Duże okna w salonie
5
(2)

Spis treści artykułu:

Bezpośrednie, naturalne światło zmienia wygląd pokoju gościnnego

Aby nadać salonowi jasny wygląd, nie potrzebujesz wielu rzeczy: naturalne światło padające z góry zmienia postrzeganie kolorów, sprawia, że pokój jest wizualnie większy i poprawia samopoczucie wszystkich którzy w nim przebywają.

W pomieszczeniu takim jak salon, gdzie zużycie energii elektrycznej jest już wystarczająco wysokie, wykorzystanie światła zenitowego pozwala na zredukowanie  sztucznego oświetlenia do niezbędnego minimum, a tym samym zmniejsza  koszt rachunków za prąd.

W projektowaniu wnętrz podstawową rolę odgrywa system oświetlenia, który pozwala na  radykalną zmianę wyglądu pomieszczenia i tworzy wyrafinowaną atmosferę miejsca. Dotyczy to w szczególności pokoju, w którym przyjmuje się gości, mieszkańcy relaksują się lub  wykonują zajęcia służbowe, jeśli to konieczne.

Jasny salon z naturalnym światłem – jak tego dokonać?

Aby oświetlić to pomieszczenie  i stworzyć odpowiednią atmosferę w salonie, musisz zacząć od naturalnego światła i wykorzystać jego potencjał: przestudiuj ruch światła, które przenika przez okna w ciągu dnia, aby zdecydować, jak umieścić meble. 

Przed zainstalowaniem sztucznego oświetlenia, najpierw konieczne jest zidentyfikowanie ciemnych narożników i stref cieni, które optycznie ograniczają przestrzeń. Światło musi być modulowane i swobodnie przepływać przez wnętrze, bez utrudnień na swojej drodze. Unikaj nieprzezroczystych, grubych zasłon lub zbyt ciężkich mebli, które blokują przejście naturalnego światła.

Szczegóły, które robią różnicę

Istnieją różne sztuczki, które sprawią, że  twój salon będzie jasny i przyjazny. Stworzenie pięknej, jasnej przestrzeni sprawi, że poczujesz się komfortowo. Możesz na przykład umieścić lustra na dłuższych ścianach salonu co spowoduje, że pokój będzie wyglądać na bardziej obszerny. ale możesz również umieścić punkty świetlne na półkach z książkami lub w oknach, aby stworzyć romantyczne i sugestywne środowisko.

Inną propozycją jest  zdecydowanie się na jasne kolory i jasne powierzchnie w wyborze mebli i zasłon. Salon natychmiast zrobi się większy i jaśniejszy! 

  Panele winylowe - alternatywa dla drewnianych podłóg

Jakie dodatkowe zabiegi wzmocnią naturalne światło w domu?

  • wybierz jasne podłogi;
  • w punktach strategicznych, załóż zasłony wewnętrzne wykonane z lekkich tkanin włóknistych w delikatnych kolorach,
  • zadbaj o zieleń w domu!Rośliny w jasnym salonie

Są to wszystko czynniki, które pozwalają odzwierciedlać i wzmacniać naturalne światło, które pochodzi z okien. Pamiętaj też, że najjaśniejsze pokoje będą bardziej przyjazne z odrobiną zieleni. Jeśli nie masz okien, które otwierają się na widok ogrodu czy parku, postaraj się o rośliny wewnątrz salonu, które będą się dobrze komponować z wystrojem

Światło i kolor

Ekspozycja na naturalne światło jest ważna, ponieważ ilość i jakość naturalnego światła nieuchronnie wpływa na kolory wystroju. Zrozumienie, gdzie i o której godzinie słońce naturalnie oświetla pomieszczenia, a gdzie pozostają one  ciemniejsze, ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego wyboru kolorów mebli i odpowiednich ścian.

Dodatkowe źródła oświetlenia – czyli nie samym naturalnym światłem człowiek żyje

Wybór preferowanych źródeł światła i ich położenie w części dziennej musi być ściśle związane ze staranną analizą naturalnego światła. Ekspozycja środowiska i położenie okien będą w pewnym sensie dyktować, jaki będzie podział przestrzeni.

Technologia oświetleniowa będzie zatem miała za zadanie “oprawić”  naturalne światło towarzyszące jej zawsze w ciągłości przestrzennej, odpowiedzialnej za tworzenie przyjaznej atmosfery. Doskonały system oświetlenia do salonu nabiera kształtu na kilku poziomach i dlatego zmierza do korzystania z różnych źródeł światła, odpowiednio umieszczonych i zdolnych do tworzenia dynamiki..

Oświetlenie salonu musi również uwzględniać lokalizację telewizora. Dla optymalnego widzenia konieczne będzie staranne unikanie odbić na ekranie. Jeśli wstawisz źródła światła przed telewizor, upewnij się, że możesz nimi zarządzać niezależnie. Wyłączając je w razie potrzeby.

Błędy, których należy unikać

  • Używanie jednego źródła światła, aby oświetlić pomieszczenie
  • Utrudnianie swobodnego przepływu światła słonecznego poprzez umieszczenie w salonie ciężkich zasłon i mebli
  • Przesada z lampami: zbyt dużo światła nasyca przestrzeń i sprawia, że wygląda na mniejszą
  • Używanie oświetlenia w każdym zakątku salonu. Światło musi być zawsze dozowane!
  • Zapominanie o oświetleniu stołu
  • Używanie zbyt wielu punktów świetlnych: tworzenie odpowiedniej atmosfery jest ważne, ale nie należy przesadzać
  • Używanie ciemnych kolorów i nieprzezroczystych powierzchni, które nie odbijają światła.
  Jak dobrać kolor ścian?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here