Spis treści artykułu:
Kabiny prysznicowe – czym się różnią?
Mogłoby się wydawać, że najtrudniejsza decyzja to: wanna czy prysznic? Okazuje się jednak, że nawet jeśli zdecydujemy się już na prysznic, wybór nie jest oczywisty. Na rynku istnieje bowiem cały przekrój kabin, które znacznie się od siebie różnią.
Pierwsza i podstawowa kwestia to wielkość i kształt kabiny prysznicowej. Przede wszystkim powinniśmy ją dopasować do naszej łazienki. Pamiętajmy, że musimy swobodnie wejść pod prysznic, ale istotna jest też przestrzeń dookoła. Jeśli to tylko możliwe – zostawmy miejsce na to, by spokojnie podejść do ścianek kabiny, by na przykład je umyć. Nowe mieszkania w Nowym Dworze Mazowieckim zapewniają przestronne łazienki, w których bez problemu zmieścimy spory prysznic.
Kolejna ważna rzecz to rodzaj drzwi. Na rynku istnieją prysznice z drzwiami skrzydłowymi oraz kabiny na rolkach, z drzwiami suwanymi. Pierwsze rozwiązanie jest znacznie lepsze pod względem czyszczenia, utrzymania oraz bezawaryjności. Drugie z kolei zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, wobec czego jest zwykle wybierane do małych pomieszczeń.
Ciekawym rozwiązaniem są także kabiny typu walk-in, które w ogóle nie posiadają drzwi. Złożone są z jednej lub dwóch szklanych ścianek, przy czym są “otwarte” na resztę łazienki. W tej opcji nie ma także brodzika, a jedynie odpływ liniowy bądź punktowy. Kabina walk-in jest dobrym rozwiązaniem przy trudnych, nieregularnych wnętrzach – łatwo ją bowiem dopasować. Ze względu na brak progu w wejściu jest też niezwykle wygodna i komfortowa, z powodzeniem mogą z niej korzystać dzieci czy osoby starsze.
Diabeł tkwi w szczegółach
Wielkość, kształt i rodzaj kabiny to kwestie bardzo podstawowe, które rzucają się w oczy przy pierwszym spojrzeniu. Jednak, gdy przyjrzymy się bliżej – okazuje się, że istnieje jeszcze kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim – jakość i materiały.
Profile kabiny powinny być wykonane z aluminium polerowanego, satynowanego lub malowanego proszkowo. Materiał ten nie rdzewieje i nie śniedzieje. Najważniejsze jest jednak szkło, z którego zostaną wykonane ścianki czy drzwi kabiny. Bezwzględnie powinno być to szkło hartowane. Wpływa to na bezpieczeństwo w razie zbicia szyby – tak osoby pod prysznicem, jak i osoby po prostu przebywającej w łazience.
Istotna jest także jego grubość. Kabiny są robione z materiału już od 3 mm grubości, jeśli jednak decydujemy się na dużą taflę szkła, powinna być odpowiednio grubsza – najlepiej 8 mm.
Coraz częściej producenci oferują specjalną powłokę ochronną na szybę. Ta zabezpiecza szkło przed korozją, tworząc idealnie gładką powierzchnię, po której spływają krople wody. Jest to też ogromne ułatwienie podczas sprzątania. Trzeba jednak pamiętać, że powłoka nie zastąpi regularnego czyszczenia szyby. To powinno się zawsze odbywać zgodnie z zaleceniami producenta.
Dodałbym, że drzwi do kabiny przesuwane są trudniejsze do utrzymania w czystości (są miejsca do których jest utrudniony dostęp)
Kolejny spoko artykuł :)