15381807 - modern style apartment photorealistic  illustration
5
(3)

Z czego zrobione są drzwi przesuwne?

Podobnie jak drzwi tradycyjne, także modele przesuwne mogą być wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu dopasujemy je do wielu aranżacji. Najpopularniejszym materiałem jest lite drewno. Bardzo często decydujemy się także na drzwi drewniane ażurowe, ze wstawkami ze szkła gładkiego lub wzorzystego. Ich ciężar zależy od gatunku drewna, grubości drzwi i sposobu wykończenia.

Często wybieranym materiałem na drzwi przesuwne jest także płyta MDF. Tego rodzaju drzwi będą trwałe, dźwiękoszczelne i światłoszczelne. Jeśli nie zależy nam na tym, aby drzwi blokowały przepływ światła, warto pomyśleć o mlecznym szkle hartownym lub tańszym pleksi. Dzięki zastosowaniu tych materiałów wnętrze nabierze lekkości, ponieważ światło sączyć się będzie delikatnie przez mlecznobiałą lub kolorową taflę, rozświetlając obydwa pomieszczenia, pomiędzy którymi drzwi są umieszczone.

Chowane w ścianę czy naścienne?

Decydując się na zakup drzwi przesuwnych, musimy podjąć jeszcze jedną decyzję – czy drzwi mają chować się do wnętrza ściany czy jeździć wzdłuż niej, na zamontowanych na zewnątrz szynach. W bardzo małych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej jest wybrać drzwi chowane w ścianę. Dzięki temu, że skrzydło chowa się do wnętrza ściany, nie musimy pozostawiać wolnej przestrzeni, co miałoby miejsce w przypadku drzwi naściennych.

Miejsce przylegające do otworu drzwiowego możemy swobodnie zagospodarować – postawić szafę, powiesić półki. Drzwi przesuwne chowane w ścianę kupić można w formie gotowej, w postaci kasety do zabudowy oraz skrzydła, lub też zrobić je samodzielnie. Zaletą drzwi przesuwnych naściennych jest fakt, że możemy zamontować je w już istniejącym budynku bez potrzeby przeprowadzania większych prac remontowych.

  Dylatacja posadzki – 4 najczęściej popełniane błędy

Nie musimy skuwać ściany, wystarczy, że przymocujemy do niej specjalne prowadnice. Warto pamiętać, że ten rodzaj drzwi wprowadza pewne ograniczenia aranżacyjne – w jednym pomieszczeniu drzwi wyglądają jakby wsuwały się w ścianę, lecz z drugiej strony widać je w całości, wraz z prowadnicami. Co więcej, na tej ścianie nie możemy już zamontować żadnego mebla ani obrazu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi przesuwnych?

Wybierając drzwi przesuwne do mieszkania, warto dopasować je stylem do aranżacji wnętrza – nie tylko jednego, lecz obydwu pomieszczeń, pomiędzy którymi się znajdują. W aranżacjach nowoczesnych świetnie sprawdzą się gładkie tafle szkła hartowanego, szkło kolorowe, lekkie tworzywa sztuczne.

W tradycyjnych wnętrzach warto zastosować drewno oraz materiały drewnopodobne. Drzwi przesuwne to nie tylko dobry sposób na zastąpienie drzwi uchylnych. Mogą one stanowić także metodę na dostosowanie dużych, otwartych pomieszczeń – na przykład kuchni połączonej z salonem – do aktualnego zapotrzebowania. Gdy chcemy, rozsuwamy drzwi tworząc otwartą przestrzeń, innym razem zasuwamy je, oddzielając pomieszczenia.

Drzwi przesuwne świetnie sprawdzą się w małych wnętrzach. Ułatwią także poruszanie się po mieszkaniach o wąskich, gęsto zastawionych meblami pomieszczeniach.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here