nowoczesne okna
5
(2)

Budowa lub remont domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji dotyczących różnorodnych rozwiązań dostępnych w budownictwie. Jednym z dylematów inwestorów jest wybór odpowiednich okien i drzwi. Warto nieco dłużej pochylić się nad tym zagadnieniem, ponieważ mają one wpływ na wiele innych aspektów. Dobrej jakości stolarka przekłada się na oszczędności energii, wygodę użytkowania, a także efektowny wygląd elewacji domu, oraz jego wnętrza. Jak więc wybrać okna i drzwi do domu? Zobaczmy

Jakie okna i drzwi warto wybrać?

Jedno z pierwszych pytań, jakie pada w kontekście wyboru stolarki okiennej i drzwiowej do domu, dotyczy materiału wykonania. Historycznie pierwszym materiałem, z którego wykonywano i wykonuj e się do dziś okna i drzwi jest drewno. To właśnie temu naturalnemu materiałowi zapewniamy określenie stolarka drzwiowa i okienna. Choć dziś okna i drzwi są wykonywane także z innych materiałów, to są i tak nazywane stolarką.

Nowoczesne materiały, z których są produkowane okna i drzwi, w pewnym stopniu wyparły drewno. Natomiast w budownictwie użyteczności publicznej drewno praktycznie całkowicie zastąpiono takimi materiałami jak aluminium lub PVC. Nie ma w tym nic dziwnego. Wyroby z drewna wymagają regularnej i kłopotliwej pielęgnacji. Są też mniej trwałe. Jeśli chodzi o drzwi i okna aluminiowe oraz PVC, to cieszą się one dużą popularnością zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak i publicznych. Jest tak z kilku istotnych powodów, które wpływają na ich atrakcyjność na rynku budowlanym. Poznajmy te powody.

Okna i drzwi z PVC lub aluminium – dlaczego warto?

Okna i drzwi aluminiowe oraz okna i drzwi PVC mają wiele podobnych zalet, dlatego poniżej wymieniamy je w kontekście obu tych materiałów. Zalety tych wyrobów są jednocześnie czynnikami, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze nowych okien i drzwi.

  Ślub w romantycznym świetle świec

Trwałość i wytrzymałość

Okna i drzwi aluminiowe są znane z wyjątkowej wytrzymałości na warunki atmosferyczne. Jest to szczególnie istotne w Polsce, gdzie temperatury i warunki zmieniają się znacząco podczas roku. Ponadto zarówno aluminium, jak i PVC nie koroduje i jest odporne na wilgoć. Drzwi iokna PVC oraz te wykonane z profili aluminiowych, w przeciwieństwie do wyrobów z naturalnego drewna, zachowują swoją stabilność wymiarową niezależnie od temperatur otoczenia.

Izolacja termiczna i akustyczna

Nowoczesna stolarka z PVC i aluminium oferuje doskonałą izolację termiczną, co oznacza niższe straty ciepła zimą, a także lepsze utrzymanie chłodu z klimatyzacji w budynku latem. Dodatkowo nowoczesne okna i drzwi z tych materiałów, także dzięki precyzyjnej konstrukcji, odpowiednim uszczelkom i pakietom szybowym dobrze tłumią dźwięki z zewnątrz.

Łatwość utrzymania i niskie koszty konserwacji

Wyroby budowlane z PVC i aluminium są bardzo łatwe w utrzymaniu ich w czystości i dobrym stanie. Nie wymaga regularnego malowania ani konserwowania ich powierzchni dodatkowymi impregnatami. Ogranicza to koszty utrzymania w porównaniu do stolarki drewnianej. O tym, co zrobić, aby raz kupione i zamontowane okna służyły jak najlepiej przez wiele lat, można się dowiedzieć z naszego bloga, chociażby we wpisie:Konserwacja okien PVC – jak prawidłowo i skutecznie dbać o okna?

Dostępność konfiguracji i rodzajów wykończenia

Systemy okien z PVC oraz aluminium oferują dużą swobodę, jeżeli chodzi o wielkości skrzydeł i sposobów otwierania. Są także dostępne z wieloma rodzajami wykończeń, dzięki czemu łatwo można je dopasować do indywidualnego stylu danego budynku.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna i drzwi?

Wybierając okna i drzwi do domu, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Są to przede wszystkim następujące aspekty:

  1. Izolacja termiczna – każde okna i drzwi powinny mieć możliwie jak najlepszą izolację termiczną. Dzięki temu ograniczają koszty związane z ogrzewaniem. Ten parametr jest kluczowy dla każdego budynku, a szczególnie istotny przy domach pasywnych.
  2. Izolacja akustyczna – warto zwrócić uwagę na to, jak dane okna i drzwi pochłaniają dźwięki, zwłaszcza jeśli dom jest zlokalizowany w ruchliwym, a co za tym idzie hałaśliwym miejscu.
  3. Materiał stolarki – szerzej omówiony już w tym wpisie aspekt. Już od lat okna z aluminium i PVC wysuwają się na prowadzenie, jeżeli chodzi o oferowaną jakość i trwałość. To samo tyczy się drzwi zewnętrznych z PVC i aluminium.
  4. Jakość wykonania – w firmie Kapica stawiamy na produkty najwyższej jakości. Dobry materiał nie gwarantuje, że produkt będzie wysokiej jakości. Ważne są również takie czynniki jak przemyślany projekt, wysokiej jakości okucia, sposoby obróbki i wykonania okien lub drzwi. Dlatego wybierając tak ważny element domu, jak okna i drzwi najlepiej postawić na sprawdzone wyroby budowalne uznanych producentów.
  5. Bezpieczeństwo – wybierając okna i drzwi zewnętrzne, warto wybrać modele z odpowiednimi zabezpieczeniami. Są to chociażby takie rozwiązania jak wielopunktowe zamki, wytrzymałe okucia antywłamaniowe, wzmocnione profile czy inne opracowane przez producentów zabezpieczenia.
  6. Jakość montażu – ważne jest, aby montaż był wykonany profesjonalnie. Niewłaściwie zamontowane okna czy drzwi mogą prowadzić do wielu problemów, takich jak powstanie mostków termicznych czy niewłaściwe funkcjonowanie. Dlatego warto postawić na wykwalifikowanych monterów.
  Płytki klinkierowe – sprawdź, jak wykorzystać je do dekoracji elewacji oraz wnętrza domu

Wybór okien i drzwi do domu – podsumowanie

Przed podjęciem decyzji o zakupie okien i drzwi warto porównać dostępne opcje, zasięgnąć opinii ekspertów i doświadczonych fachowców, a także uwzględnić własne preferencje i potrzeby. Tak ważna decyzja powinna być świadoma i dopasowana do konkretnych warunków, tak by zapewnić komfort i funkcjonalność wymarzonego domu przez wiele lat. Dlatego w firmie Kapica nie tylko oferujemy wysokiej jakości stolarkę budowlaną, ale także służymy profesjonalną i kompleksową pomocą w doborze okien i drzwi.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here