Małe mieszkanie ładnie urządzone
5
(4)

Ostatnie lata mocno ukształtowały rynek mieszkaniowy w Polsce i to zarówno deweloperski jak i rynek wtórny. Z uwagi na wciąż rosnące koszty jednego metra kwadratowego w przypadku mieszkań nowych i ogromne zróżnicowanie cen na rynku wtórnym, uzależnionym od lokalizacji, najbardziej poszukiwanymi lokalami są mieszkania małe, oscylujące wokół 40m kwadratowych powierzchni. Z pewnością nie są to mieszkania rodzinne, chociaż bardzo często muszą się w takie zamienić. 

Malutkie mieszkanie – jak urządzić?

Aranżacja przestrzeni małego mieszkania stanowi prawdziwe wyzwanie. W przypadku mieszkań obszernych pomyłka w tym zakresie nie skutkuje takimi konsekwencjami jak dzieje się to przy małym mieszkaniu. Zakup za dużej szafy czy tapicerki, które w sklepie meblowym wydawały się mieć optymalne rozmiary, a po ustawieniu w mieszkaniu blokują komunikację we wszystkich kierunkach, nie należą do rzadkości. Dlatego warto właśnie małe mieszkanie oddać w ręce profesjonalnego projektanta, który potrafi właściwie ocenić kompromis pomiędzy wymogami komfortowego bytowania z ograniczeniami przestrzeni. 

Urządzając małe mieszkanie w bloku, naczelną zasadą, która powinna wszystkim przyświecać jest zapewnienie domownikom maksymalnej przestronności poprzez optymalne wykorzystanie przestrzeni lokalu do przechowywania, właściwy dobór niezbędnych urządzeń, spójny wygląd i minimalizm w stosunku do wszystkich otaczających przedmiotów. 

Strefy w małym mieszkaniu
Podział na strefy w małym mieszkaniu

Jak z małego mieszkania zrobić większe?

Niezwykle istotnym elementem aranżacji przestrzeni małego mieszkania jest zachowanie w nim wyraźnych podziałów na strefy. Im jest to trudniejsze tym więcej uwagi należy przyłożyć, by zakończyło się powodzeniem. W mieszkaniu musi znaleźć się strefa dzienna, chociaż nie musi to być niezależny salon, strefa nocna, która dodatkowo również może pełnić funkcję np. biura oraz kuchnia, która w mieszkaniu singli pełni mniej ważną funkcję, ale gdy na małej powierzchni mieszka rodzina, jej znaczenie jest już ogromne. 

  Niedrogie akcesoria, które odmienią Twoje wnętrze

Najlepszym sposobem na stworzenie wrażenia przestronności jest umiejętne łączenie pomieszczeń. Najczęściej metoda ta dotyczy kuchni i salonu lub kuchni i przedpokoju, czasem salonu i przedpokoju. Jednym słowem im mniej ścian tym więcej wolnej przestrzeni i źródeł naturalnego światła, które doświetlając pomieszczenia czyni je optycznie bardziej przyjaznym. 

Wiele osób jest przeciwnych łączeniu funkcji kuchni i salonu z uwagi na mało zachęcający widok brudnych naczyń i zapachów kuchennych. Jednak wykorzystując kilka sprawdzonych sposobów można skutecznie zaradzić wszystkim przeciwnościom. Kuchenny ciąg roboczy można wysłonić wąską, umowną, ażurową ścianką, postawić półwysep odgradzający przestrzeń, z podniesionym blatem, ukrywającym kuchenny bałagan przed osobami siedzącymi przy stole. Ważne dla komfortu domowników jest zainstalowanie dobrego wyciągu i okapu kuchennego, usuwających zapachy gotowania.

Ciekawym zabiegiem, jaki można zastosować w małym mieszkaniu jest ułożenie na całej powierzchni tej samej podłogi, również w kuchni. Dzięki temu przestrzeń nabiera spójności i jednolitości, co wprowadza harmonię i uspokaja ewentualny chaos wynikający z nadmiaru kolorów i przedmiotów. 

Podziałów przestrzeni w małym mieszkaniu można dokonać np. za pomocą regału z książkami, parawanu, szafy ubraniowej czy drzwi przesuwnych. Ruchome elementy stosunkowo łatwo przestawiać i reorganizować przestrzeń w zależności od potrzeb. Ważnym elementem jest również oświetlenie, które potrafi zweryfikować ciasnotę przestrzeni poprzez uwypuklenie dokładnie wskazanych fragmentów przestrzeni. 

Jakie dodatki do małego mieszkania?

Małe mieszkania kochają minimalizm, dlatego należy postępować bardzo ostrożnie w kompletowaniu „nieodzownych’ przedmiotów, detali, akcesoriów. Urządzając małe mieszkanie i dobierając do niego dodatki warto skoncentrować się na zasadach jednego wybranego stylu. Minimalizm cechuje m.in. styl skandynawski, którego zarówno paleta barw jak i dodatków jest mocno ograniczona.

Minimalizm w małym mieszkaniu
Minimalizm w małym mieszkaniu

Styl minimalistyczny ma to do siebie, że może wydawać się nadmiernie surowy. Dlatego, mimo że małe mieszkanie wymaga jasnych kolorów, warto chociaż odrobinę złamać barwę ścian. Bardzo jasny kolor ścian, ale nie biały, cały czas będzie sprawiał wrażenie sterylności, ale nie będzie zimny. Dzięki temu zabiegowi łatwo dopasować jasne, nawet białe dodatki. W przypadku dodatków warto unikać wzorzystych wzorów, poduszki i koce w jasnych odcieniach, ewentualnie z dużym, geometrycznym, monochromatycznym wzorem, to maksimum ekstrawagancji. 

  Inteligentny dom: jak mieć wszystko pod kontrolą?

Dywany w małych mieszkaniach są dyskusyjne. Utrudniają komunikację, wprowadzają dodatkowy kolor, ograniczają wielofunkcyjność przestrzeni. Z drugiej strony, przy minimalistycznym wnętrzu dodają mu ciepła i ewentualnie przełamują paletę kolorów lub uzupełniają ją. Być może warto skusić się na mały dywanik o stonowanych barwach. 

Dodatkiem sprawdzającym się w małym mieszkaniu są lustra, ale również w minimalistycznych ramach lub bez nich. Lustra multiplikują obraz, tworzą sztuczną perspektywę, wysyłają świetlne bliki, odbijając sztuczne światło. Lustro można powiesić w salonie i przedpokoju, powinny być w miarę duże i wyraziste, skupiając na sobie wzrok. 

Ważnym detalem w mieszkaniu będą lampy. Dobrze, jeżeli uda się postawić jedną z nich na podłodze, jeżeli nie będzie na nią miejsca warto postarać się o różnorodne oświetlenie kinkietowe, boczne, tak by światło padało w kierunkach ważnych w danej strefie. 

Mieszkanie ok 40 metrów aranżacja
Mieszkanie ok. 40 metrów

Jak urządzić małe mieszkanie 40m?

Małe mieszkanie wymaga starannie dobranych mebli. Jeżeli jest możliwość zrobienia zabudowy meblowej warto zdecydować się na taki zabieg, chociaż sposób ten jeszcze bardziej ograniczy przestrzeń. Meble wolnostojące nie powinny być masywne i zbyt wysokie, w miarę możliwości ażurowe lub wykonane ze szkła, jeżeli udaje się zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. 

Jeżeli aranżacja mieszkania wyraźnie preferuje jeden – dwa kolory, spójny styl, ograniczoną ilość dodatków i detali, nawet w małym mieszkaniu można komfortowo funkcjonować i cieszyć się każdym metrem wolnej powierzchni. Mieszkanie o metrażu 40m kwadratowych może być bardzo wygodne dla singla, również w przypadku rodziny jest to możliwe, chociaż z pewnością wymaga większej dyscypliny od wszystkich użytkowników.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here