Jak przystroić dom na Halloween?
5
(1)

Kolorowe lampiony, ozdoby z dyni i dekoracje z papieru. Sprawdź, co wybrać i jak przystroić dom na Halloween, by ten dzień był wyjątkowy.

Halloween to świeckie święto o niejasnym pochodzeniu. Powszechnie uważa się, że jest związane z kultem zmarłych, jednak w Europie wspominanie przodków miało miejsce wiosną. Zmieniło się to dopiero w IX wieku, kiedy zaczęto celebrować dzień Wszystkich Świętych w Kościele katolickim 1. listopada. Wszystko wskazuje więc na to, że wbrew opinii duchownych różnych wyznań, geneza Halloween nie wiąże się z dniem zmarłych, a odnosi się do przedchrześcijańskiego święta obchodzonego z okazji końca jesieni i początku zimy.

Obecnie Halloween obchodzi się na całym świecie. Święto cieszy się największą popularnością w Stanach Zjednoczonych oraz na Wyspach Brytyjskich. Od lat dziewięćdziesiątych Halloween jest chętnie obchodzone we wszystkich krajach Europy. Każdego roku 31. października miliony osób przebierają się w rozmaite kostiumy, malują twarze i przygotowują swoje domy do obchodów święta. Wśród jesiennych dekoracji na Halloween nie może zabraknąć dyni. Ten dzień trudno też wyobrazić sobie bez cukierków oraz akcesoriów do wróżenia. Dowiedz się, dlaczego ozdoby z dyni są tak ważne i jakie dodatki do domu wybrać, by przygotować się na szalone świętowanie.

Jack-o’-lantern – najbardziej znana dekoracja na Halloween

Halloweenowa lampa zwana Jack-o’-lantern to najbardziej charakterystyczna dla Halloween ozdoba wykonana z wydrążonej dyni. Przygotowanie tej dekoracji jest czasochłonne, ponieważ wymaga pozbawienia warzywa miąższu oraz precyzyjnego wycięcia w grubej skórce otworów, które najczęściej przypominają twarz. Wewnątrz dyni umieszcza się świeczkę. Tradycyjną, ręcznie robioną lampę Jack-o’-lantern można obecnie zastąpić ceramicznym odpowiednikiem, np. tym dostępnym w sklepach OBI.

Fot.: Dynie – najpopularniejsze ozdoby na halloween – tutaj w wersji naturalnej i ceramicznej

Najbardziej znaną tradycją halloweenową jest bez wątpienia zabawa „cukierek albo psikus” (ang. trick or treat), która polega na odwiedzaniu domów bliższych i dalszych sąsiadów oraz proszeniu o słodycze. Jeśli gospodarze nie poczęstują gości łakociami, ci „odwdzięczają się” psikusem.

  Mieszkanie w stylu skandynawskim

Znaną zabawą na Hallowen jest też apple bobbing, czyli zawody polegające na ugryzieniu jednego z jabłek pływających w misce z wodą. Nienadgryzione podczas zabawy jabłko zwiastuje szczęście w nadchodzącym roku, co wiąże się z kolejną charakterystyczną dla tego dnia aktywnością – wróżeniem.

Różnego rodzaju przepowiednie to nieodłączny element celebrowania Halloween. Spotkaniom, szczególnie tym, podczas których przepowiada się przyszłość, towarzyszą rozmaite świece i lampiony. Niezbędne są też jesienne dekoracje podkreślające aurę oraz atmosferę tego wyjątkowego czasu. Odpowiedni klimat sprawia, że wróżby są ekscytujące, a zabawom nie ma końca.

Ozdoby na Halloween z papieru

Dekorowanie domu na Halloween to ogromna przyjemność zarówno dla małych, jak i dużych. Jesienne dekoracje można więc przygotowywać całą rodziną, spędzając kreatywnie chłodne i deszczowe popołudnia oraz wieczory. Jednymi z najłatwiejszych do wykonania ozdób są łańcuchy oraz wycinanki wykonane z papieru.

Do ich wykonania można wykorzystać kolorową bibułę (na Halloween sprawdzi się przede wszystkim ta w kolorach pomarańczowych i czarnym), różnobarwny brystol, a także… stare gazety. Z papieru można wykonać straszne maski, które przydadzą się podczas odwiedzania sąsiadów i które będą idealne na bal halloweenowy.

Jesienne dekoracje – nie tylko Halloween

Ozdabiając dom na Halloween, warto zwrócić uwagę na dekoracje, które wpiszą się w porę roku. Coraz krótsze dni, dłuższe wieczory i niższa temperatura sprzyjają wielogodzinnemu czytaniu książek lub domowym maratonom filmowym czy serialowym. Warto więc zaopatrzyć się w świece i lampiony, które umilą ten czas.

Z kolei ozdoby takie jak ceramiczne dynie, grzyby czy figurki zwierząt podkreślą porę roku i dodadzą wnętrzu leśnego charakteru. Odwołania do przyrody, szczególnie tej dzikiej, są ostatnio modne we wnętrzarstwie.

Fot.: Dekoracje na Halloween mogą być wykonane także z filcu

Ponadto dobrym pomysłem jest umieszczenie w domu plecionych koszy i koszyczków. Te większe sprawdzą się jako pojemniki na ciepłe koce lub drewno kominkowe. Mniejsze pomieszczą wszystkie niezbędne drobiazgi. Całość świetnie wpisze się we wciąż popularny styl boho.

  Nowoczesne oświetlenie do łazienki

Dekoracje na Halloween – nie tylko w domu

Jesień to pora roku, kiedy więcej czasu spędzamy wewnątrz domu. Korzystając z okazji do świętowania, warto ozdobić także ogród i taras, by celebrować Halloween na świeżym powietrzu. Sposobem na ciekawe dekoracje mogą być ceramiczne dynie, lampiony, a także figurki.

Kompozycję składającą się z jesiennych kwiatów (np. popularnych chryzantem zwanych marcinkami) świetnie uzupełnią ceramiczne grzybki oraz figurki zwierząt, np. uśmiechnięty jeż urocza sarenka czy ruda wiewiórka. Ponadto warto zadbać o odpowiednią odzież, która ochroni przed zimnem. Skandynawowie mawiają bowiem, że nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania. Wielogodzinne świętowanie na świeżym powietrzu może ułatwić nie tylko odzież. Warto pomyśleć także o ogrzewaczu ogrodowym lub promienniku tarasowym, dzięki którym żadna pogoda nie zakłóci wielogodzinnej zabawy na dworze.

Ozdoby na Halloween to przede wszystkim lampiony wykonane z dyni, ale nie tylko. Dorodne pomarańczowe warzywa mogą być dekoracją same w sobie. Przygotowując dom do świętowania, można więc ustawić je wzdłuż schodów czy na parapetach. Ponadto warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju świece, świeczniki i lampiony, które sprawią, że atmosfera podczas celebracji Halloween będzie wyjątkowa. Nie bez znaczenia są też ozdoby na Halloween z papieru, które można wykonać własnoręcznie, angażując do tego całą rodzinę i przyjaciół. Z pewnością nie tylko dzieci ucieszą się z kreatywnie spędzonego czasu. Ozdabiając dom, warto zwrócić także uwagę na to, by podkreślić porę roku. Jesień to burza kolorów, ale też mgliste poranki i wieczory, dlatego obok pomarańczowych dyń i czerwonolistnych gałązek warto ustawić kontrastujące ciemne świeczniki. Jesienne dekoracje sprawią, że Halloween będzie wyjątkowym dniem w tym roku.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here