5
(1)

Masz małe mieszkanie i zastanawiasz się, jak optymalnie i funkcjonalnie je zaaranżować? Jednym z rozwiązań, które pomoże ci zaoszczędzić trochę miejsca w ograniczonej przestrzeni są drzwi przesuwne. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, które doskonale sprawdzą się na małych metrażach. Zobacz, w jakich wnętrzach je stosować i wybierz odpowiednie dla siebie.

Drzwi przesuwne to dość modne i praktyczne rozwiązanie w małych przestrzeniach. Mogą bez problemu zastąpić tradycyjne drzwi skrzydłowe w pomieszczeniach lub w ciekawy sposób wydzielić ich różne części. Są też alternatywą dla powszechnych szaf otwieranych na zewnątrz, które, zajmują dość dużo miejsca i zmniejszają przy tym cenną powierzchnię użytkową. Zobacz, jak dopasować drzwi przesuwne do miejsca i jak za ich pomocą funkcjonalnie zaaranżować wnętrze o małej powierzchni.

Dopasowane drzwi przesuwne – stwórz wnętrze zgodnie z potrzebami

Gdy decydujesz się na montaż drzwi przesuwnych, pamiętaj, że są one nieodłącznym elementem pomieszczenia, w którym się znajdują. Dlatego powinny spełniać funkcję dekoracyjną i dobrze współgrać z całym wnętrzem. W przeciwieństwie do tradycyjnych drzwi, nawet zawsze będą widoczne. Warto, abyś wybrał estetyczny produkt nie zapominając również o cechach funkcjonalnych (np. sposób otwierania, rodzaj prowadnic, itp.).

Obecna oferta drzwi przesuwnych jest bardzo bogata i daje ci praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji dopasowanej do twojego gustu i charakteru mieszkania.

W zależności od tego, w jakim stylu jest zaprojektowane przez ciebie wnętrze, możesz wybierać spośród wielu materiałów, wzorów, kolorów i faktur. Najbardziej powszechne produkty to drzwi:

  • z płyty laminowanej imitujące strukturę naturalnego drewna,
  • z naturalnego forniru,
  • z matowego lub błyszczącego szkła,
  • ze spersonalizowanym nadrukiem.

Gdy masz już wybrany odpowiedni materiał, możesz planować rozmieszczenie drzwi w całym mieszkaniu.

  Aranżacje w stylu DIY - kreatywnie, nowocześnie i z klasą

Gdzie najlepiej zastosować drzwi przesuwne?

System drzwi przesuwnych naściennych najlepiej sprawdzają się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach, w których powierzchnia użytkowa jest mocno ograniczona względu na mały metraż. To dość ergonomiczne rozwiązanie, które w przeciwieństwie do klasycznych drzwi skrzydłowych pozawala na szerokie ich zastosowanie nie tylko jako zamknięcie szafy, lecz także uzupełnienie całego wnętrza. Drzwi przesuwne możesz zamontować, wszędzie tam, gdzie:

  • jest zbyt mało miejsca (np. mała sypialnia)
  • pojawiają się nieustawne kąty (np. nieergonomiczna łazianka)
  • występują niepraktyczne wnęki (np. w łazience lub przedpokoju)
  • wymagany jest szybki dostęp do szafy (np. sypialnia lub pokój z zabudowaną wnęką)
  • powstały skosy lub załamania, które można zabudować (np. pokój na poddaszu)

Możliwości na wykorzystanie drzwi przesuwnych w małym mieszkaniu jest naprawdę wiele, dlatego warto wykorzystać ich funkcjonalne zalety.

Jak zaaranżować małą przestrzeń z drzwiami przesuwnymi?

Przy projektowaniu wnętrza o małej powierzchni drzwi przesuwne możesz zastosować na co najmniej 3 sposoby. Wybierając wszystkie z nich możesz być pewny, że mała przestrzeń nabierze nowego wymiaru.

Pierwszym, dość oczywistym sposobem drzwi przesuwne chowane w ścianę na jako alternatywa dla drzwi skrzydłowych w pomieszczeniach. Zamontowane na specjalnym systemie prowadnic ukrytych w ścianie, jak. np. kaseta Eclise otwierają się na bok i chowają we wnęce kasety nie zabierając przy tym miejsca. Tak powstałą nową przezeń możesz wykorzystać na postawienie wieszaka na ubrania, lampy czy kwiatka.

Co zrobić, gdy masz do dyspozycji tylko jeden pokój i marzysz o oddzielnej części do spania lub pracy? Tu również śmiało możesz wykorzystać system drzwi przesuwnych. Zamontowane na prowadnicach przymocowany do sufitu i podłogi będą stanowić pewnego rodzaju ruchomą ścianę, która wydzieli dwie przestrzenie. Możesz ją w razie potrzeby otworzyć i stworzyć jeden otwarty salon.

  Projekt domu Viking 4 - budowa od A do Z

W małym mieszkaniu dużo trudniej też o przechowanie wielu rzeczy o różnych gabarytach. Olbrzymie zabierają miejsce, zwłaszcza gdy otwarte drzwi zajmują pół pokoju. W takim przypadku warto pokusić się o zabudowaną szafę z drzwiami przesuwnymi. Dobrze zaprojektowana, pozwoli Ci na doskonałe schowanie mniej lub bardziej potrzebnych przedmiotów. To również idealne rozwiązanie do stworzenia wnęki na pralkę łazience lub małej biblioteczki w pokoju.

Drzwi przesuwne możesz wykorzystać na wiele sposobów. Czy wybierzesz tylko jeden czy zastosujesz je we wszystkich, możliwych miejscach, na pewno sprawią, że ograniczona przestrzeń stanie większa, a zaaranżowane przy ich pomocy wnętrze ciekawsze i dużo bardziej funkcjonalne.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. Rozwiązanie dosłownie idealne do małego mieszkania gdzie nie ma miejsca na duże drzwi, a jednak chce się jakies pomieszczenie odciąć od reszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here