Jak przygotować podłoże pod domek letniskowy
5
(1)

Spis treści artykułu:

Co należy przemyśleć, zanim zacznie się przygotowywać podłoże pod domek letniskowy?

Przed rozpoczęciem prac dotyczących przygotowywania terenu, na którym ma stanąć wymarzony domek letniskowy, konieczne jest przemyślenie kilku kwestii. Przede wszystkim, po zakupie działki należy uzgodnić, gdzie dokładnie ma stanąć gotowa konstrukcja. Warto przy tym uwzględnić miejsce, w którym chce się posadzić kwiaty i krzewy oraz przemyśleć, jak duży ma być teren przeznaczony na miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Rośliny powinny zostać posadzone w miejscu najbardziej nasłonecznionym, a sam dom, może stanąć w nieco bardziej zacienionej części działki.

Przed rozpoczęciem przygotowywania podłoża pod domek letniskowy należy także przemyśleć, z której strony ma być taras. Z reguły, konstrukcję stawia się w taki sposób, aby wejście oraz okna pokoju dziennego były skierowane na południe, ponieważ dzięki temu dotrze tam jak najwięcej promieni słonecznych w ciągu dnia. Warto także postawić domek letniskowy w najwyższym miejscu na działce, ponieważ dzięki temu nie będzie on tak narażony na zalanie, a co za tym idzie, nie będą się pod nim rozwijać grzyby, co wydłuży żywotność konstrukcji.

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak przygotować podłoże pod domek letniskowy, konieczne jest też ustalenie jego dokładnych wymiarów. W innym przypadku teren przeznaczony na postawienie konstrukcji może być za mały lub za duży. Warto także upewnić się, że zostały dopełnione wszelkie formalności – w przypadku postawienia domku sezonowego, którego przestrzeń użytkowa nie przekracza 35 m², wymaga się tylko zgłoszenia budowy w Starostwie Powiatowym i upewnienia się, że postawienie domku nie jest niezgodne z zapisami dotyczącymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jak przygotować teren pod domek letniskowy?

Przygotowanie podłoża pod domek letniskowy nie powinno zająć dużo czasu. Wszystkie czynności można zamknąć w trzech krokach, którymi są:

  • oczyszczenie podłoża,
  • naniesienie warstwy piasku,
  • ułożenie warstw tłucznia.

W pierwszym kroku konieczne jest usunięcie wszystkich elementów, które nie pozwalają na przygotowanie płaskiej powierzchni. Wśród nich mogą być kamienie, korzenie czy też gałęzie i trawa. Należy zwrócić uwagę na to, czy ziemia jest wystarczająco twarda. W innym przypadku konieczne może okazać się jej utwardzenie. Podczas przygotowywania podłoża pod domek letniskowy dobrze także obniżyć teren, co pozwoli zrobić miejsce na kolejne warstwy tłuczni. Ponad 20 dodatkowych centymetrów można uzyskać, zrywając warstwę darni.

Następnym krokiem przygotowania podłoża pod domek letniskowy jest wyłożenie około 7-centymetrowej warstwy piasku. Między żwirem dobrze umieścić także geowłókninę, a następnie wszystko ubić za pomocą zagęszczarki. Kolejną warstwę powinien stanowić tłuczeń. Najpierw należy wysypać około 10 centymetrów wariantu o dużej frakcji, a następnie wybrać wariant drobniejszy. Konieczne jest też pamiętanie o wyrównaniu oraz utwardzeniu każdej z warstw tak, aby stworzyć stabilne podłoże pod domek letniskowy.

Jak przygotować podłoże pod domek letniskowy? Wybór odpowiednich fundamentów

Wiedząc, jak przygotować teren pod domek letniskowy, warto jeszcze zastanowić się nad zakupem i montażem odpowiednich fundamentów. Często stawia się na warianty punktowe z betonowych bloczków. Są one proste do samodzielnego wyłożenia, a ich cena zazwyczaj okazuje się korzystna. Co więcej, pozwalają one na wyrównanie terenu za pomocą ułożenia jednego bloczka na drugim. Ten rodzaj fundamentów warto docenić przede wszystkim za prostotę wykonania oraz niską cenę, trzeba jednak jasno sobie powiedzieć, że jest to najsłabszy z dostępnych rodzajów fundamentu i warto go rozważać wyłącznie w przypadku mniejszych domków letniskowych, nieprzekraczających w podstawie 25 metrów kwadratowych. W przypadku większych konstrukcji, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wybrany rodzaj fundamentu betonowego (stałego), który zapobiegnie nierównomiernego osiadaniu domku na gruncie, jak ma to często miejsce właśnie w przypadku fundamentu z bloczków.

Można również zdecydować się na fundament wykonany z rur szalunkowych, które wkładane są do wcześniej przygotowanych w ziemi otworów, a następnie wypełniane zbrojeniem oraz betonem. Należy jednak przy tym pamiętać, że w tym przypadku trudnością może być wykonanie tego fundamentu w odpowiednim poziomie. Rury szalunkowe są polecane przede wszystkim w przypadku stawiania domków letniskowych na nierównym podłożu oraz takim o niewiadomej nośności. Fundament punktowy należy potem wypoziomować i usztywnić ramą drewnianą, na której spocznie potem sam domek.

Można zdecydować się także płytę fundamentową, jednak trzeba mieć na uwadze, że jest to rozwiązanie, którego wykonanie zwykle trzeba zlecić fachowcom. Co więcej, okazuje się ono najdroższe z przedstawionych opcji, jednak, przy tym, najbardziej solidne. Różnica jakościowa jest na tyle duża, że w przypadku planowania budżetu na całą inwestycję warto postawić na płytę fundamentową nawet kosztem rezygnacji z kilku opcji dodatkowych w samym domku bądź budowy wersji o mniejszej powierzchni. Stabilny fundament wydłuża żywotność samego domku – nie doznaje on żadnych deformacji spowodowanych nierównomiernym osiadaniem.

Podłoże pod domek letniskowy – o tym trzeba pamiętać podczas prac!

Oprócz poznania kolejnych kroków, jak przygotować podłoże pod domek letniskowy, trzeba również pamiętać o tym, że każda z tych czynności powinna być wykonana z należytą starannością. W innym przypadku konstrukcja może stanąć na niestabilnym gruncie, co z kolei prawdopodobnie przełoży się na skrócenie jej żywotności. Jeżeli ktoś nie jest w stanie samodzielnie odpowiednio przygotować podłoża pod domek letniskowy, powinien zlecić tę czynność profesjonalistom.

Trzeba także mieć na uwadze, że podczas przygotowywania podłoża pod domek letniskowy istotne jest odpowiednie wypoziomowanie terenu. Posiadacze mniejszych działek mogą skorzystać z klasycznej poziomicy murarskiej, natomiast osoby planujący postawienie na swoim terenie większego domku powinny skorzystać z niwelatora. Nie warto robić tego „na oko”, ponieważ nierówna powierzchnia gruntu lub fundamentu może nawet uniemożliwić budowę wymarzonego domku.

Jeżeli chce się zapewnić swojemu domkowi letniskowemu odpowiednie podłoże, nie można zapomnieć również o jego izolacji. W tym celu warto wykorzystać agrowłókninę, którą wkłada się między ułożone warstwy piasku oraz hydroizolację między podłogą domku a podłożem. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu podłoża konstrukcja będzie się odpowiednio prezentować i zyska pożądaną trwałość.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Drewnolandia – producentem domków drewnianych letniskowych i całorocznych.

FAQ:

1. Jak przygotować podłoże pod domek letniskowy?

Przygotowując teren pod domek letniskowy, należy najpierw oczyścić teren, a następnie wysypać piasek i pokryć go warstwami tłucznia – najpierw o większej, a później mniejszej frakcji.

2. Jak zapewnić domku letniskowemu stabilne podłoże?

Chcąc mieć pewność, że podłoże pod domek letniskowy będzie stabilne, warto dokładnie je wyrównać oraz utwardzić.

3. Jakie fundamenty można wybrać pod domek letniskowy?

Zazwyczaj pod domek letniskowy wybierane są pełne płyty fundamentowe. Można jednak postawić też na rury szalunkowe oraz ramę drewnianą, a w ostateczności także na bloczku fundamentowe.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here