Wyznaczniki stylu industrialnego
Styl industrialny, choć kojarzy się przede wszystkim z adaptacją fabryk czy magazynów na cele mieszkalne, może być zastosowany niemalże w każdej przestrzeni. Charakteryzuje się eleganckim połączeniem nowoczesności zastosowanych rozwiązań z surowością starego budownictwa.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przestrzeń. Industrializm uwielbia otwarte wnętrza, które nie ograniczają i dodają nowych możliwości aranżacyjnych. Szukając lokalu do zakupu z rynku pierwotnego, warto zwrócić na to uwagę i możliwie wcześnie zasygnalizować deweloperowi chęć usunięcia niepotrzebnych ścianek działowych. Dzięki temu nowe mieszkania w Markach, w stolicy czy góralskiej wsi będą mogły dorównać swoim wystrojem rewitalizowanym fabrykom.
Styl industrialny – kontrastowe połączenia
Styl industrialny uwielbia stonowane i neutralne kolory – biel, szarość, czerń, ale także barwę mosiądzu czy palonej cegły. Na ścianach może królować beton, kamień lub cegłówka. Choć na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie sprawi, że wnętrze będzie prezentować się surowo i spartańsko, wystarczy dodać kilka naturalnych elementów, które nadadzą wnętrzu niepowtarzalny, industrialny charakter. Mogą być to:
- niedbale rozrzucone kable,
- ciekawe grafiki na ścianach w metalowych ramkach,
- lampy o surowych i metalicznych oprawach,
- rośliny zielone, które świetnie wpasowują się do wnętrza industrialnego.
Czasem stosuje się także dodatki pastelowe, szczególnie przy stylu tzw. soft loft. W takim wypadku wystarczą artystycznie ułożone poduszki z pluszu czy wyróżniające się obicie kanapy.
Meble i dodatki industrialne
Surowe i naturalne materiały dominują w stylu industrialnym. Tam, gdzie to możliwe, wykorzystajmy metal. Mogą być z niego wykonane szafki, półki, stoliki. Mile widziane jest także drewno, na przykład w postaci palet czy szpul po kablach. Z takich elementów można samodzielnie stworzyć stół jadalny, kanapę czy łóżko.
Nie można zapominać także o wszechobecnym świetle. Powierzchnia okien w mieszkaniu musi być jak największa i konieczne jest zrezygnowanie z zasłon czy firanek. O wiele lepiej sprawdzą się industrialne rolety. Przy małej powierzchni wnętrz, świetnym rozwiązaniem okażą się lustra – surowe, koniecznie bez ram dekoracyjnych. Całości dopełnią świetlówki i drzwi przesuwne, także stylizowane na industrialne. Mogą być nieco obdrapane, surowe, z niezamaskowanymi prowadnicami.
Aranżację industrialną można wykonać wszędzie, w każdym wnętrzu. Wystarczy kilka podstawowych zasad i dużo wyobraźni. Styl loftowy jest niezwykle elastyczny i może być indywidualnie kształtowany.
Strasznie popularny się zrobił ten styl industrialny, mi się osobiście średnio widzi, ale coś w sobie ma..