Spis treści artykułu:
Na czym polega malowanie natryskowe?
Technika malowania natryskowego opiera się na uzyskaniu powłoki farby nie za pomocą wałka czy pędzla, ale specjalnego pistoletu, który rozpyla farbę pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu ciecz zyskuje postać aerozolu, który poprzez dyszę pistoletu pokrywa malowaną powierzchnię równą warstwą.
Ta technika świetnie sprawdza się nie tylko do malowania ścian, ale także karoserii samochodowej, drewna czy podłogi. Pistoletem możemy nanosić na powierzchnie różnorodne rodzaje farb, lakiery, impregnaty i inne materiały.
Jakie są zalety natryskowego malowania ścian?
Zalet natryskowego malowania ścian jest bardzo wiele i to one decydują o coraz większej popularności tej właśnie metody. A należą do nich:
- uzyskanie bardzo cienkiej warstwy farby na malowanej powierzchni – ściana nie tylko prezentuje się ładniej niż po malowaniu wałkiem. Skutkiem tego jest również znacznie większa wydajność farby;
- w przeciwieństwie do malowania pędzlem – przy malowaniu pistoletem nie powstają zacieki,
- sam proces malowania metodą natryskową zajmuje znacznie mniej czasu niż malowanie wałkiem,
- regulowany strumień farby i wymienne dysze – różne rozmieszczenie i wielkość otworów dyszy pozwalają uzyskać strumień okrągły lub płaski, w zależności od potrzeb;
- czyszczenie sprzętu jest bardzo proste.
Warto pamiętać, że pistolety natryskowe sprawdzają się nie tylko w przypadku malowania ściany czy sufitu. To urządzenia, którymi pomalujesz dosłownie wszystko – kaloryfery, meble, elewację, ogrodzenie metalowe, betonowe i drewniane oraz wszelkiego rodzaju elementy architektury ogrodowej. Czy jego zakup jest więc opłacalny? Pod względem oszczędności czasu i zużycia farby – na pewno tak!
Pistolety malarskie – rodzaje
Na rynku obecne są dwa rodzaje pistoletów do malowania natryskowego. Działają podobnie, ale różnią się między sobą zasadą działania, wydajnością i oczywiście ceną. Są to:
- pistolet elektryczny – pistolet ten podłączony jest bezpośrednio do pojemnika na farbę i jest niewielkim urządzeniem o wydajności zwykle 0,5 – 1 litra na minutę. Świetnie sprawdza się w pracach domowych czy ogrodowych – jest poręczny, lekki i niedrogi;
- pistolet do malowania metodą hydrodynamiczną – w przeciwieństwie do pistoletów elektrycznych jest to sprzęt do użytku profesjonalnego. Do jego działania potrzebny jest agregat malarski ze sprężarką. Ma znacznie wyższą wydajność niż elektryczne pistolety, w ciągu minuty można nim pomalować nawet 4 metry kwadratowe powierzchni. Ale koszt jego zakupu jest znacznie wyższy.
Jaki pistolet do malowania ścian wybrać?
Pierwszym i kluczowym kryterium wyboru pistoletu będzie oczywiście jego przeznaczenie. Jeśli planujesz otworzyć firmę remontowo – wykończeniową, oczywistym wyborem będzie agregat malarski, który pozwoli ekipie szybko i wydajnie wykonać prace. To niemała inwestycja, a więc początkowo można agregat po prostu wynająć, a na zakup zdecydować się nieco później.
Natomiast do użytku domowego w zupełności wystarczy pistolet elektryczny – jest nieduży i lekki, a wydajnością znacznie przewyższa wydajność, jaką możemy osiągnąć przy malowaniu wałkiem. Świetnie sprawdza się zarówno na dużych i płaskich powierzchniach (ściany), jak i w przypadku wąskich, ciasnych przestrzeni. Wystarczy tylko dobrać do niego odpowiedni rodzaj dyszy oraz farbę.
Jak używać pistoletu natryskowego?
Musisz wiedzieć, że do malowania pistoletem elektrycznym należy się odpowiednio przygotować – szczególnie istotne jest przygotowanie farby. Najpierw trzeba ją starannie wymieszać – najlepiej używając do tego mieszadła. Należy jednak robić to ostrożnie, aby farba nie napowietrzyła się.
Kolejny krok to rozcieńczenie farby według zaleceń producenta pistoletu. Farba nie może być ani zbyt gęsta, może bowiem spowodować zatkanie dyszy pistoletu, ani zbyt rzadka gdyż powłoka farby nie będzie równomierna i powstaną prześwity.
I na koniec – filtrowanie farby. Najlepiej do tego zadania użyć specjalnego filtra, ale i zwykła pończocha się sprawdzi – chodzi o to, aby do zbiornika wlać przefiltrowaną farbę bez grudek czy zanieczyszczeń. Zanim przejdziesz do malowania ścian, wykonaj test malowania na kawałku kartonu.
Elektryczny pistolet nadaje się do malowania zarówno farbami emulsyjnymi, jak i winylowymi, epoksydowymi i wieloma innymi rodzajami dostępnymi na rynku. Warto wybierać farby przeznaczone do użytku z pistoletem – mają one optymalną gęstość, wystarczy je więc tylko wymieszać i przefiltrować.
Podsumowanie
Malowanie może być zadaniem prostym i przyjemnym, jeśli tylko masz odpowiedni sprzęt. Zapomnij więc o wałkach i pędzlach – maluj nowocześnie, wybierając pistolet do malowania natryskowego!