie dywany. Nie sprawdzą się tu również półeczki dekorowane pamiątkami z wakacji. Do ozdoby wybierajmy raczej geometryczne wzory a także zróżnicowane tekstury. Lepiej postawić na proste, ale designerskie meble, które z łatwością będą mogły się stać pierwszoplanową ozdobą pomieszczenia. Metalowe łóżko będzie strzałem w dziesiątkę. Klimat sypialni w stylu industrialnym podkręci designerskie, loftowe oświetlenie, beton, cegła i oczywiście metal i szkło.

Łazienka w industrialnym stylu

W łazience z reguły nie możemy się pochwalić dużą przestrzenią. Właśnie dlatego w  tym wnętrzu musimy nadrabiać formą. Doskonale sprawdzi się tutaj beton, jako okładzina ścienna czy podłoga – głównie pierwsze przez wzgląd na swoją odporność na wodę. Oprócz betonu idealnie sprawdzi się w tym wnętrzu kamień w odcieniach szarości lub cegła – ale najlepiej ta naturalna. W łazience w stylu industrialnym również nie powinniśmy szaleć z dodatkami. Najlepiej pozostawić na widoku tylko niezbędne rzeczy, a resztę schować do szafek. Zabudowa w łazience powinna być jak najprostsza. Najlepiej wybierać, jak w przypadku kuchni, białe fronty czy to w połysku czy nie.

architekt: Przemysław Lisiecki
współpraca projektowa: Elżbieta Kuźniacka
www.visionhome.pl
 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here