Mały dom modułowy
5
(2)

Co nazywamy domem modułowym? Z czego powstaje?

Dom modułowy to budynek, którego poszczególne elementy (moduły) powstają w fabryce. Są one następnie dostarczane na plac budowy i tam też składane. Tego typu rozwiązania od lat stosowane są m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, czy krajach Skandynawskich. Również w Polsce z roku na rok rośnie ich popularność. Warto również wiedzieć, że w technologii modułowej powstają zarówno domy parterowe, jak i piętrowe.

Z czego tworzy się domy modułowe? Najczęściej wykorzystuje się do tego keramzytobeton, który charakteryzują odpowiednie parametry termiczne. Równie popularne jest zastosowanie drewnianej bądź stalowej konstrukcji szkieletowej, z odpowiednim wypełnieniem. W tym przypadku ściany zewnętrzne zostają obudowane wodoodporną płytą OSB-3, dzięki czemu możliwe jest ich ocieplenie zewnętrzne i wykonanie elewacji. Należy również podkreślić, że oba rozwiązania pozwalają stworzyć dom energooszczędny, co w przyszłości umożliwi uzyskanie oszczędności na ogrzewaniu. W przypadku domów modułowych całorocznych nie można także zapominać o konieczności przygotowania fundamentu, na którym usytuowany zostanie taki budynek.

Domy modułowe – zalety

Wspomniano już, że domy modułowe to nowoczesna technologia, która cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkich z jej zalet, wśród których można wymienić:

– szybkość budowy – całoroczne domy modułowe powstają zazwyczaj w 2-3 miesiące, a wersje letniskowe budowane są w kilka dni (nie wymagają fundamentu);

– energooszczędność – technologia oraz najwyższej jakości materiały pozwalają stworzyć budynek o niskim zapotrzebowaniu na energię;

– wysoką jakość – zastosowana technologia sprawia, że domy modułowe są stabilne, nie osiadają i nie pękają, w związku z czym mogą być budowane na trudnym terenie, takim jak skarpy, czy podmokły, piaszczysty lub skalisty grunt;

  Trendy 2018 r. w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym

– uniezależnienie od pory roku i pogody – domy modułowe można budować przez cały rok, ponieważ technologia jest odporna na zimowe warunki.

Czy dom modułowy wymaga pozwolenia?

Wiele osób zastanawia się, czy budowa domu modułowego wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę? Otóż i tak, i nie. Pozwolenie nie będzie konieczne w przypadku domu modułowego o powierzchni do 35m², czego przykładem może być projekt CUBEEKO MINI. Budowa bez pozwolenia jest możliwa również w przypadku, gdy budynek nie jest na stałe połączony z gruntem. W innych przypadkach, czyli decydując się na większy dom inwestor musi wypełnić te same formalności, co przy standardowej budowie, a w efekcie uzyskać pozwolenie na budowę.

Podejmując decyzję o zakupie domu modułowego warto wziąć pod uwagę przede wszystkim doświadczenie producenta oraz jakość, którą oferuje. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór projektu, który umożliwi rozbudowę w przyszłości, co będzie możliwe dzięki dołożeniu kolejnych modułów.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here