Salon z dużymi oknami
5
(4)

Czy warto zdecydować się na salon z dużymi oknami?

Przeszklone pomieszczenia są szczególnie modne w nowoczesnym budownictwie, jednak można je też zobaczyć w domach jednorodzinnych. Najczęściej tego typu zabieg stosuje się w salonie. Łączy się liniowo pojedyncze okna bądź wstawia większe tafle szkła. Pozwala to na stały dostęp do światła w ciągu dnia, co bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Szczególnie cenne jest to w zimie, gdy jesteśmy bardziej spragnieni słońca.

Wiele porad na temat aranżacji jasnego salonu znajdziesz w tym artykule: aranżacja jasnego salonu – jak wykorzystać naturalne światło?

Zalety salonu z dużymi oknami są niepodważalne, jednak istnieją również pewne minusy takiego rozwiązana. Przede wszystkim – wiele osób napotyka problemy przy aranżacji tego typu wnętrza. Jest ono ozdobą samą w sobie i czasem łatwo jest zepsuć efekt, jaki dają duże okna. Co więcej, istnieją pewnie problemy natury praktycznej.

Duża przenikalność światła może wpłynąć negatywnie na sprawność energetyczną domu czy mieszkania. Koszty ogrzewania mogą być znacznie wyższe w zimę, natomiast w lato pomieszczenie będzie łatwo się nagrzewać, co zmusi nas do ciągłego używania klimatyzacji.

Duży salon z otwieranym oknem (wyjście na ogródek)
Duży salon z otwieranym oknem (wyjście na ogródek)

Aranżacja przeszklonego salonu – światło ma znaczenie

Salon z dużymi oknami prezentuje się niezwykle nowocześnie. Wrażenie ogromnej przestrzeni dodaje wnętrzu lekkości oraz wyrafinowania. Szczególnie korzystne wrażenie robi takie pomieszczenie, którego okna wychodzą na piękny krajobraz. Wtedy warto jest ten akcent odpowiednio wykorzystać. Niezwykłą rolę w takim salonie odgrywa światło.

Pokój dzienny jest miejscem, gdzie spędza się sporą ilość czasu, głównie z rodziną. Oświetlenie salonu jest niezwykle ważne, a duże okna zapewniają proporcjonalnie dużą ilość światła. Dlatego aranżację warto jest poprowadzić tak, by główne skrzypce grało właśnie naturalne, niesamowite światło. Ważnym elementem aranżacyjnym jest też sztuczne oświetlenie. Do dużych okien świetnie będzie pasować podświetlony sufit, a także nowoczesne lampy sufitowe. Nie tylko są one funkcjonalne, lecz również mogą być wspaniałą, minimalistyczną dekorację. Niektórzy decydują się też na kinkiety obrazowe, eksponujące ścienne grafiki.

  Zaciągasz pożyczkę hipoteczną? Ubezpiecz swoją nieruchomość!
Naturalne światło w salonie
Naturalne światło w salonie

Jak sprawić, żeby pomieszczenie z dużymi oknami było funkcjonalne?

Salon z przeszkleniami nie wymaga wielu dekoracji ani detali ozdobnych. Warto postawić na minimalizm, aby zachować spójność. Cechą charakterystyczną dużych okien jest wolność, jaką nam dają – tak więc warto nie niszczyć tego efektu zbędnymi elementami.

Salon to jednak miejsce, w którym zwykle znajduje się sporo mebli – dlatego trzeba wiedzieć, w jaki sposób najlepiej je ustawić, żeby wyglądały atrakcyjnie i nie zaburzały proporcji pomieszczenia. Z całą pewnością meble, takie jak stół czy kanapa, powinny znajdował się w dużej odległości od okien. Przeszklenia powinny zostać maksymalnie wyeksponowane, tak, byśmy swobodnie mogli oglądać otaczające nas krajobrazy.

Jeśli chodzi o kanapę oraz inne meble do siedzenia, to powinniśmy szczególnie dobrze przemyśleć ich położenie. Przez duże okna wpada dużo słońca, które może utrudnić np. oglądanie telewizji. Ekran powinien więc znajdować się w miejscu, gdzie bezpośrednie światło nie będzie docierać.

Z problemami wynikającymi z posiadania dużych okien dość łatwo sobie poradzić – jeśli chcemy posiadać takie wnętrze, lecz obawiamy się braku prywatności bądź nadmiernego nasłonecznienia, to dobrym pomysłem jest zainwestowanie w rolety lub zasłony.

Rolety – element, o którym nie można zapomnieć

Zamontowanie zasłon, rolet lub żaluzji może się okazać zbawiennie w wypadku posiadania dużych okien. Przede wszystkim, przeszklenia umożliwiają każdemu przechodniowi dokładne zobaczenie tego, co dzieje się w środku. A to jest sporym naruszeniem prywatności, szczególnie, jeśli bardzo ją sobie cenimy. Co więcej, warto jest zamykać rolety na noc – daje to większe bezpieczeństwo, a także przyjemnie wyciemnia dom na czas odpoczynku.

Rolety do salonu
Rolety do salonu

Również w ciągu dnia czasem trzeba posłużyć się roletami. Osoby decydujące się na duże okna w salonie zazwyczaj kochają słońce, jednak ciężko wyobrazić sobie oglądanie telewizji w bardzo jasnym, nagrzanym słońcem salonie. W wypadku, gdy okna sięgają do podłogi, dobrą inwestycją mogą okazać się rolety dzień-noc – pozwalają one na regulację ilości światła, jaka wpada do pomieszczenia. Co więcej, rolety tego typu mogą być przyjemne dla oka i pełnić funkcję dekoracyjną. 

  Komponowanie lamp według własnego upodobania

Aranżacja salonu z dużymi oknami – ciekawe pomysły

Jeśli chcemy uzyskać efekt jeszcze większej przestronności, warto jest postawić na ściany w jasnym kolorze. Będą one odbijać światło, co sprawi, że pomieszczenie będzie prezentować się jeszcze bardziej efektownie. Ciekawym zabiegiem może być również podłoga ceramiczna. Wywoła ona optyczne złudzenie, dzięki któremu salon będzie wydawać się większy.

A w jakich kolorach najlepiej jest dobrać akcenty? Warto zdecydować się na skontrastowanie bieli z czernią, co ożywi wystrój. Można np. zdecydować się na jedną ścianę w kolorze czarnym, czarne blaty bądź też po prostu wybrać akcenty w ciemnej barwie. Na salon z dużymi oknami warto zdecydować się szczególnie wtedy, gdy podoba nam się widok roztaczający się za oknami.

Okna panoramiczne sprawią, że wnętrze będzie prezentować się zupełnie inaczej. Stworzą ciepłą i miłą atmosferę, która nie wymaga wielu poprawek. Dlatego, decydując się na salon przeszklony, warto mieć na uwadze, że główną dekoracją będzie zapewne krajobraz. Z tego powodu dobrym pomysłem jest urządzenie na zewnątrz bujnego ogrodu. W dużych oknach będzie się on prezentował niczym najbardziej finezyjny obraz.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 4

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here