Malowanie linii - porady praktyczne
5
(1)

Rodzaje oznaczeń drogowych

Istnieją następujące rodzaje oznakowania dróg:

  • przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa na drogach, zmniejsza liczbę wypadków drogowych. Oznakowanie poziome stosuje się na jezdniach. Malowanie pasów parkingowych odbywa się także na miejscach postojowych.
  • jest stosowane na powierzchniach pionowych, a nie na asfalcie. Ten rodzaj oznakowania spotykany jest na konstrukcjach pionowych takich jak wiadukty, ogrodzenia, mosty i inne.
  • to charakterystyczne namalowane linie, które są nanoszone na jezdnię, aby pomóc w prowadzeniu pojazdów i unikaniu wypadków. Proces znakowania jest złożony i składa się z wielu etapów.

Etapy oznaczania

Pierwszym etapem jest znakowanie wstępne. Ten etap jest wykonywany ręcznie lub za pomocą urządzeń pomocniczych, zawartych w pakiecie z maszyną do znakowania dróg. Obszar jest odgrodzony od pozostałego ruchu drogowego. Określane są kluczowe punkty kontrolne, w których ma być rozmieszczone oznakowanie drogowe. Są one obliczane za pomocą krzywomierza i zaznaczane kredą. Następnie w punktach tych zapisuje się oznaczenia tymczasowe.

Drugim etapem jest przygotowanie powierzchni drogi pod oznakowanie. Nawierzchnia powinna być oczyszczona z brudu i kurzu. Do tego celu stosuje się myjkę zraszającą lub szczotkę i dmuchawę.

Do dalszego znakowania droga powinna być sucha i czysta. Dopuszcza się stosowanie specjalistycznych nagrzewnic gazowych lub inżektorowych palników gazowo-powietrznych.

Jeśli na drodze znajdują się stare oznaczenia, które wymagają zmiany lub są grubsze niż 6 milimetrów, należy je wcześniej usunąć. Stare oznaczenia należy również usunąć, jeżeli istnieje ryzyko, że oderwą się razem z nowymi oznaczeniami.

Nieodpowiednie oznakowanie można usunąć kilkoma metodami: mechanicznie (za pomocą specjalnych mechanizmów, usuwających stare oznakowanie i w razie potrzeby nacinają asfalt na grubość do dwóch milimetrów) hydraulicznie (stare oznakowanie zmywa się pod ciśnieniem wody i można naciąć asfalt, podobnie jak przy usuwaniu mechanicznym) malarsko (oznakowanie maluje się tak, aby pasowało do koloru nawierzchni drogi, ale tylko wtedy, gdy oznakowanie trzeba usunąć na krótki okres, gdyż czas użytkowania takiej farby na nawierzchni drogi jest niewystarczający).

Zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego

Specjalne bariery i znaki są stosowane, aby zapewnić, że oznakowanie drogowe jest równomiernie naniesione i nie jest naruszane przez pojazdy poruszające się po drodze. Są one instalowane w miejscach oznakowania i pozostają tam aż do całkowitego wyschnięcia oznakowania drogowego.

Oznakowanie dróg

Jako pierwsze zaznaczane są linie osi. Pozostałe są równoległe do linii środkowej i dlatego są nanoszone przez maszynę znakującą z ramieniem teleskopowym.

Stosuje się wyłącznie farby i laminaty do znakowania dróg zgodne z obowiązującymi wymogami. Farba powinna być nakładana tylko w określonej temperaturze i wilgotności. Dane te są określone w instrukcji jego stosowania. Średnia temperatura podczas nakładania farby nie może być niższa niż 15 stopni, a wilgotność nie może przekraczać 85%.

Farby jednoskładnikowe powinny być nakładane tylko na czystą i suchą powierzchnię, aby zapewnić lepszą przyczepność i szybsze schnięcie. Wyjątkiem są niektóre farby wieloskładnikowe. Instrukcja użytkowania określa, czy malowanie linii dróg ma się odbywać na suchej czy mokrej powierzchni. Aby zapewnić prawidłową aplikację farby do znakowania dróg, zaleca się stosowanie odpowiedniego sprzętu do używanej farby.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here