Szukasz idelnych kolorów do swojego wnętrza? Sprawdź jak wpływają na nastrój.
5
(1)

Białe ukojenie

Biel jest przeważnie polecana do niewielkich pomieszczeń, ponieważ optycznie powiększa przestrzeń. Dodatkowo jednak działa odprężająco i pozwala uspokoić zszargane myśli. Nie studzi jednak entuzjazmu osób dynamicznych i pełnych energii, a daje im możliwość bezpiecznego przemyślenia swoich działań. Biały jest więc dobrym kolorem do sypialni, szczególnie dla osób pewnych siebie. Może też stanowić dodatek do kolorów w salonie w połączeniu z bardziej żywymi barwami.

Żółta radość

Żółty to kolor słońca, radosna namiastka tego, czego nam brakuje, w szczególności w okresie zimowym. Działa na ludzi optymistycznie, a przez to dodaje pewności siebie. Inspiruje i poprawia humor. Pobudza do działania, przez co raczej nie jest zalecany jako kolor do sypialni i pokojów wypoczynkowych, za to świetnie spełnia swoją rolę w salonie, a także w kuchni, gdzie pozwala na twórcze przygotowywanie potraw.

Pomarańczowa energia

Kolor bardzo optymistyczny i pozytywnie nastrajający do działania. Dobrze wpływa na osoby pogrążone w smutku, ponieważ przynosi otuchę, a także pozwala podnieść poczucie własnej wartości i samoakceptacji. Najczęściej stosowany jest w salonach, gdzie sprawia, że nasi goście czują się dobrze i swobodnie, a także w jadalniach – niektóre teorie twierdzą, że pomarańczowy wspomaga wydzielanie soków trawiennych, przez co robimy się głodniejsi, a potrawy lepiej smakują. Lepiej więc nie malować kuchni na pomarańczowo – podczas gotowania można by przesadzić z jedzeniem!

Zielony spokój

Zielony jest kolorem dobrym dla każdego. Daje poczucie bezpieczeństwa, pozwala się wyciszyć, a także doskonale wpływa na obniżenie stresu. Barwa ta sprawdzi się więc zarówno u osób żywiołowych, jak i melancholijnych.

Sprawdzi się niemalże w każdym pomieszczeniu: od koloru w pokojach dziecięcych, poprzez sypialnie, aż po łazienki, choć do salonów raczej wybierane są energetyzujące barwy. Jak radzą projektanci wnętrz, zieleń staje się niezwykle popularna, a to za sprawą wybrania jednego z jej odcieni, Greenery, kolorem roku 2017, o czym możemy przeczytać na przykład tutaj Modne kolory ścian – trendy aranżacyjne 2017.

  Od czego zależy cena drewnianych żaluzji? Sprawdzamy!

 

Niebieski chłód

Odcienie niebieskiego są relaksujące i doskonale wpływają na obniżenie stresu. Idealna barwa do sypialni – choć wydaje się pozornie być mało przytulna, to pomaga zasypiać. Jednocześnie sprzyja poprawie koncentracji i przyswajania wiedzy, więc warto pomalować tym kolorem pokój dziecięcy, gdzie maluchy śpią i się uczą. Raczej unikajmy malowania jadalni na niebiesko – może on hamować apetyt, co szczególnie jest niepożądane wśród niejadków.

Czerwone ciepło

Kolor na dobry humor, wprowadzający do otoczenia przytulną atmosferę. Przez wzgląd na jego intensywność rzadko jednak stosowany na wszystkich ścianach w pokoju – może działać przytłaczająco. Do sypialni zaleca się jedynie jasne odcienie czerwieni, ponieważ mocniejsze barwy mogą utrudniać zasypianie. W umiarkowanym stopniu czerwień będzie dobra do salonu i przedpokoju.

 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here