3.8
(4)

Czyszczenie kamienia oraz jego pielęgnacja gwarantuje nam, iż będzie on się utrzymywał w dobrym stanie przez wiele lat. Na rynku mamy do wyboru wiele produktów czyszczących jednakże możemy zrobić to równie skutecznymi domowymi sposobami. Istnieje bardzo wiele plam, które są trudne do usunięcia, dlatego też podpowiemy ci, w jaki sposób i czym z łatwością je wyczyścić. Oto nasze sprawdzone propozycje.

Czyszczenie kamienia naturalnego

W sklepach możemy kupić profesjonalne środki do czyszczenia kamienia do czyszczenia kamieni naturalnych. Środki czyszczące są przygotowywane w taki sposób, aby ułatwiały nam sprzątanie poprzez szybkie usuwanie zabrudzeń z tworzywa. Dostępne preparaty czyszczą wszelkiego rodzaju plamy m.in. pojawiające się na granitach rdzawe przebarwienia, jak i również tłuste przebarwienia na blatach kuchennych. 

Lepiej zapobiegać 

Warto pamiętać o impregnacji tworzywa z produktów naturalnych. Poddać jej możemy podłogi blaty czy też parapety. Do tego zabiegu potrzebujemy odpowiednich środków, warto też zadbać o specjalistyczne wykonanie tej czynności, dlatego zaleca się powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie.

Warto pamiętać, iż impregnacji poddajemy powierzchnie czyste, ponieważ gdy będzie ona zabrudzona, czynność ta jedynie uwidoczni zabrudzenie. 

Szybka relacja 

Kamienie naturalne cechują się tym, że bardzo szybko przyjmują bród i pozostają na nich trwałe plamy. Najbardziej podatne są na to cegła i marmur, dlatego istotne jest, aby szybko usuwać pojawiające się zanieczyszczenia. Niefortunnie rozlane płyny należy szybko zetrzeć papierowym ręcznikiem lub chłonną ścierką zaś substancje stałe zeskrobać. Następnie należy umyć kamień specjalnym preparatem dedykowanym do jego rodzaju. 

  Poddasze użytkowe - jak zaaranżować skosy?
Ceny preparatów do czyszczenia

Ceny preparatów do czyszczenia wahają się od 30 zł do 60 zł w zależności, do jakiego rodzaju tworzywa naturalnie wytwarzanego są zadedykowane. 

Domowe sposoby na czyszczenie kamienia

Niektóre zanieczyszczenia naniesione przez wiatr czy też deszcz możemy wyczyścić za pomocą wody i myjki wysokociśnieniowej. Jeśli zaś chcemy pozbyć się tłustych zabrudzeń, możemy to zrobić za pomocą naniesienia benzyny ekstrakcyjnej, która z łatwością zmyje plamy. Jeśli mamy problem z wykwitami solnymi, możemy wyczyścić naszą posadzkę za pomocą okładów z ligniny nasączonej wodą destylowaną. 

Mikstury do czyszczenia

Marmur jest materiałem o porowatej powierzchni, co niewątpliwie sprzyja zabrudzeniom. Podczas mycia powinniśmy unikać szorstkich sprzętów, ponieważ mogą one zarysować tę wrażliwą posadzkę. Najlepszym i skutecznym sposobem na umycie tego rodzaju tworzywa jest połączenie płynu do naczyń z wodą, a w przypadku cięższych zabrudzeń możemy użyć sody oczyszczonej. 

Elewacje z płytek klinkierowych z łatwością wyczyścimy za pomocą wody z dużym ciśnieniem, jednakże nie poradzi sobie ona z wszystkimi rodzajami zabrudzeń. Te bardziej uporczywe możemy potraktować za pomocą wody i płynu do naczyń z domieszką amoniaku. Tak wykonany środek czystości wcieramy w posadzkę, a następnie pozostawiamy na 20 min. Po upływie tego czasu starannie zmywamy zimną wodą. 

Kiedy jest potrzebna pomoc fachowca

Często po paru latach użytkowania na kamieniu naturalnym pojawiają się rysy, przebarwienia oraz różnego rodzaju plamy i zadrapania. Co kilka lat należy poddać renowacji nasze podłogi, blaty czy też inne wykończenia z tworzyw naturalnych. Do tego potrzebna jest jednak fachowa pomoc. Istnieje wiele firm zajmujących się przywracaniem pierworodnej jakości, dlatego też warto w to zainwestować. 

Podsumowanie

Przedstawione sposoby na czyszczenie tworzywa wykonanego naturalnie są bardzo skuteczne, a te domowe proste w wykonaniu. Zaleca się więc regularne pielęgnowanie, ponieważ dzięki temu kamień wytrzyma wiele lat.

  Drzwi z odwrotną przylgą - nowatorskie rozwiązanie.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 3.8 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here