Jakie funkcje podstawowe i dodatkowe przydadzą się w piekarniku? Zobacz, gdzie kupić nowoczesny piekarnik.
4.5
(2)

Spis treści artykułu:

Jakie są rodzaje piekarników?

Wybór piekarników jest bardzo duży. To, jaki wybierzemy zależy od możliwości i potrzeb. Warto sprawdzić, najłatwiej przez internet (tutaj: http://www.homebook.pl/produkty/piekarniki jedno z miejsc, gdzie szybko porównasz piekarniki), zobacz  sprzęt agd do kuchni dostępny są w sklepach.

2 podstawowe rodzaje piekarników:

 • gazowy – najpopularniejszy, zwłaszcza w starym budownictwie, w którym jest instalacja. Najczęściej jest zintegrowany z kuchenką. Jednakże nie ma zbyt wielu funkcji;
 • elektryczny – jest znacznie bezpieczniejszy niż gazowy. Do działania wykorzystuje energię elektryczną. To umożliwia wyposażenie go w dodatkowe, zaawansowane funkcje. Jako, że najczęściej jest wybierany, zostanie szerzej omówiony.

Jaki piekarnik elektryczny kupić?

W przypadku elektrycznego piekarnika, możemy wybierać pomiędzy standardowym, wolnostojącym, zintegrowanym z kuchenką, a do zabudowy, występującym w wielu wersjach:

 • tradycyjny – wykorzystujący gorące powietrze wewnątrz komory;
 • kompaktowy to urządzenie 2 w 1 – połączenie mikrofalówki i piekarnika;
 • parowy – służy do pieczenia i gotowania na parze. W pewnym sensie pełni funkcję parowaru. Jego wadą jest to, że max temperatura może wynosić ok. 100°C.
 • parowy z funkcją pieczenia standardowego – można gotować na parze i piec w temperaturach wyższych niż 100°C.

Na co zwrócić uwagę kupując piekarnik?

Oczywiście, szukając piekarnika należy zwrócić uwagę na to, na co podczas zakupu każdego innego sprzętu, czyli na klasę energetyczną, a więc ilość energii, jaką zużywa na jeden cykl oraz rocznie. Ważne jest również, aby sprawdzić moc przyłączeniową, a także to, jakiego napięcia sprzęt potrzebuje do działania. Instalacja elektryczna w musi mu podołać.

Jakie podstawowe funkcje piekarnika?

Większość piekarników dostępnych na rynku wyposażona jest w poniższe funkcje:

 • grzanie górne – do dopiekania i zarumieniania potraw,
 • grzanie dolne – służy do tradycyjnego pieczenia i dopiekania, a także do przygotowywania potraw zanurzonych w wodzie;
 • grzanie górne/dolne – obie grzałki oddają ciepło do wnętrza piekarnika;
 • grzanie z termoobiegiem – równomiernie rozprowadza gorące powietrze po całej komorze, dzięki czemu możliwe jest jednoczesne przygotowanie kilku potraw na różnych poziomach w tej samej temperaturze.
  Kuchenki mikrofalowe - w zabudowie czy na blacie?

Jakie dodatkowe funkcje posiadają piekarniki?

Oczywiście technologia się rozwija i także w piekarnikach pojawiają się nowe, zaawansowane funkcje. Najpopularniejsze to:

 • grill – można grillować zarówno małe, jak i duże potrawy;
 • rozmrażanie – oparte jest na wykorzystaniu wentylatora, zachodzi w niskich temperaturach;
 • automatyczny dobór temperatury, czasu pieczenia i grzałki, stosownie do danej potrawy;
 • termosonda – sprawdza temperaturę, jaka panuje wewnątrz potrawy i gdy osiąga pożądaną – wyłącza piekarnik automatycznie;
 • podwójna komora – umożliwia pieczenie dwóch różnych potraw w odmiennych temperaturach, na różnych poziomach – zapachy się nie mieszają;
 • samoczyszczenie piekarnika – pyrolityczne, katalityczne, parowe.

Jak widać – funkcji jest wiele. Oczywiście, jeśli wybierzemy model, który posiada je wszystkie, wtedy z pewnością będziemy zadowoleni. Warto jednak dobrać piekarnik do własnych potrzeb. Jeśli nie jadamy potraw gotowanych na parze, to nie jest nam potrzebny piekarnik wyposażony w taką opcję.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

 1. Bardzo dobre piekarniki ma Candy. Są różne modele do wyboru. Fajne nowoczesne. Dla mnie chyba najważniejsza jest funkcja termoobiegu bo z niej najwięcej korzystam. No i ma być energooszczędny to wiadomo. Nie chcę się bać rachunków.

 2. Dla mnie po tym jak u znajomej obejrzałam u znajomej Amici model z pyrolizą to już wiedziałam że to must have. Czyszczenie wysoką temperaturą jest super, bardzo dokładne, zero chemii. Poza tym piekarnik ma sporo funkcji, zimny front i proste sterowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here