Ile kosztuje projekt ogrodu?
5
(3)

Własny ogród stworzony według naszych wyobrażeń może stać się dla nas miejscem, do którego rzeczywiście chętnie będziemy wracać i to nieraz. Jednak na początek trzeba w ogóle zadbać o to, by wszystko tutaj doskonale wyglądało i spełniało nasze oczekiwania. Najlepiej zatem zatrudnić kogoś, kto może wykonać projekt ogrodu, a potem także go wykonać w rzeczywistości.

Spis treści artykułu:

Czas spędzony w ogrodzie

Ogród jest miejsce, gdzie chętnie odpoczywamy, spotykamy się ze znajomymi czy bawimy z całą rodziną. Może pełnić sporo funkcji zależnie od nas samych. Dlatego tak istotne jest, by projekt ogrodu brał to wszystko pod uwagę.

Czy warto wykonać projekt samodzielnie czy z pomocą profesjonalisty?

Wbrew pozorom wykonanie projektu własnego ogrodu nie jest zbyt proste, gdyż trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii, np. rodzaj gleby, nasłonecznienie czy wilgotność ziemi. Ma to szczególnie znacznie, gdy będziemy wybierać dla siebie rośliny, które odpowiadają naszym upodobaniom, a jednocześnie są w stanie rosnąć na takiej glebie. Ponadto istotne jest takie dobranie roślin, by stanowiły dla siebie dobre sąsiedztwo.

Dlaczego warto stawiać na projekty ogrodów?

Projekt ogrodu ma na celu stworzenia uporządkowanego miejsca, które będzie w nienagannym staniem przez wiele lat i nie będzie wymagało od nas nadmiaru pracy każdego dnia. Ponadto powinien być tak dopracowany, by wziąć pod uwagę potrzeby domowników, a także ich możliwości finansowe.

Choć warto korzystać z pomocy profesjonalistów, trzeba wziąć pod uwagę to, że oszczędność czasu i nerwów wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Z drugiej strony samodzielne projektowanie wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Tutaj przychodzą z pomocą darmowe programy komputerowe, dzięki którym można zabrać się samemu za tworzenie i projektowanie ogrodu może być przyjemnością.

Ile zapłacimy za wykonanie profesjonalnego projektu ogrodu?

Wiele zależy od tego, gdzie ogród się znajduje, jak jest duży oraz jak wiele rzeczy trzeba w nim uwzględnić podczas projektowania. Na przykład w przypadku terenu do 500m2 architekt krajobrazu może zażądać 1000 zł, a gdy ogród jest większy niż 2000 m2, to nawet 2300-2500 zł. Podczas zakładania ceny projektu należy wziąć pod uwagę także analizę gleby czy inwentaryzację wszystkich roślin.

Jak przebiega projektowanie ogrodu?

Na początek należy ustalić, jakie są nasze potrzeby oraz podzielić całą przestrzeń na odpowiednie strefy. Jeśli zostanie odpowiednio zaprojektowany, stanie się miejsce zabaw i odpoczynku dla całej rodziny. Należy zatem znaleźć złoty środek wśród wielu sprzecznych opinii i potrzeb.

Następnie należy zastanowić się nad wyborem odpowiednich roślin. Nie zawsze możliwe jest spełnienie każdego marzenia dotyczącego kwiatów czy ziół, jakie znajdą się w ogrodzie. Projektowanie ogrodu to często sztuka kompromisów.

Kolejnym elementem jest mała architektura. Należy ją bowiem zgrabnie umieścić w przestrzeni ogrodu. Dzięki temu będzie przyciągać wzrok, urozmaici każdy ogród, a do tego będzie pełnić praktyczną funkcję. Wiele osób najchętniej decyduje się na altany ogrodowe, oczka wodne z rybkami, murowane grille z wędzarnią czy baseny ogrodowe. Każda z tych opcji ma swoje zalety i będzie pewnie doskonale wyglądać w konkretnym ogrodzie, jeśli tylko dobrze się o to zadba.

W ogrodzie można także wygospodarować miejsce na taras, wiatę garażową, ławeczki czy huśtawki ogrodowe. Najważniejsze jednak jest dostosowanie tego do potrzeb i oczekiwań domowników.

Jakie są strefy w ogrodzie?

  • Strefa wypoczynkowa – czyli miejsce, w którym można zapomnieć o hałasie miasta, pośpiechu. Stanie się to oazą spokoju i wyciszenia, a do tego miejscem kontaktu z naturą.
  • Strefa aktywności – idealne dla rodzin z dziećmi. Można tutaj zamieścić plac zabaw (np. piaskownicę, zjeżdżalnie, huśtawkę), boisko do gry, domek na drzewie oraz wiele innych.
  • Strefa reprezentacyjna – tutaj powinny znaleźć się ekskluzywne rośliny, wypielęgnowane ścieżki i piękne elementy architektury małej. Jednak warto pamiętać, by nie przesadzić w tym.
  • Strefa użytkowa – to dobre miejsce dla tych, którzy lubią własne, domowe warzywniaki i zielniki. Można zadbać o drzewa owocowe, grządki. Nie potrzeba wiele by móc cieszyć się zdrowym jedzeniem z własnego ogródka.
  • Strefa gospodarcza – tutaj przeważnie tworzy się np. drewutnię, kurnik czy kompostownik. Jednak ze względu na pełnioną funkcję warto oddzielić tę strefę od innych np. żywopłotem.

O czym warto pamiętać podczas wyboru roślin?

  • Warunki glebowe – większość roślin przepada za żyznymi i przepuszczalnymi glebami, które mają zasadowy lub obojętny odczyn. Jednak niektóre wymagają specyficznych warunków, o które może będziemy musieli zadbać, gdy zdecydujemy się na nie.
  • Nasłonecznienie ogrodu – nawet sama trawa wymaga odpowiedniego dostępu do słońca. Dzięki temu pięknie rośnie i staje się dobrą ozdobą zielonego zakątka. Jednocześnie nadmiar słońca nie będzie dobry, gdy występuje niedobór wody. Poza tym znów pozostają rośliny, które wolą mniejszą/większą wilgotność lub lepiej czują się w ocienionych miejscach.
  • Nawadnianie ogrodu – istotne jest dostarczanie odpowiedniej ilości wody roślinom zależnie od ich własnych potrzeb. Czasami dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z automatycznego nawadniania ogrodu. To znacznie ułatwi pracę w ogrodzie.
  • Kolorystyka i pokrój roślin – to już kwestia gustu. Niektórzy zdecydują się na jeden kolor, inni na wiele. Jedni wolą kilka rodzajów roślin, drudzy chętnie postawią na różnorodność. Jednak jak zawsze trzeba znać umiar i decydować się na to, co będzie najlepsze dla nas. Warto jednak zaufać też zmysłowi projektanta, który pomoże odpowiednio dobrać kolory i proporcje.
  • Ścieżki – ważne jest też zadbanie o odpowiednią jakości i wygląd ścieżek, które powinny współgrać ze stylem całego ogrodu. Istotne jest dobranie odpowiedniego materiału oraz sposobu ich prowadzenia.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

  1. my płaciliśmy 2000 – najpierw dostaliśmy koncepcję, później uzupełnioną o nasadzenia, porady a na końcu jeszcze system nawadniania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here