Duży narożnik w salonie
4.2
(5)

Jak ustawić narożnik w salonie z aneksem?

Ustawienie narożnika w salonie z aneksem może wydawać się nieco problematyczne, chociaż tak naprawdę można tę kwestię rozwiązać na kilka sposobów. 

Jeżeli pokój jest kwadratowy bądź prostokątny, warto zdecydować się na ustawienie narożnika tyłem do aneksu kuchennego. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której goście zmuszeni są spoglądać na kuchenne blaty, które nie zawsze będą idealnie uporządkowane po przygotowywaniu posiłku na spotkanie. Siedzisko może być wtedy skierowane w stronę ściany z telewizorem, bądź w stronę okna. 

W sytuacji w której układ pokoju jest nieregularny, dobrze jest postawić narożnik wpasowując go w któryś z rogów, wciąż możliwie daleko od aneksu kuchennego. Jeżeli przestrzeń na to nie pozwala i musi znajdować się nieopodal, nadal korzystnie będzie ustawić go tyłem do kuchni. Jeśli jednak to niemożliwe, nic straconego – gustownie urządzona kuchnia na pewno nie jest powodem do wstydu nawet w sytuacji, kiedy nie jest idealnie posprzątana.

Narożnik na środku salonu
Narożnik na środku dużego salonu

Ustawienie narożnika na środku salonu jest rozwiązaniem bardzo nowoczesnym i pozwala na pomysłowe zagospodarowanie pozostałej przestrzeni przy ścianach. 

Jaki narożnik ustawić na środku salonu?

Przede wszystkim, jeżeli salon jest przestronny, dobrze jest wybrać duży narożnik z funkcją spania. Taka opcja pozwoli zmieścić nie tylko sporą ilość domowników lub gości lecz również ich przenocować w razie konieczności. Wspaniale sprawdzi się narożnik w kształcie podkowy. W dużym pokoju z aneksem ustawić można narożnik masywny, który będzie grał główną rolę i przyciągał uwagę. 

W mniejszej przestrzeni postawić można na środku nieco mniejszy narożnik, prawy lub lewy, w zależności od potrzeb i tego jak urządzone jest pomieszczenie. W tym wypadku warto wybrać smuklejszą wersję tego mebla, która nie będzie optycznie sprawiać wrażenia ciasnej przestrzeni.

  Poznaj ludzi, którzy tworzą najlepszy duński design

Jeżeli chodzi o wybór kolorystyki tego mebla, ograniczeniem jest tylko i wyłącznie wyobraźnia i własne preferencje. Na środku sprawdzi się zarówno narożnik w stonowanych kolorach, pasujący do stylu w jakim urządzony jest pokój, jak również mebel w bardziej soczystym kolorze, jako wpadający w oko akcent dopełniający całą aranżację. 

Jak zmienić strony w narożniku?

Chcąc móc swobodnie zmieniać strony w narożniku, należy wybrać narożnik modułowy. Taka budowa mebla sprawia, że można zamieniać go stronami w zależności od potrzeb. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie w momencie w którym nie jest się pewnym gdzie docelowo stać będzie siedzisko, lub kiedy w planach jest niedaleka przeprowadzka lub przemeblowanie. 

Jak zmienić stronę na której zamontowany jest szezlong? W wielu przypadkach zależy to przede wszystkim od producenta danego modelu, ponieważ rozwiązań które można zastosować jest kilka. Często może to być montaż specjalnego zaczepu lub szyny tapicerskiej na pożądanej stronie mebla. Aby móc przeprowadzić tę czynność prawidłowo, dobrą praktyką będzie przeczytanie instrukcji, która z pewnością jest załączona do mebla. W dzisiejszych czasach wraz z postępem technologicznym można spodziewać się innowacyjnych, intuicyjnych rozwiązań, które ułatwią zmianę stron w narożniku.

Co ustawić w rogu salonu?

Jeżeli nie narożnik, ponieważ ten będzie stał na środku pokoju, warto przemyśleć co będzie potrzebne jeszcze w tym pomieszczeniu.

Uniwersalnym pomysłem, który z pewnością okaże się użyteczny, będzie postawienie szafy, witryny, komody bądź regału. Słowem – mebla, który pozwoli przechowywać i magazynować przedmioty w schludny sposób. 

Przeszklona witryna może w sobie zawierać atrakcyjną zastawę, bądź ozdoby. Komoda lub szafa pomieści rzadziej używane rzeczy, które nie prezentują się zbyt korzystnie kiedy są wyeksponowane, natomiast na regale zawsze będą świetnie wyglądały książki, płyty i gry planszowe. 

Dobrym pomysłem aranżacji rogu pokoju będzie ustawienie pokaźnych rozmiarów donicy z dużą rośliną zieloną. Zieleń jest zawsze pasującym dopełnieniem dla każdego wystroju wnętrza. Jeżeli nie można z jakiegoś powodu zdecydować się na żywy kwiat, przemyśleć można opcję umieszczenia unikalnego, pękatego wazonu ze sztuczną trawą pampasową. Takie rozwiązanie sprawdzi się w pokoju w stylu boho i rustykalnym. 

  BEKO Technologia AquaFusion

Korzystnie będzie prezentował się duży lampion, świecznik lub po prostu wolnostojąca lampa. Oświetlenie pomieszczenia jest niezwykle istotne. W rogu salonu umieścić można lampion do którego wkłada się dużą świecę. Odpowiednio wysoko nad taką ozdobą powiesić można półki lub obrazki i zdjęcia. Należy jednak odpowiednio ocenić odległość, aby uniknąć przydymienia ozdób. 

Róg salonu
Róg salonu – co ustawić?

Ostatecznie, jeżeli mimo narożnika wciąż brakuje miejsca do siedzenia, w rogu pokoju z aneksem kuchennym można dostawić jeszcze puf bądź fotel. Należy jednak pamiętać aby stylem pasował do wybranego narożnika.

Mały salon z narożnikiem i stołem

Kiedy przestrzeń jest niewielka, a w pokoju ma znajdować się zarówno narożnik jak i stół, lub stolik kawowy, warto dokładnie przemyśleć obecność pozostałych mebli, aby przestrzeń nie stała się przytłaczająca.

W małym salonie dobrze jest postawić narożnik lekki, smukły, w stonowanym kolorze, w stylu boho lub skandynawskim. Małą przestrzeń łatwo jest zaciemnić, dlatego warto wybierać meble jasne. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, w której dana osoba celowo chce uzyskać efekt przyciemnienia pomieszczenia. Do małego salonu ze stołem warto wybrać narożnik prawo lub lewostronny, najlepiej modułowy, aby nie ograniczać sobie możliwości ustawienia mebla.

Atrakcyjną opcją jest wybranie stołu składanego. Na co dzień mebel ten może być mały, złożony i zabierać mało miejsca. W razie potrzeby, takiej jak spotkanie lub impreza można go wygodnie rozłożyć, co pozwala na ułożenie więcej naczyń i przedmiotów na jego blacie. W przypadku wyboru stołu lub stolika kawowego warto dopasować go do stylu narożnika oraz postawić również na stosunkowo lekką, smukłą budowę tego mebla.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.2 / 5. Ilość ocen: 5

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here