5
(2)

Jaki wybrać pędzel?

Kiedy myślimy o malowaniu pierwsze, co przychodzi nam na myśl to zapewne farba, jak i pędzel, którym to malujemy. Pamiętajmy jednak, że służą one głównie do malowania trudno dostępnych miejsc, bo całość zdecydowanie lepiej pomalować wałkiem (o którym napiszemy w dalszej części artykułu). Tutaj mamy pierwszy dylemat, bo niby wybór pędzla wydaje się łatwy, ale tak nie jest, bo musimy się zastanowić, czy kupić z włosiem naturalnym, czy syntetycznym

Te pierwsze zbyt mocno chłoną wodę, która jest zawarta w farbach akrylowych, winylowych i lateksowych. To sprawia, że przy dłuższej pracy stają się niezbyt wygodne. Efekt malowania będzie więc gorszy. Syntetyczne są za to bardzo trwałe i co równie ważne – łatwo je utrzymać w czystości. Są też odporne na wilgoć.

Cechy dobrego pędzla

O tym, czy mamy do czynienia z porządnym pędzlem, decyduje przede wszystkim włosie. Powinno być solidnie osadzone w główce, żeby nie pozostawiało nieestetycznych “włosków” na ścianie. Istotna jest również sprężystość, a im będzie większa, tym możemy oczekiwać, że równiejszy ślad pozostawi pędzel. I oczywiście włosie powinno być równe, bo już różnica kilku milimetrów może sprawić, że efekt malowania nie będzie zbyt dobry.

Jaki wałek będzie dobry?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pędzel nadaje się do malowania ciężej dostępnych miejsc, na przykład na styku sufitu i ściany, ale to wałek jest przeznaczony do pokrycia farbą większych powierzchni. Dużo jednak zależy od jakości wałka, bo powinien być wysokiej klasy. Nie oszczędzajmy więc na nim, bo możemy być zawiedzeni tym, jaki efekt uzyskamy. Tak samo, jak w przypadku pędzli zwracajmy uwagę na materiał runa, który – w zależności od tego, jakiej farby używamy – będzie pasował lepiej lub gorzej.

  Gdzie i jak kupić odpowiednią lampę do domu

Jeśli malujemy farbami wodorozcieńczalnymi, to świetnie sprawdzi się runo syntetyczne, jak używamy farb rozpuszczalnikowych – moherowe, a w przypadku farb olejnych przydatne będą pędzle gąbkowe. Poza normalnymi wałkami dostępne są też modele do efektów dekoracyjnych. Przydatny może być również wałek kątowy, który odpowiada za to, co robi pędzel, czyli pomalujemy nim styki ścian.

Alternatywa

Zdecydowaną większość prac malarskich wykonamy wałkami i pędzlami, bo doskonale sprawdzają się w podstawowych zastosowaniach. Jednakże czasem być może niezbędne będą inne metody, bo wybrane farby nanosi się albo natryskowo, a może w tym pomóc pistolet do malowania lub pacą. Są też farby, jakie nanosi się rękawicami.

Nie zapominajmy też o akcesoriach dodatkowych jak taśma malarska, folia ochronna czy papier ścierny (do zeszlifowania nierówności przed malowaniem). Niezbędne będą też mieszadło i pojemnik do farb, a także pojemnik do czyszczenia bądź zamoczenia pędzla. Do wałka zaś potrzebujemy korytka oraz zapasowych końcówek. Tak przygotowani zamalujemy pięknie każdą ścianę.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. Pędzle i wałki ważne żeby były dobrej jakości ale tak naprawdę najwięcej zależy od farby. Łatwiej pomalować słabym pędzlem dobrą farbą, niż świetnym ale farbą kiepską. Sporo malowań za mną, wiem co mówię. Amatorom polecam śmiało serię dulux easycare, moje dzieciaki nawet nimi dają radę pomalować bez smug i prześwitów, pięknie się nakłada. Nawet jak kupimy najtańszy wałek – efekt będzie zadowalający.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here